Poľský inštitút v Bratislave: program na mesiac január 2011


VÝSTAVA EKOGLASS 2010
13.1. o 17.00 hod. // Bratislava, Poľský inštitút, Nám. SNP 27
Vernisáž výstavy prác z III. Medzinárodného plenéru umeleckého skla Ekoglass Festival 2010. Po vernisáži sa o 18.00 hod. uskutoční krátka prednáška dr Mariusza Łabińského z Akadémie krásnych umení vo Vroclave na tému Poľské sklo od 60. rokov do konca 20. storočia.

Na výstave budú prezentované práce umelcov z Poľska: Beaty Damian-Sperudy, Rafała Kaufholda, Marzeny Krzemińskej, Mariusza Łabińského, Marty Sienkiewicz, Igora Wójcika, z Česka: Jakuba Berdycha, Andreja Németha, Oldřicha Plívu, Jiřího Šuhájka a zo Slovenska: Petra Ďuriša a Martiny Paljeskovej Piškovej.

V júli minulého roku sa v Szklarskej Porębe (PL) a v Desnej (CZ) – historických strediskách hutníctva skla – uskutočnil III. Medzinárodný plenér a sympózium umeleckého skla Ekoglass Festival 2010. Podujatie je výsledkom poľsko-českej spolupráce, ktorá bola rozšírená o účasť umelcov zo Slovenska. Táto udalosť bola významná nielen pre samotných tvorcov, ale aj pre všetkých tých, ktorí chceli spoznať tajomstvá výroby skla a predmetov z neho. Ďalším dôležitým aspektom festivalu bol jeho ekologický charakter. Na výrobu sklenených objektov sa používal sklenený odpad a ekologické pece na tavenie skla. Na jar minulého roku si návštevníci Poľského inštitútu mohli pozrieť výsledky predošlého ročníka Ekoglassu.
Výstava potrvá do 11. februára. Spoluorganizátor: Ośrodek Kultury i Sztuki vo Vroclave

JAKUB JASIUKIEWICZ: CANIS LUPUS
20.1. o 18.00 hod. // Bratislava, Galéria Space, Velehradská 7/a
Otvorenie výstavy poľského umelca Jakuba Jasiukiewicza v rámci najmenšieho bienále kurátorov Crazycurators Biennale.
Jakub Jasiukiewicz je mladý absolvent štúdia intermédií a v súčasnosti pôsobí na poznaňskej Akadémii krásnych umení ako odborný asistent. Predstavil sa na niekoľkých desiatkach výstav a slovenskí diváci si jeho diela možno pamätajú z výstav na festivale Pohoda 2010 a v galérii Space, kde bol aj rezidenčným umelcom.
Okrem interaktívnej videoinštalácie Canis Lupus budú prezentované aj ďalšie dve práce z roku 2010: Dawka Letalna (Smrteľná dávka) a Pogoda Ducha (Duševná pohoda).
Na vernisáži sa okrem autora zúčastnia ďalší laureáti rezidenčného grantu Medzinárodného vyšehradského fondu na rok 2010: Ivan Sloboda, Matěj Smetana z Česka a Szabolcs Suli-Zakar z Maďarska.
Výstava potrvá do konca februára. Viac informácií o umelcovi na http://www.jasiukiewicz.com.
Spoluorganizátor: Galéria Space

ANDRZEJ STASIUK: ČAKANIE NA TURKA
Premiéra: 28.1. o 19.00 hod. // Košice, Malá scéna Štátneho divadla, Hlavná 58
Reprízy: 29.1. o 19.00 hod. | 5.2. o 19.00 hod. | 21.2. o 19.00 hod.
Uvedenie novej divadelnej hry Andrzeja Stasiuka v preklade a dramaturgickom spracovaní Petra Himiča a v réžii Henryka Rozena.
Hra známeho poľského spisovateľa a dramatika Andrzeja Stasiuka Czekając na Turka (Čakanie na Turka) vznikla v rámci projektu Goethe Institutu After the Fall, v ktorom 17 autorov z 15 krajín pripravilo divadelné texty na tému dôsledkov pádu berlínskeho múru. Autor dal výraz náladám, ktoré si Západ doteraz neuvedomoval. Vlastný strach zo široko chápaného Východu západní intelektuáli analyzujú už roky. No o obavách z druhej strany počuli len v súvislosti so zaostalosťou, xenofóbiou a atavistickým strachom z teletubbies. Eventuálne súvislosti s veľkomestskými mytológiami mohli nájsť v Medzi nami dobre Doroty Masłowskej. Teraz dostali Čakanie na Turka, vydarenú grotesku, v ktorej sa mrožkovsko-beckettovský jazyk snúbi s parabolickou formou à la Čakanie na barbarov J. M. Coetzeho a s trpkou reflexiou na tému výpredaja dejín. Andrzej Stasiuk našiel formu, ktorá vtipne, s odstupom a prístupne vypovedá o problémoch kultúrnych premien.

FEBRUÁR 2011

MEDZINÁRODNÉ KLAVÍRNE FÓRUM SANOK 2011
6.2. o 17.00 hod. // Bratislava, Poľský inštitút, Nám. SNP 27
Klavírny koncert Stanisława Drzewieckého, jedného z najuznávanejších súčasných poľských klaviristov a laureátov ceny Zlatý Parnas, ktorú každoročne udeľuje Medzinárodné klavírne fórum v Sanoku. S. Drzewiecki (PL) zahrá 2. Maďarskú rapsódiu F. Liszta, držitelia Zlatého Parnasu: Jekaterina Mathok (Biel.), Rafał Kowalczyk (PL), Marta Kuzyi (Ukr.), Krzysztof Książek (PL) a Jekaterina Drzewiecka (Lot.) sa predstavia s dielami F. Chopina, W. A. Mozarta, F. Liszta a F. Schuberta.
Medzinárodné klavírne fórum, ktoré sa každoročne koná v Sanoku, na Slovensku aj na Ukrajine, je spojením klavírneho festivalu, odbornej konferencie, školení a kurzov hry na klavír s propagáciou regiónu Bieszczady. V rámci fóra sa 2. februára v Banskej Bystrici
a v Košiciach budú konať aj dva koncerty so spoločným názvom Hudobná delegácia fóra – inaugurácia Lisztovho roku. Viac na http://www.interpiano.pl.

TIK RADIODAYS
7.-10.2. od 11.00 do 18.00 hod. // Bratislava, Progressbar, Cukrová 14
Tvorivé dielne, školenia a výmena skúseností umelcov z rôznych krajín, ktoré sa konajú v rámci TIK: Time Inventors‘ Kabinet. TIK je spoločný projekt bruselskej organizácie OKNO, bratislavskej COL-ME a ESC z Grazu, spolufinancovaný Európskou komisiou. Zameriava sa na ekologický (v etymologickom zmysle tohto slova, čiže zameriavajúci sa na vzťahy medzi organizmami), umelecký a alternatívny spôsob merania a zaznamenávania času. Umelecký výstup projektu bude vytvorenie elektronických rozhraní, ktoré používame na interpetáciu údajov s cieľom skúmať čas.
Prvé stretnutie z cyklu bude venované technickým prístupom k rádiotechnológii a ich vplyvom na obsah vysielania. Jeho obsahom bude aj príprava na druhé stretnutie, ktoré
sa bude zaoberať rádiovými šou, a na ktorom účastníci využijú svoje technické zariadenia
na výrobu rádiovej šou pre umelecké rádiá. Na tvorivých dielňach sa zúčastnia umelci: Stanisław Ruksza, Paweł Kulczyński, Łukasz Jastrubczak a Adam Witkowski z Centra súčasného umenia Kronika z poľského Bytomu, a umelci z Kibu
z Budapešti a z Yo-Yo z Prahy. V prípade záujmu sa treba zaregistrovať na emailovej adrese callme@col-me.info. Ďalšie tvorivé stretnutia sa uskutočnia v marci a v septembri. Viac
o projekte nájdete na http://col-me.info.
Hlavní organizátori: COL-ME, ESC, OKNO

BERLIN – YOGYAKARTA
11.2. o 18.00 hod. // Bratislava, OPEN Gallery, Baštová 5
Vernisáž výstavy, ktorú pripravila Iniciatíva Inakosť v spolupráci s poľskou organizáciou KPH – Kampania Przeciw Homofobii (Kampaň proti homofóbii). Okrem výstavy sa uskutočnia tematické filmové projekcie a odborná prednáška Katarzyny Remin KPH. Cieľom projektu Berlín-Yogyakarta je priblížiť prenasledovanie neheterosexuálnych ľudí počas nacistickej okupácie Európy. Upozorňuje na to, že ľudské práva sú neodcudziteľné pre všetkých – vrátane lesieb, gejov, bisexuálov a transgender ľudí. Názov výstavy tvoria názvy dvoch miest z dvoch kontinentov, čím sa upozorňuje na globálny rozsah tohto typu sociálneho vylúčenia, ale aj univerzálny charakter ľudských práv. Časť Yogyakarta predstavuje problémy súčasnosti, časť Berlín historický aspekt. Po vyše 70 rokoch od začiatku 2. svetovej vojny výstava pripomína zverstvá, ktoré napáchala diktatúra homofóbie, a zisťuje, ako sa medzinárodné normy pre ľudské práva uplatňujú v súčasnosti. Viac o výstave nájdete na http://www.kph.org.pl a podrobný program sprievodných podujatí bude začiatkom februára zverejnený na http://www.inakost.sk. Hlavní organizátori: Iniciatíva Inakosť, Rosa Luxemburg Foundation, Kampania przeciw Homofobii, Nadácia otvorenej spoločnosti

MARCIN ZDUNIK V SLOVENSKOM ROZHLASE
16.2. o 19.00 hod. // Bratislava, Slovenský rozhlas, Mýtna 1
Koncert sólistu Marcina Zdunika so Symfonickým orchestrom Slovenského rozhlasu pod vedením Maria Košika. Violončelista Marcin Zdunik napriek mladému veku nie je žiaden začiatočník a ani na Slovensku nie je neznámy: so Symfonickým orchestrom Slovenského rozhlasu koncertoval už v roku 2009. Ešte vždy „len“ študent Hudobnej akadémie F. Chopina vo Varšave už hral v Rudolfine aj v Carnegie Hall a minulý rok získal prestížnu poľskú hudobnú cenu Fryderyk za nahrávku diel Haydna a Denisova.
V programe koncertu zaznejú: P. Šimaj: Vittoria; S. Prokofiev: Symfónia – koncert pre violončelo a orchester; A. Glazunov: 4. symfónia Es Dur op. 48

CENTRAL EUROPEAN JAZZ CONNECTION
17.2. o 20.00 hod. // Bratislava, DK Zrkadlový háj, Rovniankova 3
Koncert pri príležitosti 20. výročia založenia Vyšehradskej skupiny.
Ako už názov napovedá, formáciu Central European Jazz Connection, ktorú zostavil poľský klavirista Kuba Stankiewicz, tvoria významné osobnosti stredoeurópskej jazzovej scény. Jazz je medzinárodný jazyk a pritom môže obsahovať národné špecifiká danej krajiny. Presne na tomto princípe je postavená formácia, v ktorej hrá aj slovenský gitarista, skladateľ a aranžér Matúš Jakabčic, bubeník Marián Ševčík, český kontrabasista Jaromír Honzak, maďarský trubkár Kornél Fekete-Kovács a slovinský saxofonista Primož Fleischman. Repertoár je zostavený zo skladieb jej členov. Pred bratislavským koncertom skupina odohrá aj koncert v Prahe 16. februára.

ČAS NA KOMIKS
17.2. o 17.00 hod. // Bratislava, Poľský inštitút, Nám. SNP 27
Výstava poľského komiksu, ktorá umožňuje pozrieť sa naň cez jeho silný vplyv na iné médiá. Umelci, ktorí sa na projekte zúčastnili, tvoria v oblasti reklamy, animácie, rockovej hudby, maľby… Je to prehliadka diel najlepších poľských autorov „realistického“ komiksu, ktorí tvoria graficky aj rozprávačsky vznešené komiksy, lámu fabulárne schémy, pretvárajú jazyk komiksu a pašujú do média určeného masovému príjemcovi umelecké hodnoty.
Na vernisáži sa zúčastnia kurátor Piotr Machłajewski a dvaja z vystavujúcich umelcov Krzysztof Gawronkiewicz a Przemysław Truściński. Okrem nich svoje práce vystavia aj ďalší významní predstavitelia poľského komiksu Olaf Ciszak, Jacek Frąś, Adrian Madej, Krzysztof Ostrowski, Maciej Sieńczyk, Aleksandra Spanowicz, Benedykt Szneider a Jakub Rebelka. Výstava potrvá do 18. marca.

EŠTE TO STIHNETE

XÉNIA BERGEROVÁ: Sladký svet
Do 7.1. // Bratislava, Poľský inštitút, Nám. SNP 27
Výstava obrazov Xénie Bergerovej, slovenskej maliarky, ktorá sa vo svojich obrazoch plných fascinujúcich farieb často zamýšľa nad miestom umenia v súčasnom svete.
Hlavný organizátor: Klub Polski – Združenie Poliakov a ich priateľov na Slovensku

ANNA MOGILNICKA: ČAS SPOMIENOK
Do 7.1. // Bratislava, Poľský inštitút, Nám. SNP 27
Výstava fotografií Anny Mogilnickej. Jej záľubou je objavovanie sveta a aby si zachovala všetky spomienky na miesta, ktoré navštívila, fotografuje. Do Bratislavy sa podľa vlastných slov zamilovala, čo bezosporu vidieť aj na jej fotografiách bratislavského Starého Mesta
a ľudí v ňom. Hlavný organizátor: Klub Polski – Združenie Poliakov a ich priateľov na Slovensku

UCHOFÓNY
Do 14.1. // Bratislava, Poľský inštitút, Nám. SNP 27
Prezentácia projektu Uchofon predstavujúceho Malopoľský kraj prostredníctvom jeho zvukov. Netradične poňatá výstava sa skladá z troch „uchofónov“, sôch v tvare ucha, z ktorých znejú zvuky malopoľskej prírody, mesta Krakova a malopoľského folklóru. Samostatnou kapitolou je život a tvorba poľského hudobného skladateľa Fryderyka Chopina.
Hlavný organizátor: Małopolski Instytut Kultury, Krakov

SATYRYKON
Do 21.1. Piešťany, Blue*S, Staničná 39
Piešťany, Mestská knižnica, Školská 19
Výstava najlepších prác z legendárneho medzinárodného festivalu kreslenej satiry Satyrykon v Legnici.

ODPORÚČAME

POĽSKÉ FILMY V SLOVENSKÝCH KINÁCH

SVÄTÁ TRÁVA
13.1. Handlová, Kino Baník, Nám. baníkov 3 | 27.1. Bratislava, Igric, Saratovská 2
Rež. Andrzej Wajda, 2009, 83 min.
Film nakrútený podľa poviedky Jarosława Iwaszkiewicza a tvorby Sándora Máraia ďaleko prekračuje jej hranice. Poviedková aj filmová postava Marta je smrteľne chorá, aj keď o tom zatiaľ nevie. Ona sama pritom stále oplakáva smrť svojich synov vo Varšavskom povstaní. Filmová fabula je umne prepletená akýmsi dokumentom o natáčaní tohto filmu, v ktorom predstaviteľka Marty, Krystyna Janda, rozpráva o predčasnej smrti svojho manžela, kameramana Edwarda Kłosińského. Ústrednou témou filmu sa tak stáva smrť, ktorá vždy prichádza predčasne.

VOJNOVÉ HRY A MUŽ, KTORÝ ICH ZASTAVIL
16.1. Brezno, Kino Mostár, Švermova 7 | 26.1. Bratislava, Artkino Za zrkadlom,
Rovniankova 3 | 31.1. Piešťany, Fontána, Beethovenova 1812/1
Rež. Dariusz Jabłoński, Poľsko/SR, 2008
Novinka v slovenskej distribúcii. Dariusz Jabłoński získal za tento výnimočný celovečerný dokument o plukovníkovi Ryszardovi Kuklińskom Umeleckú a hudobnú cenu Ignáca Paderewského Amerického inštitútu J. Piłsudského. Plukovník Kukliński počas svojej kariéry v poľskej armáde okrem iného pripravoval plány vstupu vojsk Varšavskej zmluvy do Československa. Neskôr ponúkol svoje služby CIA a v 70. rokoch 20. storočia prepašoval na Západ vyše 40 000 strán tajných dokumentov.

POĽSKÉ HRY V SLOVENSKÝCH DIVADLÁCH

MICHAŁ WALCZAK: POĽOVAČKA NA LOSY
14.1. o 19.00 hod. | 22.1. o 19.00 hod. // Žilina, Mestské divadlo, Horný val 3
Romantická paródia na všetkých a všetko: od spoločenských rituálov až po psychoterapiu
a mytológiu. Obľúbený poľský dramatik demystifikuje inštitúciu zásnub.

ANDRZEJ SARAMONOWICZ: TESTOSTERÓN
15.1. o 18.30 hod. // Nitra, Divadlo A. Bagara, Svätoplukovo nám. 4
Divadelná komédia o tom, čo si muži myslia o ženách. Manifest mužskej prapodstaty. Svadobná oslava, na ktorej chýba nevesta! Ale prečo?… Záhada, ktorá čaká na vaše rozlúštenie.

WITOLD GOMBROWICZ: IVONA, PRINCEZNÁ BURGUNDSKÁ
17.1. o 19.00 hod. | 16.2. o 19.00 hod. // Košice, Štátne divadlo, Hlavná 58
Jedna z najvýznamnejších poľských aj svetových hier 20. storočia na rozprávkovom pozadí ukazuje stret dvoch hodnotovo a ideologicky odlišných svetov.

SŁAWOMIR MROŻEK: RADOSTNÁ UDALOSŤ
20.1. o 19.00 hod. // Bratislava, Divadlo Ívery, Školská 14
Nájsť dobrý podnájom nie je len tak. Podmienky majiteľa bytu sú najrozličnejšieho druhu. Dokonca ako v našom prípade, podmienkou je, aby došlo k radostnej udalosti – narodeniu potomka. Podmienka je splnená, ale pre podnájomníka sa tým problémy nekončia.

JAN WILKOWSKI: MACO MAŤO HĽADÁ HNIEZDO
24.1. o 10.00 hod. | 27.2. o 16.00 hod. // Trnava, Divadlo Jána Palárika, Trojičné nám. 2
Divadelné predstavenie pre najmenšie deti o mackovi Maťovi, ktorý hľadá hniezdo pre opustené kukučie vajíčko.

PREDSTAVENIA DIVADLA KONTRA

Predstavenia Divadla Kontra režíruje poľská režisérka Klaudyna Rozhin, ktorá sa za svoju prácu dočkala pozitívnych diváckych ohlasov, vynikajúcich recenzií aj ocenení. Je spoluzakladateľkou Divadla Kontra. Pokiaľ nie je označené inak, predstavenia sa konajú v sídle divadla v Spišskej Novej Vsi (Dom Matice Slovenskej, Zimná 68).

MARIE JONES: KAMENE VO VRECKÁCH
9.1. o 19.00 hod. | 10.1. o 19.00 hod.
Najlepšia komédia 90-tych rokov na svete. Príbeh o tom, čo sa stane, keď Hollywood obsadí írsky vidiek: dojímavé a smiešne zároveň. Ďalšou zaujímavosťou je, že dvaja herci v tomto predstavení odohrajú až trinásť postáv.

CONOR MCPHERSON: RUM A VODKA
11.1. o 19.00 hod. | 12.1. o 19.00 hod.
Jedno z najúspešnejších predstavení Divadla Kontra. Mix, čo vraj aj mŕtveho postaví na nohy, je vlastne jeden víkend strávený s mladým mužom na ceste do zatratenia.

SAMUEL BECKETT: SMIECH V TEMNOTE
15.1. o 19.00 hod. | 16.1. o 19.00 hod.
Po prvýkrát na Slovensku uvedené tri jednoaktovky tohto geniálneho autora, v ktorých nechýba čierny humor ani sarkazmus.

SV. MIKULÁŠ
21.1. o 19.00 hod. | 22.1. o 19.00 hod.
Rozprávka pre dospelých. Alegorický príbeh hovorí, čo znamená byť človekom a prečo je lepšie hovoriť vždy pravdu, nezamilovávať sa do herečiek a večer čo večer rozsypať na parapete ryžu.

ŽENA V ČIERNOM
25.1. o 19.00 hod. | 26.1. o 19.00 hod. // Spišská N. Ves
29.1. o 20.00 hod. // Bratislava, A4-nultý priestor, Nám. SNP 12
Divadelná adaptácia románu Susan Hill o tajomnej postave ženy v čiernom, ktorá veští smrť detí. Mladý právnik ide vysporiadať dedičstvo po staršej zosnulej dáme a keď dorazí do jej domu na vidieku, začnú sa diať zvláštne veci.

HUDBA

CHRISTOPH WILLIBALD GLUCK: ORFEUS A EURYDIKA
5.1. o 19.00 hod. | 12.2. o 19.00 hod. // Bratislava, SND, Nová budova, Pribinova 17
Operné spracovanie klasického námetu lásky až za hrob sa vracia na javisko SND vďaka poľsko-slovenskej spolupráci. Toto nevšedné dielo sa podujal inscenačne stvárniť medzinárodne uznávaný poľský režisér Mariusz Treliński, ktorý spolupracoval s renomovanými opernými domami vo Varšave, Los Angeles, Frankfurte, Vilniuse a v iných metropolách. Predstavenie, ktoré získalo dve ceny Dosky 2009 (pre najlepšiu inscenáciu aj za najlepšiu scénografiu), poteší aj oko – autorom scény je jeden z najlepších slovenských scénografov Boris Kudlička.

PREMIÉRA SKLADBY R. BERGERA
20.2. o 18.00 hod. // Bratislava, SND, Historická budova, Hviezdoslavovo nám.
Na mimoriadnom koncerte Slovenskej filharmónie zaznie aj nová skladba Romana Bergera.

PIOTR RUBIK – THE BEST OF
26.2. o 19.00 hod. | 27.2. o 17.00 hod. // Bratislava, Sibamac Arena NTC, Príkopova 6
Počas koncertu THE BEST OF si vypočujete najlepšie skladby z pásiem Tu es Petrus, Psałterz Wrześniowy, Habitat, Santo Subito, Rubikone. Počas koncertu vystúpi 120-členný zbor a orchester a 6 sólisti. Piotr Rubik je populárny súčasný poľský skladateľ symfonickej hudby pre orchester, film a divadlo. Svoje najvýznamnejšie dielo, oratórium Tu es Petrus, venoval Jánovi Pavlovi II.

via polinst.sk

+ There are no comments

Add yours