Febiofest uvedie 10 premiér Slovenských filmov, otvorí ho snímka Ja, Olga Hepnarová
Premiéry noviniek domácej kinematografie, exkluzívne predpremiéry čerstvých oscarových filmov, prvé slovenské uvedenia snímok ocenených na prestížnych svetových festivaloch, unikátne premietania archívnych diel aj stretnutia s európskymi osobnosťami filmu čakajú na návštevníkov 23. ročníka Medzinárodného festivalu filmových klubov Febiofest. V hlavnom meste potrvá od 17. do 23. marca 2016 a výber z neho poputuje od 31. marca do 16. apríla 2016 do Trenčína, Košíc, Banskej Bystrice, Kežmarku, Prešova, Martina, Prievidze, Trnavy a Levíc.
Febiofest 2016 slávnostne otvorí premiéra česko-poľsko-francúzsko-slovenskej snímky Ja, Olga Hepnarová z dielne režisérskeho dua Tomáš Weinreb a Petr Kazda. Príbeh mladej ženy, ktorá v roku 1973 nasadla do nákladného auta a v centre Prahy zabila osem ľudí, otváral na prestížnom festivale Berlinale sekciu Panoráma. Existenciálna dráma o mladej vrahyni, ktorá svoj čin považovala za akt pomsty režimu, ponúka portrét poslednej ženy popravenej v komunistickom Československu.
Počas otváracieho ceremoniálu 17. marca 2016 sa uskutoční udeľovanie Výročných cien Asociácie slovenských filmových klubov, hlavného organizátora podujatia.
V 10 programových sekciách uvedie 7-dňový festivalový maratón v Bratislave 147 dlhometrážnych, stredometrážnych a krátkych titulov, spolu na 162 premietaniach v 5 kinách – a spolu v 8 kinosálach.
Celkovo tohtoročný Febiofest spolu s regiónmi uvedie 238 projekcií v 10 mestách a 14 kinách po Slovensku.
Febiofest privíta viacerých slovenských i zahraničných hostí vrátane členov medzinárodnej poroty súťaže krátkych filmov V strede Európy a svoje diela divákom osobne predstavia tvorcovia z Gruzínska, zo Španielska, z Veľkej Británie, Rakúska, Poľska, Česka a zo Slovenska.
10 premiér v Slovenskej filmovej krajine
Aj tento rok bude dramaturgia festivalu sústredená na prezentáciu najnovších diel zo slovenskej hranej, dokumentárnej a animovanej tvorby. Sekcia Slovenská filmová krajina predstaví až 10 premiérových filmov. Nebude chýbať 5. október, debut medzinárodne uznávaného fotografa a kameramana Martina Kollára, ktorý mal svetovú premiéru na festivale v Rotterdame. Poetický, vizuálne jedinečný film je inšpirovaný životným osudom režisérovho brata, čakajúceho na životne dôležitú operáciu. Z dokumentárnych filmov festival prinesie napríklad spoločný film Roberta Kirchhoffa a Filipa Remundu Para nad riekou, ktorý je portrétom muzikantov okolo fenomenálneho džezmena Laca Decziho. Na festivalovom plátne sa predstavia aj nové diely z televízneho cyklu Prvá, ktoré zachytávajú osudy mimoriadnych žien slovenských dejín, tentoraz o superžene obdobia socializmu Ľudmile Pajdušákovej a o prekladateľke, ktorá sa stratila v normalizácii, Zore Jesenskej. Festivaloví diváci uvidia v premiére aj dokumenty slovenských tvorcov Okhwan na ceste za slobodou Mareka Mackoviča, Zem, ktorá hľadá svoje nebo Erika Prausa, a medzinárodné koprodukcie so slovenskou účasťou: Kupónová privatizácia Martina Kohouta, Červený pavúk Marcina Koszałku, Cesta hore Davida Čálka a Ja, Olga Hepnarová Tomáša Weinreba a Petra Kazdu.
V strede Európy súťaží aj oscarový nominant
Kľúčovou programovou sekciou zostáva súťaž krátkych filmov s novým názvom V strede Európy. Stretne sa v nej dvadsiatka krátkych hraných, dokumentárnych, animovaných aj experimentálnych filmov z krajín V4 a z Rakúska. MFFK Febiofest ako jediný festival na Slovensku oceňuje víťaza finančnou prémiou 3 000 eur. O cene rozhodne medzinárodná porota v zložení: medzinárodne oceňovaný slovenský režisér animovaných filmov Andrej Kolenčík, poľská sales agentka Katarzyna Siniarská a kurátorka Vienna Independent Shorts Ann-Katrin Dorner. Jeden z filmov si odnesie Cenu divákov. Domácu kinematografiu bude vo festivalovej súťaži reprezentovať 5 krátkych snímok. Medzi nimi aj krátky film Miry Fornay Záhradníci, ktorý bol uvedený na prestížnom festivale v Rotterdame. V súťažnej kolekcii dominuje aj jeden z najúspešnejších slovenských filmov minulého roka – snímka Chronos režiséra Martina Kazimíra, ktorý za ňu získal prvú cenu na medzinárodnom festivale sci-fi filmov v New Yorku. O cenu sa bude zo susednej českej kinematografie uchádzať film Ondřeja Hudečka Furiant, ktorý si z prestížneho festivalu v Sundance odniesol cenu za najlepšiu réžiu. A v súťažnom ringu si diváci budú môcť pozrieť aj rakúsky krátky film Všetko bude v poriadku, za ktorý jeho režisér Patrick Vollrath získal ocenenie v Cannes a nomináciu na Oscara.
Bohatá ponuka svetových noviniek
Najnovšie hrané aj dokumentárne filmy z celého sveta, ktoré stojí za to si všimnúť, sa divákom predstavia v sekcii Klubový film dnes. Medzi nimi aj čerstvý držiteľ Oscara za najlepší film – Sledovačka režiséra Thomasa McCarthyho či oscarový nominant, animovaný film režiséra a scenáristu Charlieho Kaufmanna Anomalisa. S cenou za najlepší mužský herecký výkon z festivalu Cannes, ale aj z nedávneho udeľovania francúzskych Oscarov – cien Cézar sa festivalovým návštevníkom predstaví film Zákon trhu a aj troma národnými švédskymi filmovými cenami ovenčený film Tu a potom. Netradičný hudobný pohľad na arabskú jar prinesie Yallah! Underground česko-nemeckého režiséra a producenta Farida Eslama, na Ukrajinu sústredený pohľad českého tvorcu Filipa Remundu Český žurnál: Blízký daleký východ, v kolekcii unikátnych dokumentov nebude chýbať ani španielsko-francúzsky Vpred smrteľne pomaly, ktorý získal na festivale v Jihlave ocenenie ako najlepší svetový dokumentárny film. V sekcii sa predstaví aj jeden z historicky najdrahších maďarských filmov Domáca garda, ktorý reflektuje narastajúci rasizmus a xenofóbiu v krajine. Zo susedného Česka si festivaloví diváci budú môcť v premiére pozrieť čerstvého držiteľa diváckej ceny z Berlinale – film českého režiséra Petra Václava Nikdy nejsme sami aj jeho dokument o barokovom skladateľovi Josefovi Myslivečkovi Zpověď zapomenutého. Na plátno sa dostane aj Český žurnál: Matrix AB, situačný portrét jedného z najvplyvnejších českých mužov Andreja Babiša z dielne Víta Klusáka, najlepší film FAMUFEST-u David Jana Těšitela, ako aj nový dokument Dana Přibáňa z cesty od Austrálie až do Ázie Trabantom do posledného dychu, ktorého premiéra bude sprevádzaná špeciálnym stretnutím slovenských a českých fanúšikov trabantov aj s ich automobilmi.
Novinky ASFK v predpremiére
Novinky ASFK predstavia na festivale v exkluzívnej predpremiére filmy, ktoré sa k slovenským divákom dostávajú krátko po uvedeniach na prestížnych zahraničných festivaloch a diváci sa s nimi budú môcť stretnúť v tejto sezóne vo filmových kluboch po celom Slovensku. Vo výbere sa ocitli aj dva filmy čerstvo ocenené národnými francúzskymi cenami Cézar: film Marguerite s Catherine Frotovou, ocenenou za najlepší ženský herecký výkon, a turecká snímka Mustang, ktorá zvíťazila až v štyroch kategóriách a bola aj medzi nominovanými na Oscara. Novinky ASFK uvedú aj ďalšieho nominanta na zlatú sošku, drámu Boj z dielne jedného z najzaujímavejších autorov dánskeho filmu Tobiasa Lindholma, ktorá si hneď po svetovej premiére na slávnom festivale v Benátkach vyslúžila mimoriadne ovácie. Nebude chýbať ani najnovšie dielo najrešpektovanejšieho thajského nezávislého režiséra Apichatponga Weerasethakula – mysteriózna Láska z Khon Kaen, ktorá zaujala už počas svetovej premiéry v Cannes a dostala sa aj do oficiálneho výberu festivalu v Toronte.
Osobnosti klubového filmu
Hosťami festivalu budú špičková európska dokumentaristka, česká režisérka Helena Třeštíková, jeden z najvýraznejších európskych filmárov súčasnosti, vyše 80-ročný gruzínsko-francúzsky režisér Otar Iosseliani a jeden z najnekompromisnejších mladých filmárov 21. storočia, Španiel Albert Serra. Nielenže sa diváci budú môcť zoznámiť s ich najnovšími filmami, ale na pôde VŠMU aj navštíviť ich masterclassy. Trio doplní český kultový režisér Petr Zelenka, ktorý na festivale osobne predstaví svoju tvorbu v kompletnej retrospektíve.
Pocty domácim tvorcom
Febiofest tento rok vzdá v sekcii Slovenská filmová krajina Poctu bardovi slovenskej a československej kinematografie Dušanovi Trančíkovi a jednému z najoriginálnejších mladých talentov, režisérovi Aramisova, ktorý náhle skonal minulý rok.
Festivaloví diváci budú mať jedinečnú možnosť vidieť debutový film režiséra Dušana Trančíka Fotografovanie obyvateľov domu z roku 1968. Z bohatej, vyše päť desaťročí trvajúcej filmografie uvedie Febiofest na festivalovom plátne ďalšie dva unikátne filmy Dušana Trančíka: Šibenicu a Tryznu (v spoluréžii s Vladom Kubenkom a Petrom Mihálikom) o pohrebe Jana Palacha. Vladimír Mičúch alias Aramisova bol jedným z najväčších prísľubov súčasného česko-slovenského filmu. S Cagey Tigers (2011) doputoval až do sekcie Cinéfondation na festivale v Cannes. Kolekciu štyroch študentských filmov, ktorá vznikla z iniciatívy jeho spolužiakov na FAMU, uvedie Febiofest ako spomienku na tohto unikátneho tvorcu.
Archívne, detské aj experimentátorské filmy
Zrkadlo minulosti tento rok vyberie z archívov znova na svetlo sveta aj Papierové hlavy Dušana Hanáka, ktoré sú dnes snáď ešte aktuálnejšie ako v dobe svojho vzniku, alebo diptych filmov kľúčového autora českej novej vlny Pavla Juráčka Případ pro začínajícího kata a Postava k podpírání. Diváci sa môžu tešiť aj na také hity ako Fontána pre Zuzanu, Sedem statočných, Adéla ještě nevečeřela alebo Mlčanie jahniat.
Festival v spolupráci s časopisom Kino-Ikon predstaví tvorbu jedného z najväčších vizionárov európskeho filmu – na úrovni Luisa Buñuela a Federica Felliniho – poľsko-francúzskeho režiséra Waleriana Borowczyka. V spolupráci s časopisom Kinečko sa v najmenšom bratislavskom kine Foajé predstaví zbrusu nová sekcia Experimental, venovaná neprebádanej súčasti kinematografie – súčasnému domácemu aj európskemu experimentálnemu filmu. Pre detských festivalových návštevníkov je pripravený Filmový kabinet deťom, ktorý v premiére uvedie 6 nových dielov animovaného večerníčka Kataríny Kerekešovej Mimi & Líza.
Do tvorby programu Febiofestu mohli zasiahnuť aj priamo filmoví fanúšikovia, ktorí si do sekcie Klubový jukebox vybrali hlasovaním spomedzi najúspešnejších klubových titulov päť snímok: slovenské tituly Eva Nová a Koza, nórsky film Proti prírode, gruzínsky Kukuričný ostrov a medzinárodný filmový hit Nick Cave: 20 000 dní na Zemi.
FEBIOFEST tento rok po prvýkrát prichádza so špeciálnym FEBIOPAS-om, ktorý umožní 10 voľných vstupov na akékoľvek festivalové projekcie v Bratislave, za cenu 15 EUR.
Pre divákov bude otvorená denná festivalová kaviareň Kafehaus Lumière a festivalový bar bude otvorený v Nu Spirit Bare a v Nu Spirit Clube, kde budú prebiehať aj afterparty.
↔ MIESTA KONANIA ↔
17.– 23.III. BRATISLAVA
Kino Lumière / Kino KLAP VŠMU / Mladosť / DK Zrkadlový háj / Foajé
31.III. do 16. IV.
TRENČÍN – Artkino Metro: 31.3. – 3.4. / KOŠICE – kino Úsmev: 2.4. – 5.4. / BANSKÁ BYSTRICA – FK v Múzeu SNP: 4.4. – 7.4. / KEŽMAROK – kino Iskra: 4.4. – 7.4. / PREŠOV – FK Pocity: 5.4. – 7.4. / MARTIN – kino Strojár: 5.4. – 10.4. / PRIEVIDZA – FK ´93: 11.4. – 14.4. / TRNAVA – kino Hviezda: 11.4. – 15.4. / LEVICE – kino Junior: 13.4. – 16.4.
↔ PROGRAMOVÉ SEKCIE ↔
V strede Európy, Slovenská filmová krajina, Klubový film dnes, Klubový jukebox, Zrkadlo minulosti, Ochutnávka: Novinky ASFK, Osobnosti klubového filmu, Kino-Ikon+, Experimental, Filmový kabinet deťom.
↔ SPRIEVODNÉ PODUJATIA ↔
18. 3., 17.00 VŠMU
Masterclass: Helena Třeštíková
19. 3., 17.00 VŠMU
Masterclass: Albert Serra
20. 3., 20.00 Foajé
Workshop 16mm – prezentácia výsledkov/filmov
Súčasťou sekcie Experimental je aj špeciálny workshop, zameraný na domácu výrobu
a vyvolávanie klasického filmového materiálu. Účastníci si budú môcť za dva dni vyskúšať nakrútiť krátky film a vyvolať a zostrihať ho v improvizovanom laboratóriu priamo v kine Foajé. Workshop zakončí prezentácia ich filmov pre verejnosť.
21. 3., 17.00 VŠMU
Masterclass: Otar Ioselliani
22. 3., 11.00 Kino Lumière, K2
Industry Days: Works in Progress
Aké filmy sa budú nakrúcať v nasledujúcich rokoch? Ako vyzerajú filmy, ktoré už čoskoro prídu do slovenských kín? Works in Progress je industry program, ktorý slúži tvorcom a producentom na predstavenie ich projektov predovšetkým filmovým profesionálom, novinárom, ale aj širšiemu publiku a býva súčasťou programu mnohých filmových festivalov. V rámci druhého ročníka sa predstaví 10 projektov, ktorých zástupcovia budú mať každý 10 minút na prezentáciu projektov a 5 minút na ukážku z už nakrúteného materiálu.
22. 3., 17.00 VŠMU
Masterclass: Katarzyna Siniarská
Túto prednášku povedie žena, ktorá sa stará o autorské filmy – jej prácou je dostať ich k divákom. Katarzyna Siniarská je jednou z kľúčových manažérok spoločnosti New Europe Film Sales. Odpovie aj na to, ako sa dnes obchoduje s filmami a či je nutné myslieť na medzinárodné publikum už keď sa pripravuje nový film.
22. 3., 17.00 Kino Lumière, K2
Krst knihy Autorský dokumentárny film na Slovensku po roku 1989
Kniha filmového historika a teoretika Martina Palúcha prináša ucelený a prepracovaný materiál, ktorý sa zďaleka netýka len historiografických dát, ale aj sociologických, filozofických a hlavne filmologických presahov a rozborov slovenského dokumentárneho filmu po roku 1989. Krst knihy bude sprevádzať projekcia filmu 66 sezón režiséra Petra Kerekesa.
23. 3., 11:00 Kino Lumière, K2
Industry Days: Panel slovenský film v českom audiovizuálnom prostredí
Je skutočne nutné slovenské filmy dabovať do češtiny, pokiaľ chcú uspieť v českej distribúcii? Prečo sú filmy enfant terrible slovenského dokumentu Zuzy Piussi lepšie zafinancovateľné v Čechách než na Slovensku? A ako sme na tom 23 rokov po rozdelení spoločného štátu vo vzájomnej podpore a spolupráci pri výrobe, predaji a distribúcii filmov? Kľúčoví manažéri českých firiem a filmových organizácií diskutujú o slovenskom filme a jeho pozícii v rámci českého filmového priemyslu.
23. 3., 17.00 VŠMU
Masterclass: Daniel Bird
V rámci sekcie Kino-Ikon+ sa slovenskému publiku predstaví tak trochu zabudnutá legenda svetového filmu, surrealista, animátor a režisér Walerian Borowczyk. Záujem o jeho unikátnu tvorbu dlhodobo podporuje britský filmový historik Daniel Bird, ktorý v spolupráci s Febiofestom túto sekciu pripravil.
↔ POROTA SÚŤAŽE KRÁTKYCH FILMOV – V STREDE EURÓPY ↔
Ann-Katrin Dorner
Narodila sa v roku 1988 v Isny im Allgäu, žije, študuje a pracuje vo Viedni. Pracovala v rôznych oblastiach, napríklad vo filmovej produkcii, v oblasti PR či konštrukcie elektronických motorov. Študovala divadelnú, filmovú a mediálnu vedu na Viedenskej univerzite a od roku 2011 je hlavnou kurátorkou v kategórii hudobné video na najväčšom rakúskom festivale krátkych filmov VIS Vienna Independent Shorts. Nedávno začala študovať odbor manažmentu prostredia a biologických zdrojov.
Andrej Kolenčík
Filmový režisér a vizuálny umelec sa narodil v roku 1984 a vyštudoval animovanú tvorbu na Filmovej a televíznej fakulte Vysokej školy múzických umení v Bratislave. Šesť rokov pôsobil ako programový riaditeľ a spoluorganizátor medzinárodného festivalu animovaných filmov Fest Anča v Žiline. Venuje sa výrobe hraných, dokumentárnych a animovaných filmov a živí ho aj tvorba videoklipov, reklám a ilustrácií. Jeho krátkometrážny dokumentárny film Hviezda premietli na viac ako 40 medzinárodných festivaloch a získal šesť ocenení. V roku 2014 Andreja Kolenčíka vybrali na podujatie BerlinaleTalents, kreatívne stretnutie pre mladých filmových tvorcov. V súčasnosti pripravuje svoj celovečerný debutový film.
Katarzyna Siniarska
Sales agentka, producentka a konzultantka scenárov, narodená v roku 1980 vo Varšave. Vyštudovala humanitné odbory medziodborových individuálnych štúdií na Varšavskej univerzite (kultúrna antropológia, magisterský stupeň, 2008, japonológia, bakalársky stupeň 2008), program kreatívnych producentov Wajdovej filmovej školy (2011/2012) a program EAVE Puentes (2014/2015). Od januára 2013 pracovala najskôr ako predajca, dnes pracuje ako šéfka predaja v New Europe Film Sales, má na starosti katalóg spoločnosti so špeciálnym zameraním na predaj na ázijskom trhu.
↔ VÝROČNÉ CENY ASFK ↔
Pri príležitosti slávnostného otvorenie 23. FEBIOFEST-u budú udelené už ôsme Výročné ceny ASFK v kategóriách: najlepší filmový klub (za uplynulý rok), najlepší klubový film (za uplynulý rok), Výročná cena ASFK za prínos svetovej kinematografii a Výročná cena ASFK za prínos slovenskej kinematografii a klubovému hnutiu. Výročnú cenu ASFK vo všetkých kategóriách predstavuje sklenený objekt – filmový kotúč – z dielne slovenského výtvarníka Pala Macha.
↔ SLOVENSKÁ FILMOVÁ KRAJINA ↔
5. október
dokumentárny / 2016 / Slovensko, Česko
Réžia: Martin Kollár
Tichý príbeh o mužovi, ktorý čaká na dôležitú operáciu. Keď sa dozvie, že mu možno ostáva iba pár mesiacov života, vydá sa na cestu bez cieľa, no s „konečným termínom“, ktorým je 5. október. Je to príbeh o hľadaní miesta na svete, o tom, aké je ťažké opäť si nájsť domov. Cesty hlavného hrdinu sú kombináciou útekov a stavov absolútneho pokoja. Sú útekmi pred sebou samým, neznesiteľnými situáciami a počasím, naplnené zháňaním peňazí a každodenným hľadaním miesta na prespanie. Sú kontaktom s ľuďmi, ktorých hrdina stretáva a ktorým rozpráva o svojich cestách. Sú vyjadrením jeho špeciálneho spôsobu prepojenia s prírodou a so zvieratami. A v neposlednom rade je tento film príbehom jedného brata. – Film bol tohto roku uvedený v sekcii As Long As It Takes na MFF v Rotterdame.
Cesta hore
dokumentárny / 2015 / Česko, Slovensko
Réžia: David Čálek
Príbeh o tvrdohlavosti, o zdolávaní vlastných a všeobecne ľudských limitov, ale aj o kompromisoch a o cene, ktorú môžu extrémne osobné výkony stáť. Radek Jaroš vystúpil ako prvý Čech na poslednú horu Koruny Himalájí K2 za prítomnosti kamier. Film je pre diváka príležitosťou absolvovať spolu s Radkom a jeho horolezeckými partnermi strastiplnú cestu na vrchol a stať sa na chvíľu súčasťou expedície. Na rozdiel od horolezeckých filmov sú súčasťou deja paralelné postavy mimo expedície, Radkovi rodinní príslušníci. Film sleduje ich snahu zvládnuť vlastný strach o blízkeho človeka, pochopiť ho alebo sa aspoň pokúsiť vyrovnať s nepochopením jeho nebezpečnej záľuby.
Červený pavúk
hraný / 2015 / Poľsko, Česko, Slovensko
Réžia: Marcin Koszałka
Hraný debut popredného poľského dokumentaristu a kameramana je inšpirovaný skutočnými masovými vraždami zo 60. rokov minulého storočia. Precízne vystavaný psychologický triler sa vnára do spletitého príbehu fascinácie zlom, ktoré sa skrýva na miestach, kde by sme ho nečakali. – Karol, obyčajný mladý muž, sa stretáva s omnoho starším mužom, o ktorom sa domnieva, že by mohol byť povestným Červeným pavúkom, obávaným sériovým vrahom, ktorý pred polstoročím desil obyvateľov Krakova. Karol začína byť mužom posadnutý a začne ho sledovať. Medzitým spoznáva Danku, o niečo staršiu fotografku, ktorá pracuje pre miestne noviny. Karol je priťahovaný láskou a fascinovaný smrťou a čoskoro bude musieť urobiť najdôležitejšie rozhodnutie svojho života.
Ja, Olga Hepnarová
hraný / 2016 / Česko, Poľsko, Slovensko, Francúzsko
Réžia: Tomáš Weinreb, Petr Kazda
Príbeh mladej ženy, ktorá v roku 1973 nasadla do nákladného auta a v centre Prahy zabila osem ľudí. Svoj čin považovala za akt pomsty spoločnosti, ktorá jej podľa nej celý život ubližovala, a v roku 1975 ju ako poslednú ženu v Československu popravili. Snímka je existenciálnou drámou Olgy Hepnarovej, príbehom osamelého človeka vymedzujúceho sa voči väčšinovej spoločnosti, príbehom, ktorý vyústi do tragédie a niet v ňom víťaza ani porazeného. Film ponúka pohľad na traumatický život aj čin titulnej hrdinky z určitého odstupu tak, aby sa emotívne neprikláňal na stranu Olgy Hepnarovej. Súčasne je aj drámou ľudí z jej okolia a jeho tvorcovia sa snažia nájsť príčiny jej strašného agresívneho aktu. – Film na tohtoročnom MFF Berlín otváral sekciu Panoráma, v ktorej sa uvádzajú autorské filmy, určujúce nové smery v kinematografii.
Kupónová privatizácia
dokumentárny / 2015 / Česko, Slovensko
Réžia: Martin Kohout
Dokumentárna esej rozpráva príbeh československej ekonomickej transformácie v 90. rokoch minulého storočia, najmä neslávne známej metódy kupónovej privatizácie, ktorá bola jadrom aj akýmsi vývesným štítom tohto procesu. Ekonomická transformácia sa odohrala v období, keď sa zakladala nová česká a slovenská štátnosť, a bola na jednej strane prezentovaná ako kľúč k prerodu totalitne riadenej spoločnosti na spoločnosť demokratickú, na druhej strane ju verejnosť chápala ako proces nového prerozdelenia majetku – od štátu k ľuďom. Vo filme sa strohou a vecnou metódou „hovoriacich hláv“ odhaľuje, že tesne po Nežnej revolúcii bola značná časť obyvateľstva Česko-Slovenska pre nejakú formu socializmu, a pátra sa po dôvodoch obratu ku kapitalistickej orientácii.
Okhwan na ceste za slobodou
dokumentárny / 2016 / Slovensko, Česko
Réžia: Marek Mackovič
Kórejčan Okhwan Yoon bol bežný absolvent práva a úspešný podnikateľ. V roku 2001zahodil oblek a kravatu, vzdal sa hľadania rodinného šťastia, vysadol na bicykel a vydal sa na cestu okolo sveta. Prešiel 192 krajín s jediným cieľom: zjednotiť svoj národ, spojiť Severnú a Južnú Kóreu. Prežil nehody, únos v Sudáne, bicykloval s maláriou. Po desiatich rokoch sa rozhodol priniesť najvyššiu obeť s nádejou na zmenu. Je to blázon alebo hrdina? – Projekt mladého režiséra Mareka Mackoviča sa stal známym dlho pred dokončením, keď jeho zábery nakrútené s Okhwanom 24. júla 2010 v Nepále použili režiséri Kevin Macdonald, ocenený Oscarom, a Loressa Clisby v projekte Life in a Day, prezentovanom formou streamovania na prestížnom festivale Sundance.
Para nad riekou
dokumentárny / 2015 / Slovensko, Česko
Réžia: Robert Kirchhoff, Filip Remunda
Ako para, ktorá sa nečujne objavuje a zasa mizne nad tečúcou riekou, je prchavý život každého človeka a najmä umelca. Pominuteľnosť jeho slávy je kľúčovou témou dokumentu, ktorý nazerá na životy troch zostarnutých džezmenov-kolegov: trubkára Laca Decziho, saxofonistu Ľubomíra Tamaškoviča a kontrabasistu Jána Jankejeho, ktorí kedysi emigrovali z Československa okupovaného Sovietmi na Západ, kde zažiarili po boku renomovaných svetových hudobníkov. Rozjímavosť a melancholické ladenie snímky, ktorá sa snaží postihnúť opar slávy tesne pred rozplynutím, sa premieta v celkovo rozvoľnenom, kontemplatívnom tempe rozprávania. (zdroj: katalóg MFDF Jihlava 2015)
Prvá: Ľudmila Pajdušáková
dokumentárny / 2015 / Slovensko
Réžia: Lenka Moravčíková-Chovanec
Slovenská superžena obdobia socializmu. RNDr. Ľudmila Pajdušáková, CSc. (1916 – 1979), bola slovenská astronómka a fyzička. Systematicky sa venovala pozorovaniu meteorov, predovšetkým rojových. Najvýraznejšie pozorovateľské úspechy dosiahla pri objavoch komét. Pričinila sa aj o zavedenie pozorovania a určovania polôh asteroidov. Od roku1958, keď nastúpila do funkcie riaditeľky Astronomického ústavu SAV, sa venovala štúdiu atmosféry Slnka, periodicity a variability slnečnej činnosti. V rokoch 1961 až 1963 bola členkou Svetovej rady mieru a v rokoch1962 až 1974 predsedníčkou Slovenskej astronomickej spoločnosti pri SAV. Na ceste ku hviezdam sa však nezastavila pred ničím. V čom svojou stratégiou astronómiu obohatila a v čom poškodila? Ľudmila Pajdušáková je kauzou slovenskej vedy, stopy jej vplyvu vnímame dodnes.
Prvá: Zora Jesenská
dokumentárny / 2015 / Slovensko
Réžia: Róbert Šveda
Prekladateľka, ktorá sa nestratila v preklade, ale v dobe normalizácie. Zora Jesenská (1909 – 1972) bola nielen prekladateľka, ale aj redaktorka, spisovateľka a literárna kritička. Zaoberala sa predovšetkým teóriou a kritikou prekladu. Vynikla v umeleckom preklade ruskej (Čechov, Šolochov, Dostojevskij), anglickej (Shakespeare), francúzskej, bulharskej a nemeckej literatúry. Za preklady zo slovanských jazykov získala Cenu Janka Jesenského a neskôr národnú cenu za preklad diel Vojna a mier a Tichý Don. V roku 1967 jej udelili titul zaslúžilá umelkyňa. V roku 1968 sa výrazne angažovala, čo spôsobilo, že bola medzi prvými prenasledovanými intelektuálmi. Jej prednosťou i prekliatím bol celoživotný zápas o ideály jazyka a morálky spoločnosti. Konfrontáciu s krutou realitou niesla hrdo a statočne.
Zem, ktorá hľadá svoje nebo
dokumentárny / 2016 / Slovensko
Réžia: Erik Praus
Príbeh jednej horehronskej obce cez osudy jej obyvateľov je reflexiou sociálnej a ekonomickej reality súčasného Slovenska a zároveň hľadaním zmyslu bytia či vzťahu k svojej zemi, k svojim koreňom. Udržiavanie tradícií ľudovej kultúry a folklóru nie je iba romantickým zahľadením sa do dedinskej society. Nástojčivá apelatívnosť sociálnej reality posúva prvky tradičného spôsobu života čoraz bližšie k témam celospoločenským. Prausov film ponúka esej o človeku, ktorý sa vždy znova púšťa do zápasu o vlastný zmysel bytia.
↔ V STREDE EURÓPY ↔
AFK: Preč od klávesnice
dokumentárny / Slovensko / Réžia: Patrik Kováč
Dvadsaťdvaročná Alexandra odmieta žiť v Bratislave a uteká „do lesa“ za „slobodou“.
Amerika
hraný / Poľsko / Réžia: Aleksandra Terpińska
Nerozlučné priateľky, znudené svojou každodennou existenciou, sa rozhodnú stopovať. Čo bolo myslené ako nevinné dobrodružstvo, sa mení na emocionálnu hru.
Furiant
hraný / Česko / Réžia: Ondřej Hudeček
Queer romanca rozpráva pravdivý, ale utajený príbeh zo života dramatika Ladislava Stroupežnického.
Happy End
animovaný / Česko / Réžia: Jan Saska
Čierna komédia o smrti so šťastným koncom. Úžasná séria nepravdepodobných stretnutí: poľovníci, traktorista, chlapec z diskotéky, a mŕtvola.
Chronos
hraný / Slovensko / Réžia: Martin Kazimír
V tajomnej hotelovej izbe, kde čas plynie dozadu, nachádza starý muž nový pohľad na svet.
Cesta
animovaný / Poľsko / Réžia: Michał Wójcicki
Muž v člne bojuje s búrkou, pristane na pustom pobreží, objaví mŕtve telo, pokračuje v ceste cez hory a pláne, objaví pyramídu. Na jej vrchole nájde zmysel svojho života.
Kvet mladosti
hraný / Maďarsko / Réžia: Ádám Freund
Karl v škole spí. Ale kým spí, aspoň sa mu sníva.
Lesapán
hraný / Česko / Réžia: Pavel Soukup
Karel je lesník telom i dušou, o les sa stará pevnou rukou. Pytliaci prebudia v opustenej časti lesa tvora, ktorý by mu mohol byť rovnocenným súperom.
Mila Fog
animovaný / Slovensko / Réžia: Marta Prokopová
Prázdnota.
Chladná a temná noc.
Túžim po svetle, nech je kdekoľvek.
Odchádzame z tejto krajiny
dokumentárny / Slovensko / Réžia: Dominik Jursa
Film o páre mladých ľudí, ktorí sa chystajú vstúpiť do života a zvažujú, či je táto krajina vhodným miestom pre ich budúcnosť.
Okamih
hraný / Maďarsko / Réžia: Árpád Sopsits
Robert Capa v roku 1936 fotografuje vývoj španielskej občianskej vojny zo strany Republikánov.
Príbeh o ničom
hraný / Poľsko, Francúzsko / Réžia: Grzegorz Jaroszuk
Zamestnankyňa zoologickej záhrady sa cestou domov stane svedkom brutálnej streľby v obchode, a jej život sa zrazu začína meniť.
Proces
hraný dokument / Česko / Réžia: Johana Švarcová
Tanečníčka a choreografka Dora pozvala po päťročnej tvorivej prestávke svojho bývalého študenta Honzu, aby spolu vytvorili tanečné dueto.
Rovnováha
dokumentárny / Rakúsko / Réžia: Bernhard Wenger
Denise, 20 ročná dievčina, takmer každý deň chodí do viedenského zábavného parku v Prátri, aby sa povozila na kolotoči, pretože jej to pomáha prekonať svoju ťažkú minulosť.
Smyčka
hraný / Česko / Réžia: Štěpán Pech
Podvratná tínedžerská komédia, v ktorej témy ako hľadanie identity, pochopenie a láska v sebe nesú tiene potlačených telesných túžob.
Tieňový boxer
hraný / Rakúsko / Réžia: Jannis Lenz
Aby sa vyhol väzeniu za napadnutie, musí Ahmed absolvovať kurz proti využívaniu násilia.
Všetko bude v poriadku
hraný / Nemecko, Rakúsko / Réžia: Patrick Vollrath
Rozvedený otec prišiel po svoju osemročnú dcérku Leu. Všetko vyzerá ako každý druhý víkend, ale po chvíli si Lea začne uvedomovať, že niečo nie je v poriadku.
Vystupujte vpravo
hraný / Rakúsko / Réžia: Rupert Höller, Bernhard Wenger
Keď sa černoch stane terčom nespravodlivého rasového útoku v preplnenom autobuse, je tam len jeden pasažier, ktorý nechce ignorovať túto situáciu ako všetci ostatní.
Záhradníci
hraný / Maďarsko, Slovensko, Holandsko / Réžia: Mira Fornay
Albínsky africký utečenec zachráni život ženy. Tá mu poďakuje tým, že ho načas pozve do svojho domu.
Odtlačok
hraný / Poľsko / Réžia: Piotr Dudak
Príbeh mladíka, ktorý sa – vedený strachom a túžbou po pomste – stal obeťou svojho vlastného rozhodnutia.
Aktuálne informácie o všetkých filmoch zaradených do programu tohto ročníka FEBIOFEST a o pripravovaných sprievodných podujatiach nájdete v nasledujúcich týždňoch na http://www.febiofest.sk a http://www.asfk.sk a http://www.facebook.com/Febiofest.sk/ a http://www.facebook.com/asfk01