Wilsonic: zabudnite, house je stále živý


WIlsonic predstaví aj aktuálnu podobu house doma i vo svete.

Festival Wilsonic sa uskutoční od 11. do 13. júna v priestoroch bratislavskej pláže Summer Club Incheba.

Býval to trend. Na klubových diskotékach istý čas vládlo techno. A na druhých stageoch, prípadne na pokojnejších akciách house. Dostal sa dokonca aj do komerčnej sféry, pribudli mu vokály a klasická šablóna na úspech. Občas nejaký ten živý nástroj, aby to malo trochu príchuť funky alebo latina.

Odvtedy však ubehlo skoro desať rokov a house sa zmenil. Ako znejú v súčasnosti jeho aktuálne podoby s príponami deep, tech či minial, predvedú napríklad The Mole, Adam Marshall či Catz N’ Dogz. Okrem nich však tento rok dá festival priestor aj šikovným hudobníkom z Maďarska.

Kanaďan The Mole, inak vlastným menom Colin de la Plante sa na hudobnej scéne presadil svojim charakteristickým zvukom pri techne. Odvtedy sa však posunul ďalej. Vydal niekoľko albumov, produkoval pod rôznymi menami a skúšal to aj s ďalšími žánrami hudby. Spolu s ďalším kanadským projektom Cobblestone Jazz vytvorili zoskupenie Modern Deep Left Quartet. Mole prebral heslo svojich spoločníkov a dôležité sa tak preňho stalo najmä vystupovanie naživo. Kým väčšina kapiel rozmýšľa, ako nahrať skladbu v štúdiu a až potom sa ju snažia podobne zopakovať na pódiu, práve Cobblestone Jazz razia teóriu, že podstatná je šou pre ľudí.

Ich krajan Adam Marshall sa pohyboval v torontskej minimal techno scéne už od počiatku deväťdesiatych rokov. Ako dídžej a rezident klubových večierkov mestu predstavil ľudí ako Richie Hawtin či Marco Carola. Sám spolupracoval napríklad s Jeffom Milliganom. V súčasnosti už desať rokov vedie label Killer Recordings, na ktorom dáva priestor nový menám hudobnej scény. Na samotné hranie však nezanevrel, z času na čas Adam zbalí a vyberie sa na hudobný výlet po Európe či Amerike.

Zaujímavá a číra tanečná hudba ale vzniká aj v Európe. Dokonca ani nie až tak ďaleko od našich hraníc. Poľské duo zo Štetína Catz N’ Dogz, známe ako ako 3 Channels sa v minulosti zaujímalo najmä o tvrdšie techno. Grzegorz a Wojchiech si však nedávno povedali, že skúsia čosi nové. Odvtedy produkujú melodickejší house. A vydali album Stars of Zoo. Sami hovoria, že to je album plný skladieb, nielen trackov – už to nie sú len opakujúce sa pasáže, ale aj nástroje a hudobné plochy, ktoré sú zábavné nielen na diskotéke, ale aj počas domáceho počúvania.

Keďže zvýšená pozornosť je tento rok venovaná Maďarsku, Wilsonic predstaví aj prehľad maďarskej minimal scény. Návštevníci môžu čakať hudbu od Fine Cut Bodies, Magamury či Ferenca Vaspoeriho.

Práve u neho však len ťažko hovoriť o house či klasickom minimale. Skôr môžete očakávať kombináciu elektroniky, nu jazzu a až klasickej hudby, plnej swingujúcich a džezových nástrojov. Kde tu zahrá klavír, inde zase trúbka. Dokopy to znie ako soundtrack k francúzskemu kreslenému filmu. A počúva sa to nádherne.

Wilsonic je mestský hudobný festival, ktorý prezentuje aktuálne hudobné trendy nielen z oblasti elektronickej hudby. Wilsonic je urbánnou oslavou, elegantne spájajúcou svet koncertov s atmosférou klubov a tanečných párty. Wilsonic je udalosťou, ktorá predstavuje originálnu a inovatívnu hudbu z celého sveta, s dôrazom na to najzaujímavejšie z tvorby strednej a východnej Európy, bez rezignácie na atraktívne globálne mená.

via wilsonic.sk