Zemplínska šírava ožije v júni multikultúrnym Easthetic festivalom


Na brehu Zemplínskej šíravy sa 25. – 26. júna 2010 uskutoční prvý ročník multikultúrneho podujatia Easthetic festival, ktoré má tendenciu byť alternatívou ku jednostranným komerčným hudobným prehliadkam na východe Slovenska. V stredisku Hôrka vystúpi medzinárodná formácia Realistic Crew z Budapešti. Českú hip-hopovú špičku bude reprezentovať skupina WWW. Z domácich interpretov sa na hlavnom pódiu Easthetic festivalu predstavia kapely Lavagance, Talkshow, The Uniques, Billy Barman, Home Made Mutant, Chiki liki tu-a, Puding pani Elvisovej, The Swan Bride, The Autumnist, Amphibios, La3no Cubano, muzikant Marián Čekovský, raperi Vec, Zverina a Tomáš Hafner alias Haf či drum and bassoví dídžeji B-Complex a L Plus. Svoj vlastný stage bude mať na brehu „slovenského mora“ jeden z najlepších klubov na Slovensku – Nu Spirit DJ-a Kineta. V piatok i v sobotu na ich pódiu venovanom elektronickej a tanečnej tvorbe zahrá napríklad DJ Magálová a ďalší rezidentní dídžeji Nu Spiritu.

Na svoje si však neprídu iba fanúšikovia kvalitnej hudby. Návštevníci si budú môcť pred začiatkom letných školských prázdnin pozrieť i filmy, zúčastniť sa maliarskych i sochárskych workshopov, vyskúšať si streetart. Na workshopoch sa zúčastnia i významní umelci, ktorí celý proces vzniku umeleckého diela priblížia verejnosti. Účastníci podujatia sa budú môcť i sami realizovať a rozvinúť takto svoje umelecké cítenie pri konzultácii s profesionálnymi alebo študujúcimi umelcami. Účasť na Easthetic festivale už potvrdilo niekoľko významných osobností – maliari Erik Šille a Ján Vasiľko a sochári Marián Straka, Dušan Pončák a Peter Ilčík.

Priestor dostanú aj divadelníci, konkrétne divadelno-improvizačná skupina troch hercov Tri tvorivé tvory, pantomimická skupina DETO a pre najmenších bude pripravené bábkové divadlo. Svoje diela na Eastheticu predstavia zástupcovia Medzinárodného festivalu animovaných filmov Fest Anča. Premietať svoje filmy tam bude aj občianske združenie Ľudia proti rasizmu. Návštevníci si budú môcť pozrieť i oceňovaný krátkometrážny dokument Mira Rema s názvom Arsy-Versy. Vstupenky na premiérový Easthetic festival: music & multimedia art days sa začnú v sieti Ticketportal predávať v apríli.

Potvrdení vystupujúci na 1. ročníku multikultúrneho podujatia Easthetic festival:

Realistic Crew (Maďarsko) http://www.myspace.com/chabzkrizo
WWW (Česká republika) http://www.myspace.com/neurobeat
Lavagance http://www.lavagance.com
Talkshow http://www.tlkshw.com
Billy Barman http://www.billybarman.sk
Home Made Mutant http://www.myspace.com/homemademutant
Chiki liki tu-a http://www.chikiliki.sk
Puding pani Elvisovej http://www.ppe.sk
The Swan Bride http://www.theswanbride.com
The Autumnist http://www.myspace.com/theautumnist
Marián Čekovský http://www.facebook.com/pages/Marian-Cekovsky/78620811736
The Uniques http://www.myspace.com/theuniques
Amphibios http://www.amphibiosmusic.com
Haf http://www.myspace.com/preboha
Vec http://www.myspace.com/otecvec
Zverina http://www.myspace.com/otecvec
La3no Cubano http://www.la3nocubano.sk
Jelly Belly http://www.myspace.com/j311yb311y
No Future http://www.myspace.com/nofutureofficial
B-Complex http://www.myspace.com/bcomplexdnb
L-Plus http://www.myspace.com/lplus

Oficiálne webové stránky festivalu:
http://www.easthetic.sk
http://www.last.fm/event/1399832+EASTHETIC+FESTIVAL
http://www.facebook.com/pages/Michalovce-Slovakia/EASTHETIC-FESTIVAL-2010/332567734041?ref=ts

Organizátori festivalu: občianske združenie ZEMP-KULTURA a galéria Subteren.
Občianske združenie ZEMP-KULTURA je nezisková organizácia, ktorá združuje ľudí z kultúrno-umeleckej oblasti výtvarného a iného umenia, žijúcich alebo pochádzajúcich zo Zemplína, ďalej podporuje a organizuje kultúrno-umelecké programy a podujatia na Zemplíne.

via http://www.easthetic.sk