Wilsonic už pomýšľa na ďalší ročník


Takmer 800 návštevníkov, 6 účinkujúcich a pravá atmosféra klubovej párty. Festival Wilsonic v noci z piatka na sobotu v bratislavskom Ateliér Babylon oslávil päťnásť rokov existencie.

“Wilsonic nesklamal….magická noc a úžasný vibe,” tešili sa fanúšikovia na sociálnych sieťach na druhý deň, spokojní boli aj hudobníci a v konečnom dôsledku aj organizátori. Tí sa museli vyrovnať s nečakanou zmenou programu – londýnsky producent Boddika kvôli ochoreniu odriekol vystúpenie len pár hodín pred odletom. Anglického hosťa viac než dôstojne nahradil domáci matador Toky, takže priaznivci techna neboli o nič ukrátení.

Počas večera znela pestrá hudba. Program bol zostavený tak, aby pripomenul malé výročie Wilsonicu, no zároveň potvrdil jeho pôvodné heslo “reflecting future”. Azda najlepšie to vystihla francúzska dvojice Nôze. Tá tiež oslavovala – slovenskú premiéru mala presne pred 10 rokmi a následným vystúpením na prestížnom festivale Sónar sa naštartovala jej medzinárodná kariéra. Sympatickí muzikanti nežijú len z minulosti, do Bratislavy prišli s úplne čerstvou nahrávkou.

Podobnú budúcnosť v Bratislave naznačilo ďalšie duo. Aj o nemeckých Grandbrothers ešte určite bude počuť – ich kombinácia akustického klavíra s elektronikou znie príjemne a sviežo. Ako prezradili, novučký debutový album onedlho dostane remixovú podobu a v zozname jej mien by mala napríklad figurovať britská hviezda Bonobo.

Aj Rakúšan Simon/off priniesol do Bratislavy horúcu novinku – projekt Sun People. Ponúkol hudobnú pestrosť, keď eklekticky nápadito zmixoval niekoľko žánrov elektronickej hudby (oldschool jungle, Juke/Footwork a IDM) a poradil si aj s technickými problémami, keď ho na pódiu zradil notebook.

Potenciál novej generácie na domácej scéne naznačila Kevi Anavi, ktorá sa svojím setom postarala o úvod celého večera. Mladá dídžejka už zaujala aj v zahraničí – jej EP vydala americká značka KMS. O live vizuály sa počas večera postaral ďalší domáci talent, VJ Gábor Szücs. Nahradil pôvodne avizovaného Jána Šicka, ktorého videoprojekcia sa z technických príčin nedala zrealizovať. Ján Šicko ho odporučil ako jedného zo svojich najšikovnejších študentov na VŠVU a s výsledkom boli spokojní aj hudobníci.

„Veľmi nás teší, že okrem skalných fanúšikov sme zaregistrovali aj novú generáciu publika. Dáva to veľký prísľub pre ďalšiu budúcnosť festivalu,” vraví riaditeľ akcie Tibor Holoda. Ak všetko pôjde podľa plánu, v ročníku 2016 sa Wilsonic vráti k verzii s niekoľkými pódiami.

Festival podporili partneri:
Jeep, Rádio FM, MKSR, Ars Bratislavensis, Bratislava Design week a Rakúske kultúrne fórum

Line up:

  • Boddika (UK) – facebook.com/BoddikaNonplus (vystupenie bolo nahradene DJ TOKY)
  • Redshape (DE) – facebook.com/RedshapeOfficial
  • Nôze (FR) – facebook.com/nozecircus
  • Grandbrothers (DE) – facebook.com/grandbrothers
  • Simon/off aka Sun People (AT) – facebook.com/music.simonoff
  • Kevi Anavi (SK) – facebook.com/KeviAnaviOfficial