Zasnený pop z USA na pódiu žilinskej Stanice


5. mája 2010 o 20.00 h, Stanica Žilina – Záriečie

Prvý z májových koncertov na Stanici predstaví v slovenskej premiére mladú americkú dream-popovú kapelu A Sunny Day in Glasgow a v žilinskej premiére na Slovensku pôsobiaceho anglického pesničkára Franka Wintera. Zasnený gitarový sound A Sunny Day in Glasgow je charakteristický množstvom samplov, gitár, ženských vokálov a melódií. V slovenskej premiére zahrajú okrem Stanice aj v košickej Tabačke. Koncert na Stanici je súčasťou série Kofola Sessions a odohrá sa v stredu 5. mája 2010 so začiatkom o 20.00 h.

A Sunny Day in Glasgow začali ako spolupráca medzi priateľmi Benom Danielsom a Everom Nalensom, ktorí sa do Philadelphie vrátili po niekoľkých rokoch strávených v UK. Názov kapely (Slnečný deň v Glasgowe) vymyslel Nalens, ktorý v Glasgowe žil a Daniels ho ponechal aj potom, čo Nalens odišiel z projektu. V roku 2006 Daniels požiadal svoje sestry dvojičky, Robin a Lauren, aby začali spievať piesne, na ktorých pracovali. V marci toho istého roku vydali vlastným nákladom EP The Sunniest Day Ever, ktoré získalo veľkú pozornosť v univerzitných rádiách a na blogoch. Ich debut, Scribble Mural Comic Journal, vyšiel v roku 2007 a získal priaznivé hodnotenia okrem iných od rešpektovaných hudobných médií Pitchfork a Drowned in Sound.

Scribble Mural Comic Journal bol nahratý na jeden mikrofón v spálni vo West Philly a posunul hranice dream-popu. Často býva porovnávaný s tvorbou My Bloody Valentine a Cocteau Twins. Leto 2007 strávili na turné po USA vrátane hraní v rádiových show na KEXP a Radio K a vydali ručne vyrobené tour EP nazvané Tout New Age. O rok neskôr sa skupina objavila na vystúpení vo Whitney Museum, ktoré bolo súčasťou Wordless Music Series a na štúdiovom vystúpení v rádiu WNYC. O mesiac neskôr odohrali koncerty v UK a Francúzsku. Napriek tomu, že na domácej pôde odohrali po európskom turné iba pár koncertov, objavili sa na pódiách s takými menami ako Telepathe, M83 a Asobi Seksu. Na jeseň roku 2008 sa skupina – teraz doplnená o gitaristu/bubeníka Josha Meakima a čelistku/speváčku Annie Fredrickson – rozložila v priestoroch tanečného štúdia vo vidieckej časti New Yersey, aby nahrala svoj druhý album. Novinka s názvom Ashes Grammar rozvíja dream-popové témy z debutu a nachádza kapelu experimentovať s nahrávacími technikami a la Alvin Lucier. Album vyšiel celosvetovo na labeli Mis Ojos Discos 15. septembra 2009.

V marci tohto roku vystúpili A Sunny Day in Glasgow na hudobnom festivale SXSW v Austine (Texas) a momentálne sú na veľkom európskom turné, ktorého slovenskými zastávkami budú žilinská Stanica (5. 5.) a košická Tabačka (6. 5.).

Frank Winter je hudobný projekt britského fotografa a pesničkára Andrewa Hillarda. Andy žije a pracuje už viac ako 5 rokov na Slovensku. V roku 2008 vydal svoj prvý album „How to be alone”, v roku 2009 nasledoval druhý „The Western Sky” (Slnko Records). Album sa nahrával „naživo” na jeden mikrofón za použitia niekoľkostopého rekordéru tak, aby nahrávky zachytili čo najvernejšiu atmosféru a moment ich vzniku. Sú to bezprostredné intímne výpovede, plné emócií, no pritom nie sú sentimentálne.

Koncert na Stanici sa uskutoční vďaka podpore akciovej spoločnosti Kofola.

Web: http://asunnydayinglasgow.com, http://www.myspace.com/thecelebration

via stanica.sk