Zimný filmový seminár 4 živly čaká osudový ročník


Filmový seminár 4 živly, ktorý svojim názvom môže mylne evokovať ezoterické smerovanie podujatia, si tento rok za tému svojej zimnej verzie zvolil OSUD. Vykladanie kariet ani veštenie z dlane však v jeho programe nenájdete. Uskutoční sa v dňoch
24. – 26. 2. 2017 v Banskej Štiavnici a tvoriť ho budú kvalitné filmy, podobne rôznorodé ako štvorica základných elementov.

„Témy pre 4 živly vyberáme tak, aby nám poskytovali možnosti uviesť výnimočné filmy, ale aj aby odrážali, čím spoločnosť aktuálne žije. Veľké množstvo zmien, ktoré okolo nás v posledných mesiacoch prebehlo, býva často označované za osudové. Všetci premýšľame, čo k nim viedlo, aká minulosť im predchádzala a asi najvýraznejšie – aká budúcnosť bude nasledovať a ako ovplyvnia naše životy. Filmy v programe 4 živlov si kladú rovnaké otázky,“ vysvetľuje Ondrej Starinský, výkonný riaditeľ podujatia.

Vo výbere nájdete niekoľko výnimočných archívnych diel, ktorých posolstvo ostáva aktuálnym aj po desaťročiach od ich vzniku. O tom, ako ľudskými osudmi dokáže zamiešať vojna, porozpráva legendárna sovietska dráma Osud človeka (Sergej Bondarčuk, 1959). Do Osudového kruhu zvedie život cesty troch mužov v rovnomennom francúzskom noirovom filme (Jean-Pierre Melville, 1970). Film významného poľského tvorcu Krzystofa Kieślowskeho Náhoda (1987) sa bude snažiť zodpovedať otázku, akú úlohu v našich osudoch zohráva práve tento fenomén. V obnovenej premiére uvedie filmový seminár československý film Takový je život (Carl Junghans, 1929), ktorý býva zaraďovaný medzi vrcholné diela nemej kinematografie nielen u nás, ale v celosvetovom meradle.

V programe 4 živlov však nemôžu chýbať filmy, ktoré budú slovenskému publiku predstavené prvýkrát. Takým je napríklad maďarský dokument Kainove deti (Marcell Gerő, 2016), ktorý uvedie seminár v spolupráci s distribučnou platformou KineDok v slovenskej premiére. Jeho protagonisti v detstve spáchali vraždu, mladosť prežili v najtvrdšej komunistickej väznici a po rokoch sú filmármi konfrontovaní so svojou minulosťou.

Svoj dokumentárny film Hotel Úsvit (2016) príde do Banskej Štiavnice osobne uviesť debutujúca dokumentaristka Mária Rumanová. Vydáva sa v ňom do Čiernej nad Tisou, mesta na východnej hranici Slovenska, ktorého obyvatelia hľadajú cesty a spôsoby, ako uniknúť vlastnému nepriaznivému osudu. Snímka svetovo premiérovala v súťaži prestížneho dokumentaristického festivalu IDFA v Amsterdame, 4 živly ju uvedú v domácej predpremiére.

Seminára sa zúčastní aj fotograf a filmár Martin Kollár. Jeho oceňovaný dokument 5. október si budú môcť pozrieť obyvatelia niektorej zo štiavnických domácností, keďže neodmysliteľnou súčasťou zimných 4 živlov je špeciálne súkromné premietanie. Tzv. KinObývačka každoročne prináša film i jeho tvorcu priamo k Štiavničanom a Štiavničankám domov, do spoločnosti domácich a ich pozvaných hostí. Omnoho verejnejšími budú Raňajky s Martinom Kollárom, neformálna prednáška, na ktorej predstaví svoje dva fotografické projekty – Field Trip, ktorý zachytáva súčasný Izrael a následky vojny v ňom, a Provisional Arrangement, venovaný fenoménu dočasnosti.

Kollár sa navyše stane aj jedným z porotcov súťaže experimentálnych filmov Iné vízie SK, ktorú 4 živly organizujú v spolupráci s časopisom Kinečko a Přehlídkou filmové animace a současného umění v Olomouci. Spomedzi finalistov vyberie odborná porota víťaza alebo víťazku priamo na zimnom filmovom seminári.

Okrem filmového programu ponúknu 4 živly aj výstavu fotografií v najmenšej štiavnickej galérii (Ukradená galerie), či koncert ukrajinského pesničkára s pseudonymom Postman. Chýbať nebude ani obľúbený Veľký filmový kvíz, ktorý otestuje vedomosti, ale aj postreh odvážnych súťažiacich. Akreditácie na 6. Zimný filmový seminár 4 živly si môžete zakúpiť na internetovom portáli Inviton.sk za predpredajovú cenu 15 €. Na mieste podujatia bude stáť akreditácia oprávňujúca držiteľa na vstup na všetky časti podujatia 17 € a lístok na jednu projekciu 3,5 €.