Zsolt Sőrés: Soundwalk – Citywalk – Walkscape: Artistic Transformation of The City Spac


Od septembra 2017 začal experimentálny hudobník a improvizátor Zsolt Sőrés z Maďarska rezidenčný pobyt v A4 – priestore súčasnej kultúry v Bratislave. Sőrés má za sebou mnoho významných projekov a kolaborácií ako napríklad Taku Sugimoto, Richard Barrett a Franz Hautzinger.

Rezidenčný projekt Soundwalk – Citywalk – Walkscape: Umelecká transformácia mestského priestoru v Bratislave hľadá nové hodnotenie architektonických priestorov z pohľadu akustiky, a to ako „fyzicky“, tak aj „poeticky“. Fyzickým aspektom zvukovodu je prechádzka so zameraním na počúvanie prostredia. Zvuková prehliadka vytvára hyperrealistické, pohlcujúce zážitky, ktoré umožňujú poslucháčovi objavovať často poznaný svet novými spôsobmi.

„Môj projekt je aj poctou veľkému slovenskému experimentálnemu hudobnému skladateľovi a mediátorovi, jednému z kľúčových osobností súčasnej hudby a hudobného umenia vo východnej Európe, Milanovi Adamčiakovi (16. decembra 1946 – 16. januára 2017), s ktorým som mal tú česť pracovať niekoľkokrát za posledných pätnásť rokov. V tomto ohľade je moje práca založená na zvukový medziprodukt pozostávajúci z konceptuálneho umenia, nahrávok v teréne a hudobných koncertov, elektroakustickej hudby a umelej inštalácie. Na základe Adamčiakovho grafického skóre Chodecké kusy (2001) a jeho dvoch nepublikovaných koláži nazvaných Vandrovné roky (1962) vytváram virtuálny zvuk, ktorý prechádza cez niektoré významné verejné miesta v Bratislave. Jednou z hlavných inšpirácií pre Adamčiaka bol John Cage: keď bol v Perugii v roku 1992, John Cage ho požiadal, aby vystúpil vo svojej mediálnej hudobnej skladbe Music Walk (1958).“

Už v októbri Zsolt predstaví záujemcom a fanúšikom experimentálnej hudby ako aj konceptualistom či urbanistom náhľad do viacerých jeho projektov, či už sólových alebo v spolupráci s inými muzikantami. Cyklus Utopian Blues bude pozostávať z dvoch performancií, ktoré budú mať zainteresovaní možnosť zažiť na začiatku ( 4. 10. ) a konci ( 28. 10. ) mesiaca.

Okrem októbrového cyklu Utopian Blues  bude Zsolt  súčasťou aj novembrového festivalu: NEXT 2017 | Festival of Advanced Music tiež v Áštvorke.
Rezidenčný pobyt Zsolta Sőrésa  v A4 sa koná s podporou Medzinárodného vyšehradského fondu.
visegradfund.org