Zlí chlapi spávajú dobre – nielen vo filmoch
Nová tematická sekcia Medzinárodného filmového festivalu Bratislava, Zlí chlapi spávajú dobre sa zaoberá kontroverznou témou korupcie. Korupcia je stále aktuálna vo všetkých sférach spoločnosti, je politickým tabu vo svete, v ktorom mocní rozhodujú o obrovských finančných tokoch. Keď sa korupčný škandál odhalí, môže vyvolať zemetrasenie, ktoré položí najvyššie politické kruhy, alebo… sa všetko zametie pod koberec.
Slovenskí diváci budú mať možnosť vzhliadnuť 10 filmových diel z celého sveta, ktoré spracúvajú tému korupcie ako film noir, napínavý triler, psychologickú drámu, alebo investigatívny dokument. K téme sa nebudú vyjadrovať len režiséri a ich filmy, ale aj právni experti, investigatívni novinári či ľudia s watchdogových organizácii. V spolupráci s Transparency International Slovakia pripravuje festival sériu debát a úvodov k filmom, ktorá odštartuje uvodná diskusia hneď v prvý deň festivalu 5.11. o 11:00 v Hoteli Carlton.
Názov sekcie priamo odkazuje na málo známy, ale o to viac jedinečný film Akira Kurosawu, ktorý je prirovnávaný ku Krstnému otcovi, The Bad Sleep Well – Zlí chlapi spávajú dobre (1960). Kurosawa si všíma nový druh zločinu, ktorý sa v povojnovom Japonsku rozmáhal v tých najvyšších spoločenských kruhoch. Režisér si film produkoval sám, vo vlastne nezávislej produkčnej spoločnosti, čo mu umožnilo otvorene a ostro kritizovať japonský systém nedotknuteľnosti vysokopostavených úradníkov.
Ďalším dielom zaoberajúcim sa témou skorumpovaných mocných je pochmúrny, ale úchvatný film noir Sila zla. Režisér Abraham Polonsky rozpráva príbeh o úspešnom právnikovi z Wall Street, ktorý sa spolčí s členom zločineckého gangu. Tento klasický hollywodský príbeh z roku 1948 patrí pravdepodobne kjedným znajstarších filmových drám, ktoré sa sústreďujú na tému korupcie. Film porovnáva sofistikovanú korupciu právnikov súplatkárstvom bezvýznamných zločincov. „Aký zločinec? Ja som obchodník!“ veľavravne a nadčasovo hovorí jedna z postáv.
Moderný žánrový pohľad na tému korupcie ponúknu filmy súčasnej hollywoodskej produkcie. Napínavý triler Michael Clayton (2007) s Georgeom Clooneym v hlavnej úlohe, nakrútil režisér Tony Gilroy. V špionážnom trilery Toma Tykwera, The International (2009), Clive Owen ako agent Interpolu musí ísť na hranu zákona, aby prichytil veľké spoločnosti pri dobre kamuflovaných obchodoch so zbraňami a praní špinavých peňazí.
Európsku filmovú produkciu zastupuje francúzsky triler Chamtivci (2007), ktorý dramaticky rekonštruuje skutočný prípad najväčšieho politicko – korupčného škandálu v moderných francúzskych dejinách , kauzy ropnej spoločnosti Elf Aquitaine a jej tajných fondov.
Menej okázalý, ale o to intenzívnejší pohľad na tému korupcie prináša najnovší film Karoly Makka, Takí, ako ste (2010). Maďarský režisér nakrútil angažované kritické dielo o korupcii malomestským papalášov, kde zobrazil neúnavný boj a snahu čestného človeka odstrániť podvody a nastoliť poriadok. V jednej z hlavných úloh sa objaví, aj slovenským divákom dobre známy maďarský herec János Bán.
Kanadský režisér Denys Arcand (u nás známy filmami Ježis z Montrealu alebo Invázia barbarov) nazerá na korupciu s nadhľadom. Jeho nadčasová satira Réjeanne Padovani (1973) o skorumpovanom finančnom magnátovi má pomerne jasný odkaz: našich volených predstaviteľov ženú výhradne vlastné záujmy; moc a korupcia idú ruka v ruke.
Pre slovenských divákov bude určite zaujímavý pohľad rumunských filmárov na spoločensko – politickú realitu v Rumunsku. Film Alexandra Solomona Kapitalizmus, teraz úplne nový (2010) rozpráva o svete rumunských zbohatlíkov, ktorí si osvojili korupčné praktiky bývalého Ceauşescovho režimu.
„Korupčnú“ filmovú klasiku Európy reprezentuje talianska dráma Francesca Rosiho, Mesto v hrsti. Režisér jedným dychom prechádza od katastrofických záberov rútiacej sa budovy kzákulisným predvolebným rokovaniam miestnej neapolskej politickej špičky dychtiacej po moci. Film si odniesol v roku 1963 Zlatého leva z filmového festivalu v Benátkach.
V tematickej sekcii nebude chýbať ani film o korupcii v samotnom filme, presnejšie vo filmovom priemysle. To, že sa na problém štátneho financovania filmov dá pozrieť s trpkým humorom, ukázala Zuzana Piussiv dokumente Koliba. Srbskú paralelu uvidíme u dokumentaristu Srdjana Kneževića. Investigatívny dokument s veľavravným názvom Pranie filmov (2010) – odhaľuje lobbing a netransparentné praktiky v srbských kinematografických kruhoch.
Srdjan Knežević a Alexandru Solomon prídu do Bratislavy uviesť svoje film osobne.
Viac informácií na http://www.iffbratislava.sk
12. Medzinárodný filmový festival Bratislava, 5. – 11. november 2010 PALACE CINEMAS, Aupark; Kino Mladosť, FK 35mm VŠMU, SNG, Mestské divadlo DPOH
via iffbratislava.sk