Arcade Fire vystúpia neďaleko Bratislavy


Kanadská indie-rocková skupina Arcade Fire sa na začiatku leta predstaví necelých 100 kilometrov od slovenských hraníc. Kritikmi oceňovaná formácia združená okolo hudobníka Wina Butlera vystúpi 22. júna v rakúskom Wiesene.

Arcade Fire na scéne debutovali albumom Funeral (2004), ktorý je podľa britského magazínu Gigwise ôsmym najlepším albumom vydaným v „nultých“ rokoch 21. storočia, teda v rokoch 2000 – 2009. Podľa Pitchworku je táto nahrávka dokonca druhou najlepšou na svete v spomenutom období. Nasledovala nahrávka Neon Bible (2007), s ktorou dobyli kanadský albumový rebríček a v americkom a britskom rebríčku sa dostala na dvojku.

Najväčší komerčný úspech zaznamenali s tretím albumom The Suburbs (2010), keď v auguste konečne obsadili prvú priečku aj v americkom a britskom rebríčku. Producentmi albumu sú členovia kapely a tiež Markus Dravs, ktorý v minulosti spolupracoval s Coldplay, James či Björk. Kapela album nahrávala dva roky prevažne v New Yorku a doma v Montreale. Hlavným autorom piesní je líder formácie Butler, no na tvorbe skladieb sa podieľali všetci členovia skupiny. Singlami nahrávky sú skladby The Suburbs, We Used to Wait a Ready to Start.

Okrem komerčného úspechu s nahrávkou The Suburbs zaujali aj kritikov. Arcade Fire sú totiž nominovaní na Grammy v najprestížnejšej kategórii Album roka. Kapela má okrem toho ďalšie dve nominácie (v kategóriách Najlepší alternatívny album a Najlepší rockový výkon dua alebo skupiny) a tak na slávnostnom ceremoniáli Grammy 13. februára môže získať až tri zlaté gramofóniky. V losangeleskom Staples Center Arcade Fire aj naživo vystúpia. V minulosti už na Grammy boli nominovaní trikrát, no neuspeli.

Ďalšie ceny môžu získať aj v rámci tohtoročných Brit Awards a to v kategóriách Medzinárodný album a Medzinárodná skupina. Podľa magazínu Rolling Stone je The Suburbs štvrtým najlepším albumom roka 2010, americký magazín Billboard ho v podobnom rebríčku zaradil dokonca na druhú priečku.

Skupina Arcade Fire, ktorú s Butlerom v roku 2003 založila Régine Chassagne, má sedem stálych členov. Na koncertoch sa k nim pridáva ešte jedna členka – huslistka a violistka Marika Anthony-Shaw. V nedávnom rozhovore líder formácie povedal, že je veľmi rád, že na rozdiel od mnohých súčasných interpretov nie sú Arcade Fire skupinou jedného hitu.
Lístky na koncert Arcade Fire vo Wiesene sa na Slovensku predávajú v sieti Eventim.

Vstupenky:
http://www.eventim.sk/sk/vstupenky/arcarde-fire-wiesen-festivalgelande-249124/performance.html

via http://www.skalarmusic.at