Bratislavský Febiofest navštívilo takmer 9000 divákov


Takmer 9000 divákov navštívilo bratislavskú časť 24. Medzinárodného festivalu filmových klubov Febiofest. Počas týždňového filmového maratónu od 2. do 8. marca 2017 sa 169 festivalových projekcií v 9 kinosálach ako aj sprievodných podujatí zúčastnilo spolu 8659 návštevníkov.

Divácky najúspešnejšou sekciou sa rovnako ako minulý rok stala Slovenská filmová krajina, ktorá tento rok uviedla až 9 premiér nových slovenských filmov. Spolu 29 projekcií domácich snímok si pozrelo 2 747 divákov. Najúspešnejším filmom sa stala česko-slovenská novinka režiséra Bohdana Slámu – BABA Z ĽADU, ktorá za osobnej účasti tvorcov na čele s herečkou Zuzanou Kronerovou slávnostne otvorila MFFK Febiofest. Druhým najnavštevovanejším filmom bratislavskej časti festivalu je poľsko-nemecko-česko-švédsko-slovenská snímka CEZ KOSTI MŔTVYCH legendárnej režisérky Agnieszky Holland, ktorá zavítala pred slovenské obecenstvo hneď po úspešnej účasti na prestížnom Berlinale a osobne uzavrela 24. ročník Febiofestu. Trojicu najsledovanejších uzatvára nový dokumentárny film Roberta Kirchhoffa o rómskom holokauste DIERA V HLAVE, ktorý mal na festivale slovenskú premiéru.

V 10 programových sekciách uviedol 7-dňový festivalový maratón v Bratislave 115 dlhometrážnych, stredometrážnych a krátkych titulov, spolu na 169 premietaniach v 5 klubových kinách a celkom v 9 kinosálach.

Medzinárodný festival filmových klubov Febiofest 2017 teraz mieri do regiónov. Až do 7. apríla možno „febiofestovať“ v 10 slovenských mestách.

Dnes sa BABOU Z ĽADU začína MFFK Febiofest v Banskej Bystrici, na programe vo Filmovom klube v Múzeu SNP je až do 16. marca aj nový film Agnieszky Holland CEZ KOSTI MŔTVYCH, posledné dielo jednej z najoriginálnejších postáv českého filmu – režiséra Jana Němca VLK Z KRÁLOVSKÝCH VINOHRAD s Jiřím Mádlom a Karlom Rodenom v hlavných úlohách, či nový dokument Roberta Kirchhoffa o rómskom holokauste DIERA V HLAVE alebo najlepší český dokumentárny film roka 2016 NORMÁLNÍ AUTISTICKÝ FILM režiséra Miroslava Janeka, ktorý bol hosťom bratislavského Febiofestu.

Po prvýkrát súčasne s bratislavskou časťou festivalu sa uskutočnil MFFK Febiofest v Košiciach – v Kine Úsmev a v Tabačke Kulturfabrik od 4. do 6. marca 2017. Hneď deň po závere festivalu v Bratislave odštartoval MFFK Febiofest v Trenčíne, kde ešte dnes v Artkine Metro ponúkne nový film Zuzany Piussi ČESKÝ ALLÁH, ktorý zaostruje na postoj českej spoločnosti k utečeneckej kríze a americkú snímku RADIO DREAMS, ktorá si zo slávneho festivalu v Rotterdame si odniesla najvyššie ocenenie – Zlatého tigra.

Prešov je festivalovým dejiskom od včera a vo Filmovom klube Pocity ponúkne do 14. marca aj príbeh ikonickej prvej dámy USA – JACKIE uznávaného režiséra Pabla Larraína s Natalie Portman v hlavnej úlohe, posledný film kultového režiséra Andrzeja Wajdu ODRAZY, ktorého európskej premiéry sa už nedožil, či čerstvého oscarového víťaza za najlepší cudzojazyčný film – KLIENT iránskeho režiséra Asghara Farhadiho, ktorý má už na konte dve zlaté sošky.

Trnavský Febiofest v Kine Hviezda uvedieod 14. do 16. marca aj svetové novinky ODRAZY Andrzeja Wajdu, JACKIE, CEZ KOSTI MŔTVYCH , ale aj jeden z najlepších českých dokumentov minulého roka FC ROMA.

V Martine potrvá MFFK Febiofest spomedzi regiónov už tradične najdlhšie – od 15. do 20. marca. Kino Strojár uvedie na svojom plátne zmes domácich i zahraničných noviniek ako BABA Z ĽADU, VLK Z KRÁĽOVSKÝCH VINOHRAD, TANEČNICA či PROTI SVOJEJ KRVI, ale neopomenie ani archívne poklady ako poctu Viktorovi Kubalovi s legendárnym filmom ZBOJNÍK JURKO či jedno z prvých sci-fi vôbec, česko-slovenský film IKARIE XB 1, ktorá po minuloročnej obnovenej premiére v Cannes žne úspechy po celom svete. Pre deti sú na programe DROBCI – 7 nových dielov večerníčkov Vandy Raýmanovej a Michala Strussa či oscarový nominant, animovaná ČERVENÁ KORYTNAČKA.

V levickom Kine Junior bude Febiofest na programe od 15. do 18. marca. Do kežmarského Kina Iskra, ktoré počas otvorenia MFFK Febiofestu získalo Výročnú cenu Asociácie slovenských filmových klubov za najlepší filmový klub roka 2016, zavíta festival od 20. do 23. marca. Po prvýkrát sa MFFK Febiofest uskutoční aj v Poprade, v Kine Tatran budú festivalové snímky na programe od 24. do 27. marca. MFFK Febiofest zavŕši svoju tohtoročnú púť v prievidzkom Filmovom klube ´93 od 4. do 7. apríla.
Vo všetkých mestách sa premietne aj výber z víťazných filmov súťažnej sekcie MFFK Febiofest V strede Európy, ktoré boli vyhlásené na záverečnom ceremoniáli. Hlavnú cenu získal slovenský krátky film O SESTRE, dokumentárna esej režisérky Barbory Sliepkovej, prekvapivo sa s verdiktom odbornej poroty zhodlo aj publikum, pretože film si odniesol aj Divácku cenu.
Celkovo tohtoročný MFFK Febiofest spolu s regiónmi uvedie 235 projekcií v 11 mestách vrátane Bratislavy a v 16 kinách po Slovensku.

PROGRAM MFFK FEBIOFEST V REGIÓNOCH TU

MESTÁ

Hlavným organizátorom MFFK Febiofest je Asociácia slovenských filmových klubov.

Aktuálne informácie na http://www.febiofest.sk a www.asfk.sk a www.facebook.com/Febiofest.sk/ a www.facebook.com/asfk01

24. medzinárodný festival filmových klubov
Febiofest 2017
2.– 8.III.
BRATISLAVA
Kino Lumière / Kino Mladosť / Foajé / Kino KLAP VŠMU / Artkino za zrkadlom
Od 3.III. do 7. IV.
KOŠICE – kino Úsmev / KOŠICE – Tabačka Kulturfabrik / PREŠOV – FK Pocity / MARTIN – kino Strojár / BANSKÁ BYSTRICA – FK v Múzeu SNP / LEVICE – kino Junior / TRNAVA – kino Hviezda / TRENČÍN – Artkino Metro / PRIEVIDZA – FK ´93 / KEŽMAROK – kino Iskra / POPRAD – kino Tatran