Začalo tretie pokračovanie spoločného projektu s Miškolcom


Spoločný projekt v rámci Programu cezhraničnej spolupráce medzi Maďarskom a Slovenskom s názvom „Budujeme partnerstvá“ bude mať v Košiciach v tejto sezóne už svoje tretie pokračovanie. Projekt s názvom Desať rokov spoločne v službách publika sa začal realizovať v týchto dňoch a jeho prvou aktivitou je uvedenie reprízy spoločného predstavenia Robinson&Crusoe v maďarskom meste Ózd v stredu 8. decembra 2010.

„Týmto projektom si chceme pripomenúť desiate výročie spoločnej intenzívnej spolupráce medzi oboma divadlami,“ povedal šéf obchodného oddelenia ŠD Košice František Ténai. Tohtosezónna spolupráca bude mať dve podoby. S predstavením Robinson Crusoe, ktoré vzniklo v minulej sezóne ako spoločná inscenácia oboch divadiel sa budú môcť zoznámiť aj diváci mimo Košíc a Miškolca. „Na Slovensku aj v Maďarsku sa odohrá po päť predstavení v menších mestách v pohraničí. V mesiacoch december a január sa inscenácia predstaví v maďarských mestách, v mesiacoch február a marec v slovenských. V inscenácií účinkujú Michal Soltész z Košíc a Sándor Tamás Molnár z Miškolca, ktorý patria k najvyťaženejším hercom v oboch divadlách a tak nebolo jednoduché nájsť spoločné voľné termíny,“ priblížil prvú časť projektu.

V rámci projektu vzniknú v druhej polovici sezóny v oboch divadlách aj dve špeciálne predstavenia. „V Košiciach naštudujeme v slovenskom preklade hru maďarského autora, ktorú s našimi hercami pripraví maďarský realizačný tím. A naopak v Miškolci uvedú maďarský preklad hry slovenského autora so slovenským realizačným tímom,“ dodal Ténai. Začiatkom mája by sa v Košiciach na Malej scéne ŠD mala uskutočniť premiéra hry Prah György Spiróa.

via Svjatoslav Dohovič, tlačový tajomník ŠD Košice