Súčasťou TUNING ZRAZu budú aj kaskadéri z Kobry 11 a Taxi 2


TUNING ZRAZ Svidník sľubuje 6. – 8. augusta 2010 na svidníckom letisku dynamickú šou, do ktorej svojim majstrovstvom prispeje aj medzinárodná zostava kaskadérov Extrem Cascaders Team. Partia okolo Raymonda Staubera sa zoznámila v roku 1994 pri nakrúcaní filmu v Poľsku. Slovo dalo slovo a o rok neskôr začali s prvými vystúpeniami, aby postupne precestovali Slovensko, Českú republiku, Rumunsko, Maďarsko, Bulharsko a krajiny bývalej Juhoslávie. „S kariérou kaskadéra som začal pred pätnástimi rokmi pri strýkovi. Postupne som sa osamostatnil a vytvoril vlastnú skupinu, v ktorej sme dvaja Slováci, traja Rumuni a jeden Maďar. Ročne absolvujeme okolo 130 vystúpení a v našom programe môžu ľudia vidieť jazdu na dvoch kolesách, driftovanie, prácu s ohňom, simulované havárie a rôzne ukážky z filmov,“ predstavil Extrem Cascaders Team Raymond Stauber.

Ako však priznal, súkromie s prácou nemieša. Pokiaľ je účastníkom cestnej premávky, jazdí zodpovedne a podľa predpisov. „Na cestách som stretol už aj väčších kaskadérov ako som ja,“ s úsmevom glosoval R. Stauber.

K svojmu povolaniu pristupuje R. Stauber s rešpektom, pretože vďaka skúsenostiam pozná všetky rizika spojené s kaskadérskymi trikmi. Pri dobrodružstvách spojených s tréningom a živými vystúpeniami ho neobišli ani zranenia, no žiadne z nich ho nezastavilo v jeho progresívnom profesionálnom raste. „Dĺžka nacvičovaného čísla závisí od jeho náročnosti. Napr. jazdu na dvoch kolesách sme trénovali dva mesiace, ale stále som nemohol povedať, že je to stopercentné. Pri driftovaní je dôležitá zručnosť a presnosť, pretože jazdíme na centimetre presne. V prípade pyrotechnických kúskov sa sústreďujeme na bezpečnosť a opatrnosť. Mojim trikom snov je nechať spustiť sa zo žeriavu z 50 metrovej výšky autom do vrakov na zemi. Myslím si, že o tom sníva každý kaskadér, no keďže ide o náročnú akciu, chcem ju technicky pripraviť naozaj do posledného detailu,“ vysvetľoval R. Stauber.

Live show v podaní Extrem Cascaders Teamu trvá 60 – 70 minút, počas ktorých zničia minimálne osem pneumatík. Ich profesionálna práca a prístup nielen k jednotlivým trikom, ale aj k publiku im vyniesli účinkovanie, okrem iného, v televíznom seriáli Kobra 11 alebo vo filme Taxi 2. „Vo filme je vždy zaradená a zostrihaná iba najlepšia akcia. Keď režisér povie, že máme trik zopakovať 20-krát, zopakujeme ho 20-krát. Pri živej šou priestor na reparát neexistuje. Buď to vyjde alebo nie a preto si nemôžeme dovoliť žiadnu chybu. V štúdiu nám však chýbal a chýba potlesk ľudí, ktorý nás hecuje a motivuje k tomu, aby sme sa stále posúvali dopredu. Bežne sa nám stáva, že obecenstvo vyjadrí svoju spokojnosť standing ovation a vtedy nezabudneme pridať niekoľko kúskov navyše,“ dodal R. Stauber.

Letisko vo Svidníku otvorí svoje brány 6. augusta s tým, že počas troch dní sa návštevníci zrazu môžu tešiť nielen na maximum tuningovej a motoristickej zábavy, ale o ich zábavu sa postarajú aj Kabat revival, The Now, Jet-Set, FicTive Marry, Tina a Rytmus. Bonusom budú Washing Girls a exhibícia ženskej krásy bude pokračovať súťažou Miss Tuning 2010.

via Imrich Makó