Animovaný víkend s Fest Ančou


Presne uprostred letných prázdnin od 30. júla do 1. augusta 2010 sa kultúrne centrum Stanica Žilina-Záriečie vďaka medzinárodnému festivalu animovaného filmu Fest Anča stane animovaným svetom.

Do Žiliny privezie Fest Anča filmy naozaj pre všetkých. Od krátkych až po celovečerné, detských až po máličko šteklivé animáky s hviezdičkou, či videoklipov, skrátka všetko, čo sa čo i len trochu obtrelo o animáciu.

Novinkou tohto ročníka sú projekcie v žilinskom kine Centrum. Tam sa môžete tešiť na celovečerné filmy, z ktorých spomenieme napríklad Strach(y) z tmy, Mary a Max, Trio z Bellevile, či skvelý český animovaný film Jednej noci v jednom meste. Z celovečerákov sa určite oplatí nezmeškať premiéru španielskej snímky Animal Crisis. Tú však diváci neuvidia v kine Centrum, ale na Stanici.

V hlavnej medzinárodnej súťaži Anča Award bude o priazeň trojčlennej medzinárodnej poroty v zložení Rutu Modan (ISR), Michal Struss (SK) a Igor Prassel (SLO), bojovať 23 snímkov z 15 krajín. A keďže nielen hlasom poroty je víťaz živý, v súťaži internetového diváka Takmer môžete vyberať vášho favorita práve vy! Anča túto súťaž pripravila v spolupráci s Východným pobrežím, ktoré rozširuje svoje teritóriá a atlasy a preto sa rozhodlo podporiť Fest Anču zaštítením tejto súťaže. Víťaz si odnesie takmer 300 000 kórejských wonov a jeho meno bude vyhlásené spolu s ostatnými cenami na záverečnom ceremoniáli festivalu. Hlasovať môžete na http://tv.sme.sk/fest_anca/

Veľkorysosť Východného pobrežia však ani zďaleka nekončí, pretože ako je o ňom známe, hľadá, obnovuje, vytvára, udržuje, vylepšuje a dbá na mestský charakter miest a sídiel. Víťaza obľúbenej súťaže Animation Karaoke Battle určenú všetkým, ktorí sa vďaka svojej neovládateľnej výrečnosti podujmú naživo sprevádzať náhodne vybranú sekciu animovaného filmu potrestajú výhrou v podobe 30 000 maďarských forintov v hotovosti. Ďalší úspešní účastníci dostanú rôznorodé malé hnuteľné majetky a krásne diplomy od Východného pobrežia a vecné lákadlá pridajú i Microsoft, Lomography, Wegart a Ars Poetica. Súťaž je otvorená komukoľvek, no počet účastníkov je obmedzený. Záujemcovia sa môžu prihlásiť na info@festanca.sk.

Fest Anča nezabúda ani na bohatý sprievodný program. Milovníkom tvorivej zábavy ulahodí workshopmi a dielňami od výmyslu sveta, kde sa môžu čo im ruky ráčia kultivovať a zdokonaľovať. Skúsení lektori predvedú, ako animovať v 3D, vytvoriť komiks, napísať dobrý scenár, nakresliť animovaný film, či rozpohybovať fotografiu. V špeciálnom vydaní Pecha Kucha Ancha vypláva na povrch všeličo zo zákulisia animátorských svetov. Prechádzku do celkom iných vôd obstará Braňo Jobus so svojimi rozprávkami a popásť oči si môžete na výstave komiksov izraelskej autorky Rutu Modan. Po večeroch sa bude dať zahopsať na koncertoch kapely Med, či DVA a do úplného vybitia bateriek sa vyblázniť na žúroch so Stroon-om, či Pjonim & Ink Migdetom.

Fest Anča sa s návštevníkmi i všetkými Žilinčanmi rozlúči v nedeľu večer na Mariánskom námestí filmom Panika v mestečku, ktorý nachystala v spolupráci s Bažant Kinematografom.

via http://www.festanca.sk