I Am Kloot | 24.3.2010 | WUK | Wien


Keď sa povie I Am Kloot len málo ľudí bude vedieť o koho ide napriek tomu, že britská alternatívna scéna aj u nás dobre dostáva do povedomia. A je to celkom škoda. Tak teraz aspoň troška osvety.

I Am Kloot je anglická formácia, ktorá vznikla v roku 1999 v Manchesteri a za jedenásť rokov svojej existencie dala svetu šesť albumov a niekoľko singlov. Skupinu tvorí John Bramwell (gitara a vokály), Peter Jobson (basa) a Andy Hargreaves (bicie). Ak ich chcete otagovať tak môžete skúsiť pojmi ako alternative rock, indie rock či britpop.

V stredu 24. marca sa v priestoroch Viedenského WUK konal koncert – išlo o jedn z posledných koncertov k ich turné k poslednému štúdiovému albumu „B“. Ako názov napovedá ide o zbierku nevydaných vecí k predchádzajúcim albumom, upraveným verziám a materiálov čo sa inde nezmestili. Napriek tomu ide o materiál na dve CD a ak I Am Kloot nepoznáte kľudne ním môžete začať.

Miesto konania bolo veľmi alternatívne, adekvátne k produkcii. Koncert bol naplánovaný na ôsmu hodinu večer – prišli sme z hodinovým predstihom do prázdnych priestorov. Očakávali sme presný začiatok bez predskokanov. Ešte že Viedeň sa dá metrom prejsť kompletná za pár minút. Lístok naň v cene vstupenky je tu tiež samozrejmosť. Bohužiaľ meškanie bolo nakoniec okolo 40 minút.

I Am Kloot striedali melancholické tracky z ktorých priam bolo cítiť premenlivé britské počasie z o starých albumov ale aj toho posledného. John nezabudol takmer pred každým trackom uviesť „this song is about drinking… and disaster“. Publikum sa najviac chytalo na „Cuckoo“ a „Proof“. Dali aj „The Sky at Night“ čo je nová vec z pripravovaného EP, ktoré by sa malo objaviť čoskoro (ak sa tak ešte nestalo).

Z časových dôvodov sme z koncertu odišli po prvom prídavku. Klubová atmosféra bola viac než príjemná, žiadna tlačenka. Príliš ma nebrali single ktoré hral John sám – také brnkačky k táboráku, zato vidieť hrať Andyho na bicie je zážitok. Niečo tak ležérne som nikdy doteraz nezažil. Pokiaľ máte radi Elbow, The Bees či The Veils skúste si na YouTube pohľadať veci od I Am Kloot – určite nesklamú.