Kultovní španělská zpěvačka Amparo Sánchez zahájí festival United Islands


Ozdobou zahájení festivalu v pátek 25. června bude zakladatelka legendární španělské kapely Amparanoia, Amparo Sánchez. S novou kapelou představí na hlavní scéně festivalu na Střeleckém ostrově své nové sólové album.

Tento čtvrtek 25. března se do své druhé poloviny přehoupne předehra Klubové noci, ze které vzejdou kapely pro Klubovou noc festivalu! V žižkovském klubu Kuře v hodinkách tentokrát vystoupí kapely 2 Wings, 5 Foot Assassins a The Dogsbodies.

I když je jméno kytaristky a zpěvačky Amparo Sánchez na hudební scéně zdánlivě nové, je podloženo bohatými muzikantskými zkušenostmi. Pod pseudonymem Amparanoia, který se posléze vžil jako jméno celé kapely, kterou vedla, totiž mezi lety 1996 – 2006 odehrála přes tisíc koncertů a natočila sedm alb. Amparanoia ve svém výrazu míchala – s občasnou pomocí Manu Chaa – snad vrozené španělské cítění Amparo s výraznými prvky latinskoamerických rytmů, kubánské hudby i reggae. Vlivy, které letos čtyřicetiletá zpěvačka přiznává, nicméně zasahují i do dalších žánrů a najdeme mezi nimi i takové velké ženské hlasy jako byly Billie Holiday, Edith Piaf či Janis Joplin.

K přechodu Amparo Sanchez na sólovou dráhu přispěl zážitek z roku 2006, kdy vystoupila na prestižním jazzovém festivalu v Montrealu. Souhrou náhod (většina jejích spoluhráčů zmeškala letadlo do Kanady) si zde Amparo zahrála jen s kontrabasistou a bubeníkem. „Už dlouho jsem chtěla zkusit něco jemnějšího a intimnějšího,“ pochvalovala si pak zpěvačka a do divokých jízd s Amparanoiou se jí chtělo čí dál méně. Turné v roce 2008 už bylo oficiálně prohlášeno za „rozlučkové“.

Nové album, první, které vydala pod vlastním jménem, nese název Tucson-Habana a hlavními spolupracovníky Amparo Sanchez byli členové kultovního bandu Calexico Joey Burns a John Convertino. Název alba, reflektující místa, kde se nahrávalo, napovídá, jaké nálady v sobě hudba odráží: pouště Arizony s rozechvělým vzduchem a roztančenou a trochu dekadentní Havanu. V té si Amparo splnila jeden ze snů: nazpívat duet s Omarou Portuondo, devětasedmdesátiletou členkou Buena Vista Social Clubu.

Ve čtvrtek 25. března proběhne v pořadí již třetí Předehra Klubové noci. V žižkovském klubu Kuře v hodinkách si poslední čtvrtek v měsíci zahrají kapely 2WINGS, 5 FOOT ASSASSINS, THE DOGSBODIES. Začátek je v 19:30 a stejně jako na festival je vstup zdarma.

Kapelu 2Wings založil skladatel, kytarista a zpěvák Dan Šustr, který se proslavil jako vůdčí osobnost jedné z nejznámějších a nejúspěšnějších skupin 90.let Tichá dohoda.

5 Foot Asassins, je zahraniční kapela, která vznikla v Praze. Zakladatelé této kapely Jonny Quality a T-Bone O´Neill v muzice opravdu nejsou žádnými nováčky. Například jméno Jonny Quality můžete již znát ze stejnojmenné kapely působící v Anglii, kde Jonny spolupracoval mimo jiné se světoznámým DJ Fatboy Slimem na jeho CD.

Kapela The Dogsbodies vznikla o prázdninách roku 2009 a od té doby hrají energický indie-rock, ve kterém propojují vokály všech členů kapely s tanečními sférami syntezátoru, ale také třeba s bluesovou hravostí saxofonu. Jejich svěží a neotřelý zvuk jim přinesl vítězství ve finále letošního ročníku soutěže mladých kapel XT3 Startér Live.

Odkaz: http://www.myspace.com/amparotucsonhabana
Odkaz: http://www.myspace.com/popdissident
Odkaz: http://www.myspace.com/the5footassassins
Odkaz: http://bandzone.cz/thedogsbodies

United Islands Reloaded je koncertní série, která do pražských klubů přiveze výběr z nejúspěšnějších interpretů minulých ročníků festivalu United Islands. Festival United Islands je největší multižánrová hudební akce, která se koná v historickém centru Prahy, v letošním roce v termínu 24. -26.6 2010.

via United Islands