Zasnený pop z USA v rámci novej hudobnej dramaturgie v Tabačke


V rámci nového dramaturgického cyklu v Tabačke Kulturfabrik, ktorého cieľom je priniesť do Košíc zaujímavú novú trendovú hudbu zo zahraničia uvedieme koncert amerických A Sunny Day in Glasgow. V rámci tohto nového cyklu sa môžete tešiť na skupiny, ako Lonely Drifter Karen z Belgicka, britských Munch Munch, či Islandských Mammút.

Zasnený gitarový sound A Sunny Day in Glasgow je charakteristický množstvom samplov, gitár, ženských vokálov a melódií. Predskokanom koncertu bude bratislavská postrocková inštrumentálna zostava The Ills. V slovenskej premiére zahrajú okrem Tabačky aj na žilinskej Stanici.

A Sunny Day in Glasgow začali ako spolupráca medzi priateľmi Benom Danielsom a Everom Nalensom, ktorí sa do Philadelphie vrátili po niekoľkých rokoch strávených v UK. Názov kapely (Slnečný deň v Glasgowe) vymyslel Nalens, ktorý v Glasgowe žil a Daniels ho ponechal aj potom, čo Nalens odišiel z projektu. V roku 2006 Daniels požiadal svoje sestry dvojičky, Robin a Lauren, aby začali spievať piesne, na ktorých pracovali. V marci toho istého roku vydali vlastným nákladom EP The Sunniest Day Ever, ktoré získalo veľkú pozornosť v univerzitných rádiách a na blogoch. Ich debut, Scribble Mural Comic Journal, vyšiel v roku 2007 a získal priaznivé hodnotenia okrem iných od rešpektovaných hudobných médií Pitchfork a Drowned in Sound.

Scribble Mural Comic Journal bol nahratý na jeden mikrofón v spálni vo West Philly a posunul hranice dream-popu. Často býva porovnávaný s tvorbou My Bloody Valentine a Cocteau Twins. Leto 2007 strávili na turné po USA vrátane hraní v rádiových show na KEXP a Radio K a vydali ručne vyrobené tour EP nazvané Tout New Age. O rok neskôr sa skupina objavila na vystúpení vo Whitney Museum, ktoré bolo súčasťou Wordless Music Series a na štúdiovom vystúpení v rádiu WNYC. O mesiac neskôr odohrali koncerty v UK a Francúzsku. Napriek tomu, že na domácej pôde odohrali po európskom turné iba pár koncertov, objavili sa na pódiách s takými menami ako Telepathe, M83 a Asobi Seksu. Na jeseň roku 2008 sa skupina – teraz doplnená o gitaristu/bubeníka Josha Meakima a čelistku/speváčku Annie Fredrickson – rozložila v priestoroch tanečného štúdia vo vidieckej časti New Yersey, aby nahrala svoj druhý album. Novinka s názvom Ashes Grammar rozvíja dream-popové témy z debutu a nachádza kapelu experimentovať s nahrávacími technikami a la Alvin Lucier. Album vyšiel celosvetovo na labeli Mis Ojos Discos 15. septembra 2009.

V marci tohto roku vystúpili A Sunny Day in Glasgow na hudobnom festivale SXSW v Austine (Texas) a momentálne sú na veľkom európskom turné, ktorého slovenskými zastávkami budú žilinská Stanica (5. 5.) a košická Tabačka (6. 5.).

THE IllS
Predskokanom bude mladá bratislavská kapela The Ills, ktorá, napriek faktu, že pôvodne vznikla z recesie, stihla za rok činnosti zahrať na festivaloch Creepy Teepee, či Wilsonic, absolvovať turné s Čistými tvarmi a pod internetovým EXITlabelom vydať EP We Love Silence, But Silence Is Awkward. Vo svojej inštrumentálnej tvorbe kombinuje post-rockové prvky so zvukom shoegazových kapiel deväťdesaiatych rokov. Do Košíc sa vracajú už po štvrtý raz.

Web: http://asunnydayinglasgow.com,www.myspace.com/theillsmusic

via tabacka.sk