Legendární jamajská kapela The Gladiators vystoupí poprvé v Praze


26. října se do České republiky poprvé podívá jamajská reggae skupina The Gladiators, jejíž počátky se datují do roku 1965, kdy začínali v kultovním Studio One. Dodnes mají za sebou přes 40 alb a jejich nejnovější deska Back On Track vyšla v minulém roce. S novým albem se stal součástí kapely také nový frotman – mladý a velmi talentovaný zpěvák Droop Lion, který po boku jamajských veteránů na pražském koncertu rozhodně nebude chybět. Gladiators patří bez debat mezi nejvzácnější klenoty jamajského reggae a jejich česká premiéra by vám rozhodně neměla uniknout.

Projekt vznikl původně jako vokální trio, které založil zpěvák a kytarista Albert Griffiths společně se starými přáteli z dětství. Jejich první velký hit Hello Carol nahráli v legendárním Studio One už v revolučním létu 1968, tedy v roce, kdy jejich kolega Toots Hibbert tento nově vznikající hudební žánr pojmenoval skladbou Do the reggay. Právě The Gladiators se tak stali hned na počátcích velkými průkopníky rastafariánského poselství světu. Začátkem sedmdesátých let nahrávali pro nejrůznější slavné producenty včetně Lee Perryho nebo Lloyda Daleye, největší úspěch ale přesto slavily jejich další nahrávky pro Studio One, kde vznikly mj. hity Bongo Red, Jah Jah Go before Us nebo Mr. Baldwin. Z období let 1966–1975 vyšla později kompilace hned pěti alb pod hlavičkou Roots Reggae Library. V roce 1976 si jich všimnul Richard Branson a podepsal s nimi smlouvu pro Virgin Records, kde následně vyšly tři alba, kterým se dostalo mezinárodní distribuce. Písně Mix Up, Jah Works, Roots Natty Roots nebo Dreadlocks the Time is Now se tak definitivně staly nesmrtelnou klasikou žánru. Vokální trio tehdy fungovalo ve složení Albert Griffiths (zpěv a kytara), Clinton Fearon (zpěv) a Gallimore Sutherland (zpěv a rytmická kytara). Na koncertech a ve studiích je pak doprovázel hvězdný tým muzikantů, jako jsou bubeník Sly Dunbar, baskytarista Lloyd Parks, klávesisté Ansel Collins nebo Earl „Wire“ Lindo, který později odešel hrát s Bobem Marleym & The Wailers.

V osmdesátých letech proběhla na Jamajce digitální dancehallová revoluce, Gladiators přesto během této dekády koncertovali a po celém světě a nahráli úctyhodných 11 alb převážně pro americká vydavatelství Heartbeat a Nighthawk Records. V roce 2004 přizval Albert Griffiths do kapely své syny Alana a Anthonyho a natočili spolu na Jamajce album Father and Sons. Absolvovali pak ještě několik společných turné, než Albert musel ze zdravotních důvodů předat štafetu dále. Několik let místo něj zpíval jeho syn Alan, kapela se ale pak rozhodla, že by na postu nového zpěváka raději preferovala vnuka spoluzakladatele skupiny Davida Webbera – mladého jamajského zpěváka, co si říká Droop Lion. Jeho nakřáplý hlas má ještě blíže k původnímu frontmanovi a zároveň má blíž k mladším generacím vychovaným ragga a dancehallem. Droop se představil světu už v roce 2011 svým hitem Freeway a letos také hostoval v singlu legendárních Israel Vibration. Jeho hlavním domovem ale teď jsou právě The Gladiators. Je to první velká nahrávka The Gladiators po deseti letech a kapela s ní loni v létě vyrazila na turné, kdy se objevila na mnoha velkých festivalech Evropy, jako jsou belgický Couleur Café, španělský Rototom nebo rakouský Chiemsee. Nadšené odezvy pak umožnily, že se letos na podzim vrátí na velké turné po evropských klubech, v rámci kterého se podívají i do pražského Lucerna Music Baru.

Máte-li rádi roots reggae v podání Boba Marleyho, Burning Speara, Maxe Romea nebo třeba The Congos, určitě si nenechte ujít ani legendární The Gladiators. V pondělí 26. října vystoupí v pražském Lucerna Music Baru jako součást série dvaceti koncertů u příležitosti 20. výročí klubu. 

Vstupenky budou v prodeji od úterý 8. září 2015 za 450 Kč (+ poplatky) na pokladně Lucerna Music Baru (bez poplatků), na webu klubu http://www.musicbar.cz a v předprodejních sítích GoOut.cz, Ticketpro, Ticketportal a Eventim.

Video:

Oficiální FB událost: https://www.facebook.com/events/1647307485525143

http://www.musicbar.cz
http://www.facebook.com/lucernamusicbar
http://www.twitter.com/lucernamusicbar.cz
http://www.jahmusic.net