TUNING ZRAZ Svidník opäť prepisoval históriu a rekordy


TUNING ZRAZ Svidník 2010 sa 6. – 8. augusta stal opäť centrom tuningového vesmíru, v ktorom sa dynamicky točili všetky atribúty úspešnej akcie podporenej rekordným počtom prihlásených áut a návštevníkov.

Už piatkový pohľad do areálu letiska prezrádzal, že Svidník bude žiť výbornou atmosférou. Hodinu trvajúca neónová jazda mestom preniesla tuningovú žúrku do ulíc, kde si ju vychutnávali stovky ľudí na chodníkoch a v oknách bytov. Priamo na pristávacej ploche podkurovali v kotly kapely The Now a Kabat revival. Sobota patrila šprintom na 400m a V-max na 800m, pričom nesmieme zabudnúť, že jazdcom robili spoločnosť tiež krásky z Washing Girls. V dvoch blokoch predviedli svoje umenie z Taxi 2 a Kobry 11 kaskadéri z Extrem Cascaders Teamu, ktorým sekundovali aj majstri dvoch kolies. Po vyhodnotení výsledkov odpálili večerný program FicTive Marry. Od deviatej hodiny patril svet reflektorov moderátorovi Richardovi Herrgottovi a súťaži Miss tuning 2010. Za asistencie Komajoty a bojovníkov zo skupiny Romana Voláka sa víťazkou finále a Tvárou TUNING ZRAZu 2011 stala Ostravčanka Simona Večeřová. Šerpu pre I. vicemiss navlieka Miss tuning 2009 Andrea „Čokoládka“ Brižeková Giraltovčanke Monike Trinkovičovej a honor II. vicemiss získala Miriam Šinglerová. Hlasujúci na internete udelili Miss Kiss Dušane Debreovej a Miss Sympatia si vďaka najvyššej vyzbieranej finančnej hotovosti zabezpečila Alexandra Ňaňová. Bodku za šťavnatým večerom dal hip hopový kráľ Rytmus a DJ Pepo.

V rámci vyhodnocovaných kategórií spojených s tuningom a jeho exkluzívnymi variáciami si špeciálne miesto zaslúži ocenenie pre Najvernejší tuningový klub, ktoré získal košický UFO Tunig klub oslavujúci tento rok 5. výročie. Mimoriadnu popularitu klubu nedodáva iba nekonečná tuningová fantázia jeho 23 členov, ale aj ich výrazné úspechy, kde musíme zaradiť troch majstrov Slovenska v meraní decibelov v rámci DB Drag s aktuálnymi slovenskými rekordmi vo svojich kategóriách a šéf UFO partie Martin Bugoš je zase štvornásobným držiteľom titulu Najvysvietenejšie auto Slovenska. „Prvýkrát sme sa stretli pred piatimi rokmi v Rožňave a keďže sme neboli organizovaní, rozhodli sme sa založiť vlastný klub. Náš pôvodný názov bol Night Light Club, ale postupne sa nám zdalo, že to znie komplikovane a preto sme sa po dvoch rokoch premenovali na UFO Tuning Club. Podmienkou vstupu do nášho klubu je iba vysvietené auto. V prvom rade sme však výborná partia a som presvedčený, že naše priateľstvo bude trvať ešte veľmi dlho. Keď sa objavíme na nejakom zraze, kde si každý pozve ešte svojich kamarátov, vieme sa pri skvelej zábave stretnúť aj päťdesiati,“ uviedol M. Bugoš.

Prestíž majiteľov áut závisí od ich technických zručností, napumpovaného vybavenia a estetického vkusu. Svidník sa v tejto súvislosti mohol tešiť z viacerých mimoriadnych kusov, medzi ktorými, okrem športových značiek a klasikov, nechýbali ani spomienky na staré „škodovácke“ časy. Nielen UFO Tuning Club, ale tiež skupina zo Sniny ukázala, čo všetko sa dá vytiahnuť z auta, keď sa v dielni stretnú kreativita a neobmedzená vášeň. „Zo Sniny jazdíme na zrazy ôsmi a každý z nás vyrastal práve pri škodovkách. Moje auto mi kúpil brat na osemnástku k vodičáku a už štvrtý rok na ňom stále niečo vylepšujem. Z pôvodnej výbavy ostal iba skelet, no na zimu pripravujem kompletný repas. Vymeniť chcem interiér, prístrojovú dosku a pridám novú vstavanú hudbu,“ prezradil Lukáš Kalinič.

Rovnako štyri roky sa svojmu Fiatu 126 venuje Dušan Balog. Značka „Keď raz vyrastiem, budem BMW“ definuje nadhľad a zmysel pre humor jeho majiteľa, ktorý slávneho „maľucha“ charakterizoval ako „malé a šikovné“. „Investované peniaze nepočítam, pretože to v tomto prípade nepovažujem za dôležité. Z originálu ostali iba kľučky na otváranie dverí a inak všetko ostatné som vymenil alebo vylepšil generálkou. Keďže jazdím každý deň, musel som pridať napr. štyri nové svetlá. Každý čaká, že ako malé auto má slabé jazdné vlastnosti, no vďaka širším pneumatikám sedí na ceste bez problémov aj pri rýchlosti 130 km/h,“ pochválil svoj Fiat 126 člen klubu 126FAN Slovakia Dušan Balog.

TUNING ZRAZ Svidník 2010 uzavrel svoju kapitolu v nedeľu slalomom a exhibičnými jazdami. Z pozície organizácie sa žiada oceniť nový bezpečnostný level pre návštevníkov a fakt, že súťažiaci museli pred jazdou absolvovať dychovú skúšku na alkohol. Keďže tohtoročný zraz si získal aj priazeň počasia, spokojnosť s jeho priebehom sa bude dať krájať ešte niekoľko desiatok týždňov po jeho skončení. „Každý rok si kladieme ako výzvu prekonať méty z prechádzajúceho ročníka a som rád, že rok 2010 bude v histórii nášho zrazu zapísaný opäť ako rekordný. Zraz sme organizačne ladili celý rok a preto nás teší, keď vo Svidníku vidíme nielen staré známe tváre, ale aj nových tuningových nadšencov. Vysoké čísla a stúpajúca úroveň sú pre nás zároveň záväzkom do budúcnosti. Na budúci rok sa na svidníckom letisku stretneme piatykrát a pri tejto príležitosti by sme veľmi radi pripravili nezabudnuteľnú šou ako poďakovanie všetkým, ktorí nám v priebehu prvých štyroch rokov pomáhali, motivovali nás a svojou účasťou na zrazoch nám vyjadrili podporu,“ otvoril kapitolu TUNING ZRAZu 2011 jeho generálny manažér Tomáš Kromka.

via Imrich Makó, PR manažér TUNING ZRAZU Svidník