Praha 1 schválila: Ostrovy budou na ostrovech!


Rada MČ Praha 1 definitivně schválila lokace pro festival United Islands v plném rozsahu! Je už tedy jisté, že více než 100 kapel z 10 zemí vystoupí na scénách rozmístěných na Střeleckém ostrově, Kampě, Slovanském ostrově, Dětském ostrově a na přilehlých nábřežích! V současné době se také intenzivně pracuje na programu, který odhalí první potvrzená jména. Ze zahraničních skupin přivítáme The Cinematics z Velké Británie, Amparo Sanchez ze Španělska, Intimu z Argentiny a Miloopu z Polska! Z tuzemských projektů se mimo jiné představí Xindl X, Sporto, Midi lidi, Poslední výstřel, BraAgas, Burana orchester a další.

„Festival United Islands je jednou z nejdůležitějších kulturních akcí hlavního města a proto se ho Rada MČ Praha 1 rozhodla podpořit v plném rozsahu“ říká radní pro kulturu MČ Praha 1 Ing. Martin Skála. Na základě zkušeností z minulého ročníku se organizátoři festivalu rozhodli změnit rozložení scén tak, aby docílili většího pohodlí pro diváky i zvýšili prožitek z hudebního vystoupení účinkujících festivalu. Na Střeleckém ostrově zůstane pouze hlavní scéna, jak vysvětluje Martin Voňka: „Po tom, co se na Střeleckém ostrově během sobotního večera v jednu chvíli tísnilo až osm tisíc lidí, jsme se rozhodli ponechat zde pouze hlavní scénu a rozšířit tak prostor pro zázemí a občerstvení návštěvníků festivalu.“ Ethno & folk scéna, která zde původně byla, se přesune na Kampu, kde rozšíří tradiční Radio 1 scénu. Novinka minulého ročníku, Česká scéna na Slovanském ostrově zůstane, stejně jako příležitost pro mladé zpěváky tzv. Open Mike na Janáčkově nábřeží. Mánes se v letošním roce opět stane útočištěm pro příznivce elektronické hudby.
Ze zahraničních interpretů již teď festival může potvrdit skotský objev, kytarovou čtveřici, The Cinematics. Jejich svižný a záplavě podobných kytarovek svěží zvuk si podmanil mnoho fanoušků a zaujal americké vydavatelství TVT Records (Nine Inch Nails, Guided By Voices), které jim v roce 2007 jako vůbec první britské kapele vydalo jejich debutové album Strange Education. Současné album Love and Terror, které přivezou představit na festival United Islands, je propracovanější jak po textové stránce tak i po hudební, které se snaží prezentovat současný britpop v mírně postmoderním kabátu.

„Otevírat festival bude zpěvačka Amparo Sánchez, která v roce 2008 ukončila svůj dlouholetý projekt Amparanoia. Máme velkou radost, že tato andaluská hvězda, která vydala v letošním roce očekávané sólové album, přijede na naše pozvání do České republiky premiérově právě na festival United Islands!“ říká spoluorganizátor festivalu David Gaydečka. Nové album Tucson-Habana, na kterém pracovala s Joey Burnsem a Johnem Convertinem z kapely Calexico, je ale od tvorby Amparonia dost odlišné, jak říká sama Amparo Sánchez „ Chtěla jsem zažít něco nového, něco jemnějšího, více intimního, co by se lidí dotknulo úplně jiným způsobem “.

Až z Argentiny přijede taneční kapela Intima, která je známá svou strhující show během živých vystoupení. Na koncertech vystupují ve složení bicí, basa a dj a jejich tvorba spadá především do žánrů breakbeat, electro a drumandbass. Českému publiku se přijedou představit v rámci svého evropského turné.

Dalšími zástupci elektronické scény je nadějná polská kapela Miloopa, která má zase sebou úspěšná vystoupení po Evropských klubech a festivalech. Ve své tvorbě se snaží zachovat propojení audio-vizuálních složek a ve své tvorbě se nebrání žádnému stylu, takže v jejich tvorbě slyšíte prvky breakbeatu, dru mand bassu, junglu, dubstepu až ke dowtempo a lounge melodiím. Jejich poslední album Unicode vzniklo ve spolupráci s Roli Mosimannem, který spolupracoval mimo jiné s Faith No More, Young Gods, Bjork, New Order nebo Smashing Pumpkins.

Českou scénu budou zastupovat mimo jiné Xindl X, Midi lidi, Poslední výstřel, BraAgas, Burana orchester a další. Na open air festival vystoupí i úspěšné kapely z loňské Klubové noci jako např. Sporto. Informace o dalších potvrzených účinkujících budou průběžně zveřejňovány na webových stránkách festivalu.

V letošním roce proběhnou United Islands již po sedmé. Mezinárodní hudební festival se koná na počátku léta na pražských vltavských ostrovech. Letošní ročník se uskuteční v termínu 24. – 27.6. 2010. Na festivalu vystoupí 100 kapel z 10 zemí na 4 hlavních a 4 vedlejších scénách. Vlastnímu festivalu předchází Klubová noc, v rámci které se zdarma otevírají pražské hudební kluby. Organizátorem festivalu je společnost Ostrovy s.r.o.. Festival je realizován za podpory Magistrátu hlavního města Prahy a Ministerstva kultury ČR.

via United Islands