Austrálsky filmový festival predstaví na VŠMU aj krátke filmy študentov zo Sydney


Prvý ročník Austrálskeho filmového festivalu na Slovensku sa začne vo štvrtok 3. decembra 2015 na pôde Filmovej a televíznej fakulty (FTF) VŠMU. Študenti, pedagógovia a verejnosť budú mať možnosť zoznámiť sa s tvorbou austrálskych študentov. Na programe je workshop o súčasnej austrálskej filmovej produkcii a blok krátkych študentských filmov. Ide o mimoriadnu príležitosť zoznámiť sa s u nás menej známou kinematografiou. Nasledujúci deň Aussie Film Festival pokračuje v kine Mladosť, kde do nedele 6. decembra 2015 uvedie päť celovečerných filmov.
„Slovenskú a českú tvorbu študentov VŠMU a FAMU sme prezentovali tento rok v Austrálií na University of Technogoly v Sydney. Prirodzene nás pri koncipovaní Austrálskeho filmového festivalu napadlo, že by sme aj našim študentom predstavili študentské austrálske filmy a oboznámili ich s tak vzdialenou krajinou a kinematografiou. Vedenie filmovej a televíznej fakulty VŠMU bolo touto myšlienkou nadšené a poskytlo nám ich priestor a spoluprácu,“ povedala producentka Aussie Film Festivalu Silvia Panáková zo spoločnosti Arina Film production. Festival je recipročným projektom k Českému a slovenskému filmovému festivalu v austrálskych mestách. Zajtra, 26. novembra 2015 bude Aussie Film Festival už po druhý raz hostiť pražská Lucerna.

Projekcia bloku austrálskych krátkych študentských filmov AFTRS (Australian Film Television and Radio School), ktorá patrí k najprestížnejším filmovým školám v Austrálii, sa začne v kinosále FTF (Svoradova ul., Bratislava) vo štvrtok 3. decembra 2015 o 16.00 hod. Kolekcia siedmich filmov potrvá približne 90 minút. „Už na prvé videnie zaujme vypracovanie príbehov. Pri mnohých filmoch je len ťažké uveriť, že za nimi nie sú skúsení profesionáli. Filmy sú tak potvrdením súčasnej silnej austrálskej scenáristiky. Austrálski študenti sa vo svojich filmoch najčastejšie dotýkajú medziľudských vzťahov a nápadne oscilujú medzi dvoma pólmi. Na jednej strane k nim pristupujú s veľkou vážnosťou a realisticky (Všichni boží tvorové, Objetí), na strane druhej ich majú ako zámienku na čierny, aj keď láskavý humor (Hernajs, Vycpávka),“ zhrnula ponuku krátkych študentských filmov riaditeľka festivalu Martina Vacková.
Prehliadke filmov bude predchádzať workshop o súčasnej austrálskej filmovej produkcii, so začiatkom o 15.15 hod. „Workshop je zameraný na celovečerné filmy od roku 2000, na spôsob ich financovania a problémy, s ktorými sa austrálski tvorcovia potýkajú a taktiež na úvahu, ako sa bude austrálska kinematografia ďalej vyvíjať,“ predstavila tému svojho workshopu Alžbeta Janáčková.

Vstup na program prvého dňa festivalu, ktorý sa uskutoční na FTF VŠMU, je voľný.

Prvý ročník slovenskej časti Aussie Film Festu bude plynule pokračovať svojím druhým dňom. V piatok 4. decembra 2015 o 18.30 hod. v kine Mladosť sa oficiálne otvorí filmom Posledné taxi do Darwinu. Toto road movie patrí v Austrálii k aktuálnym novinkám a figuruje v päťke najnavštevovanejších titulov domácej kinematografie. Je o taxikárovi Rexovi, ktorý sa rozhodne nevyhýbať sa viac ľuďom niekde v úzadí, ale skutočne žiť. Film naštartoval svoju medzinárodnú kariéru na filmovom festivale v Toronte v septembri tohto roku.

V sobotu 5. decembra 2015 sú na programe dva filmy. O 16.00 hod. to bude rodinná snímka Papierové lastovičky, ktorú prezentujú aj filmové festivaly; napríklad v Zlíne získala hlavnú cenu detskej poroty. Film, ktorý zďaleka nie je len pre deti, je vtipným príbehom o chlapcovi, ktorý v dobe počítačových hier dokáže tak rýchlo skladať lastovičky z papiera, že sa dostane nielen do sveta, ale podarí sa mu aj urovnať vzťahy v rodine. Ďalšou novinkou v súčasnej austrálskej distribúcii je film Dcéra. Jeho príbeh je inšpirovaný Ibsenom a excelujú v ňom herecké hviezdy austrálskeho filmu: Geoffey Rush, Ewen Leslie, Miranda Otto či Sam Neill. Film mal medzinárodnú premiéru len teraz na jeseň v Benátkach alebo Toronte.

Záverečný deň festivalu, nedeľu 6. decembra 2015, otvorí o 16.00 hod. najlepší austrálsky film minulého roku – Babadook. Psychologický thriller, ktorý pri výročných austrálskych cenách AACTA obstál najlepšie, videli aj diváci na minuloročných festivaloch Sundance a Chicago International Film Festival. Prvý ročník Aussie Film Fest uzavrie vzrušujúca komédia o láske, sexe a vzťahoch v netradičnej podobe – Malá smrť so začiatkom o 18.00 hod. Táto snímka získava ceny publika takmer všade, kde sa premieta.

Krátke filmy študentov AFTRS (Australian Film Television And Radio School)

Všichni boží tvorové, režie Brendon McDonall 2013 – 19’ – DCP (AUS)
Bratři Asher a Charlie žijí po smrti svého otce sami s matkou. Jejich už tak křehký sourozenecký vztah prochází testem téměř mytických rozměrů, když se v jednom z nich probudí zlo.

Blanka, režie Jamieson Pearce 2014 – 4’ – DCP  (AUS)
Na cestě domů se Blanka dívá skrze výlohu na neobyčejný výjev a je náhle stržena touhou tančit a objevovat. Když se vrátí do reálného světa, ukryje se do noci, nebo se bude snažit získat muže za sklem?

Objetí, režie George-Alexander Nagle 2013 – 16´ – DCP (AUS)
Otec se nedokáže vyrovnat s těžkým postižením své dcery, v předvečer jejích 19 narozenin se nechtěně zaplete do vlastních slabostí a musí znovu najít cestu ke své rodině.

Eric, režie Andrew Lee 2014 – 15’ – DCP (AUS)
Jedné noci se v motelu potkávají kluk odstavený parťáky od večírku a bývalý voják s postraumatickým syndromem z války. Jejich letmé setkání znamená střet dvou charakterů, kdy oba ztratili a těžce hledají cestu ze své vnitřní samoty.

Náplava, režie Malina Mackiewicz – 2014 – 10’ – DCP (AUS)
Aishe nemůže spát a probudí svou mladší sestru, protože od doby, co jejich matka zemřela, poprvé viděla svého otce políbit jeho novou přítelkyni.

Hernajs, režie Tanya Goldberg 2011 – 8’ – DCP (AUS)
Černá komedie, jak se pětasedmdesátiletí Ray a Mary Horsboroughovi rozhodli nečekat na smrt a vzít osud do svých rukou, ale jejich plánovaná dvojitá sebevražda nevychází podle plánu.

Vycpávka, režie Warwick Young 2013 – 22’ – DCP (AUS)
Černá komedie, kde Peter Murphy nesmírně miluje svou matku, že bez ní nemůže žít, a Petera zas miluje dívka odvedle, která neví, jak na něj.
 
Aussie Film Fest je recipročnou udalosťou k Českému a slovenskému filmovému festivalu v Austrálii, který sa koná v Melbourne, Sydney a Perthu v období september až november. Projekt získal podporu českého Státního fondu kinematografie, Ministerstva kultúry ČR a Austrálskeho veľvyslanectva vo Viedni.
Všetky informácie o filmoch v programe festivalu nájdete na internetovej stránke http://www.aussiefilmfest.cz ako aj na facebookovom profile http://www.facebook.com/aussiefilmfest alebo na twittri https://twitter.com/AussieFilmFest.

1 comment

Add yours

Comments are closed.