Jaroslav Dvorský oslávi jubileum operným koncertom


Operným koncertom v Historickej budove Štátneho divadla v Košiciach oslávi v piatok 16. apríla 2010 päťdesiate narodeniny sólista Opery ŠD Košice Jaroslav Dvorský.

Zo speváckeho klanu Dvorských začínal s operným spevom najneskôr. Až po tridsiatke. Dovtedy sa venoval reštaurátorstvu a sochárstvu, ktoré vyštudoval, ale vplyv staršieho brata Petra bol silnejší. Operu si zamiloval už ako malé dieťa, keď Peter študoval na konzervatóriu a jedného dňa sa rozhodol, že si splní sen a vydal sa na opernú dráhu. .,,Definitívne to vo mne všetko dozrelo v Taliansku, kde som dva roky reštauroval jeden kláštor. Povedal som si, že to nemôžem tak nechať. Že jednoducho musím skúsiť robiť to, čo tak milujem. Keby to nevyšlo, ostal by som pri svojom výtvarne. Ale napokon ma opera pohltila skoro celého a som rád, že som sa nevzdal,“ hovorí Jaroslav Dvorský.

Priznáva, že vo svojich začiatkoch mával strach. Keď sa on snažil etablovať na operných scénach, bol Peter už celosvetovo slávny a aj kariéra Miroslava bola sľubne rozbehnutá. ,,Bola to jedna z veľkých bŕzd, ktorá spôsobila, že som tak dlho váhal, či sa vôbec mám začať spevácky prezentovať. Už Miro, ktorý študoval spev, mal ťažkú pozíciu. Je to ťažké do dnešných dní. Meno Dvorský síce otvára dvere do operného sveta, ale aj nesmierne zaväzuje. Sú to dve strany jednej mince. A musíte sa s tým vyrovnať. Je to večný boj. Samozrejme, že sa snažím spievať čo najlepšie, aby som dodržal istý štandard. Viem, že tú veľkosť brata Petra nedosiahnem ani keby som ešte aktívne spieval ďalších päťdesiat rokov. To, čo on dokázal, je pre mňa určitou métou, hviezdou, ku ktorej sa chcem priblížiť čo najviac,“ priznáva Jaroslav Dvorský.
Na výtvarné umenie nezanevrel. Hoci voľného času veľa nemáva, má v Košiciach svoj ateliér, kde chodí relaxovať. ,,Mám tam tečúcu vodu, maliarsky a modelovací stojan. Kreslím, maľujem, modelujem. Tam kompenzujem to hudobno výtvarnom. Robím to veľmi rád, lebo som to vyštudoval a vyštudoval som to z lásky. A v tom ateliéri vždy zabudnem na čas,“ vraví Jaroslav Dvorský.

V opere ŠD v Košiciach pôsobí už šesť rokov. Spieva tu vo viacerých postavách počnúc Alfredom vo Verdiho La Traviate, cez Jeníka v Smetanovej Predanej neveste, Dona Joseho v Bizetovej Carmen, Princa v Dvořákovej Rusalke, Gustava vo Verdiho Maškarnom bále, Edwina v Kálmánovej Čardášovej princezne, Pinkertona v Pucciniho Madama Butterfly, Lenského v Čajkovského Eugenovi Oneginovi až po Edgarda v Donizzettiho Lucii di Lammermoor. V súčasnej dobe spolu s kolegami intenzívne skúša postavu Maurizia v pripravovanej opere Francesca Cileu Adriana Lecouvrer, ktorá bude mať premiéru v polovici mája.
Počas operného koncertu odznejú árie z viacerých opier, jubilantovi budú sekundovať aj jeho kolegovia zo sólistického ansámbla Opery ŠD v Košiciach. Sprevádzať ich bude orchester Opery ŠD v Košiciach pod taktovkou šéfdirigenta Paola Gatta.

via sdke.sk

1 comment

Add yours
  1. priatelka

    V atelieru zabudne nejen na čas,ale hlavně na rodinu a povinnosti že ma malé dvě děti

Comments are closed.