Vyšlo druhé číslo internetového časopisu o kulturálních studiích Konstrukt


Internetový časopis o kulturálních studií Konstrukt, který vznikl na jaře 2010 na půdě Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci, nedávno vydal druhé číslo na téma Geekové, nerdové a ti ostatní. Konstrukt se prostřednictvím tematických čísel zaměřených na dílčí fenomény popkultury snaží doplnit kulturně-žurnalistickou infrastrukturu nejen českého mediálního trhu. „Kulturální studia jsou každodenní perspektivou, jak se dívat na kulturní fenomény kolem sebe. Můžete je studovat jako akademický obor, můžete s nimi trávit volný čas, můžete je brát jako životní styl. Právě proto by se Konstrukt chtěl rozkročit mezi odborná periodika typu Sociologický časopis a progresivní vizionářská popkulturní média jako Živel nebo slovenská Vlna,“ charakterizuje časopis šéfredaktorka Michaela Hečková, která stejně jako mnozí další redaktoři Konstruktu studuje Kulturální studia v Olomouci.

Druhé číslo časopisu tak nabízí čtenářům mimo jiné rozhovor se slovenským sociologem Peterem Ondrejkovičem o subkulturách mládeže, studii o genderových stereotypech v počítačových hrách či studii o piercingu a jeho kulturně proměnlivém významu, analýzu postav nerdů a geeků v americké a britské televizní produkci nebo rozhovor s Andreou Průchovou z katedry Elektronické kultury a sémiotiky z pražské Fakulty humanitních studií. „Konstrukt má relativně pravidelnou strukturu. Součástí každého čísla tak jsou recenze nových knih z oblasti kulturálních a mediálních studií nebo sociologie, tematický komiks, rozhovory s odborníky v dané oblasti, pravidelná diskursivní analýza nebo case study,“ dodává Hečková.

Časopis nedávno přesídlil na nový web http://www.konstruktmag.cz. V současné době stále hledá nové redaktory či příležitostné přispěvatele. Tématem dalšího čísla, které by mělo vyjít v prosinci letošního roku, je Konzum a spotřební kultura aneb Jste to, co spotřebujete. Číslo tak naváže na úspěšnou mezinárodní interdisciplinární konferenci Consumer Culture, která se v říjnu konala na olomoucké Filozofické fakultě.

Více informací najdete zde:

http://www.konstruktmag.cz
http://www.twitter.com/konstruktmag
http://www.facebook.com/konstruktmag
http://www.youtube.com/konstruktmag

via konstruktmag.cz