Jaga Jazzist vezmou Prahu na výlet za hvězdami


Lucerna Music Bar si nadělil další parádní dárek k 20. narozeninám. Ve středu 11. listopadu mu přijede poblahopřát norská skupina Jaga Jazzist. Koncert proběhne v rámci evropské části turné k novému albu Starfire, které vyšlo 1. června na labelu Ninja Tune. Jaga Jazzist jsou považováni za lídry nujazzu a prosluli především svým experimentálním přístupem ke skládání a originálním spojováním jazzu, elektroniky a progresivního rocku.

Příběh desky Starfire začal v prosinci 2012, kdy hlavní skladatel skupiny Lars Horntveth opustil Norsko a přestěhoval se do Los Angeles. Tam, na druhé straně světa, inspirován místní atmosférou a noční oblohou plnou hvězd začal komponovat nové skladby pro Starfire. V Kalifornii jej pravidelně navštěvovali zbývající členové osmičlenného bandu a v jeho apartmánu nahrávali části písní. Poté, co byl základ alba pohromadě, vrátil se Lars zpět do Osla, kde dokončili nahrávku v profesionálních studiích, jenž kapela v průběhu let postavila a vybavila.

Po živáku s orchestrem Live with the Britten Sinfonia (2013) se Jaga Jazzist se Starfire vrátili k experimentální studiové práci. „Starfire není improvizované album, ale ani jsme ho neměli napsané v notách. Na skladbách jsme pracovali celé dva roky a postupně jsme je dotvářeli jen ve studiu, ani jednou jsme během nahrávání nezkoušeli. Hlavní myšlenkou při vzniku desky bylo přemýšlet o písních zároveň jako o originálních verzích i remixech, snažit se každou skladbu rozvést do několika zvukových směrů,“ přibližuje nahrávání Lars Hornveth. Vzhledem k častějšímu použití elektroniky a většímu prostoru pro kytaru Marcuse Forsgrena se dá o Starfire hovořit jako o nejméně „přímočaře jazzové“ nahrávce, jakou kdy kapela vydala. Na nahrávce se podařilo zachytit naprosto jedinečný zvuk, který by se mohl stát mistrovským kouskem kapely, dosavadním vrcholem jejich tvorby.

Norská experimentální jazzová kapela vznikla v roce 1994 ze skupinky mladých dospívajících lidí se ctižádostivými cíli a láskou k hudbě a jejímu psaní. Ústředními postavami je sourozenecké trio Lars, Martin a Line Horvethovi. Díky bohatému obsazení Jaga Jazzist do své hudby zahrnují mnoho instrumentálních hlasů: pozoun, trubku, elektrickou kytaru, basu, vibrafon, basový klarinet, saxofon, bicí, tubu a elektronické syntezátory. Během svého více jak dvacetiletého trvání vyprodukovala kapela řadu dobře přijímaných alb, včetně těch mezi fanoušky oblíbených A Livingroom Hush a What We Must. Jaga Jazzist vydávají na kultovním labelu Ninja Tune. Jejich album A Livingroom Hush (2002) bylo vyhlášeno posluchači BBC jazzovou nahrávkou roku.

Poslední české vystoupení Jaga Jazzist, které proběhlo na podzim roku 2013 ve Velkém sále Lucerny za doprovodu orchestru, bylo často zmiňováno jako jeden z koncertů roku. Turné s povedenou deskou Starfire slibuje opět prvotřídní hudební zážitek nejen pro jazzové fanoušky, ale i pro všechny, kteří se rádi nechají unést na vlně hudební fantazie. Přesvědčit o tom, že nás čeká výjimečný večer, se můžete třeba v tomto videu: https://youtu.be/_RtaD6gaPNc

Koncert Jaga Jazzist proběhne v rámci série 20 koncertů u příležitosti 20. výročí Lucerna Music Baru. Klub již zveřejnil čtyři jména narozeninové šňůry – velšskou zpěvačku Marina and the Diamonds, legendy jazz-funku a soulu Incognito, další “Ninjas” The Cinematic Orchestra a britskou skupinu Dub Pistols. Další koncerty výroční série budou odhaleny postupně v průběhu několika týdnů.

Vstupenky v předprodeji pořídíte za 590 Kč + poplatky od pátku 24. 7. 10:00. Předprodej běží na pokladně Lucerna Music Baru (bez poplatků), na webu http://www.musicbar.cz a v předprodejních sítích GoOut.cz, Ticketpro, Ticketportal a Eventim.

Oficiální událost na Facebooku: https://www.facebook.com/events/386309074900571/

Jaga Jazzist // Starfire


https://www.facebook.com/jagajazzist

http://www.musicbar.cz
http://www.facebook.com/lucernamusicbar
http://www.twitter.com/lucernamusicbar.cz

http://www.cnfrnc.cz
http://www.facebook.com/cnfrnc