WIlsonic: svet príde do Bratislavy


Wilsonic v strednej Európe odprezentuje aj hudbu spoza oceánov.

Festival Wilsonic sa uskutoční od 11. do 13. júna v priestoroch bratislavskej pláže Summer Club Incheba.

My Európania sme zvláštni. Myslíme si, že keďže kdesi tu vzniklo čosi, čomu hovoríme západná kultúra, sme lepší a hodnotnejší než nejakí Američania či Austrálčania. Veď tí prví si pod kultúrou predstavujú hamburger a sitcom, a tí druhí majú akurát tak kengury, hady a Krokodíla Dundee.

V aktuálnej hudbe možno platí, že najinovatívnejšia vzniká v Európe. A možno platí, že len v duchu nášho ignoranstva hudbu spoza oceánov nepočúvame. Wlsonic sa pokúsi túto bariéru prelomiť. A do Bratislavy privezie kapely z USA, Kanady, Austrálie i Nového Zélandu.

„Čosi medzi Aphexom Twin a Daft Punkom s jemnou príchuťou Debussyho,“ tak sa píše o Američanovi Daj Ray. Tento muzikantský objav z Connecticutu píše, že ho ovplyvnili aj Bonobo, Miles Davis či Maurice Ravel. Tento zoznam naznačuje, že sa v jeho podaní stretnete s elektronikou, ktorá v sebe spája klasickú tanečnú hudbu, break aj big beat, džezové vyhrávky a klasickú hudbu.

To kanadskí Junior Boys sú považovaní za ostrieľaných autorov tanečnej hudby. Ostrieľaných až natoľko, že v súčasnosti poškuľujú aj po pope. Lenže ich pop znie inak, ako produkcia, ktorú svojim poslucháčom ponúkajú dnešné strednoprúdové rádiá. Ontárijski Junior Boys na scéne fungujú už desať rokov a odvtedy stihli vydať tri albumy a množstvo remixov. A tento rok po celom svete propagujú svoj nový album Begone Dull Care.

Na druhom konci súčasnej elektronickej hudby sa nachádzajú Kanaďania The Mole a Adam Marshall. Obaja sa našli skôr v minimale a súčasnej houseovej hudbe. The Mole alias Colin de la Plante sa stal známejším vďaka svojmu charakteristickému rukopisu pri techne. Dnes však kombinuje viaceré hudobné žánre. Adam Marshall sa pohyboval v torontských kluboch už na začiatku deväťdesiatych rokov. V súčasnosti vedie vlastný label New Kanada a tvrdí, že chce podporovať mladé talenty.

Nový Zéland väčšina stredoeurópanov pozná ako miesto, kde sa nakrúcal Pán prsteňov. Je tam krásna príroda, počas jedného poobedia si môžete zasurfovať a zároveň aj zalyžovať. Jednočlenný projekt Disasteradio Luka Rowella z Wellingtonu však hrá pop. Teda presnejšie, taký ten digitálny indie pop s prvkami new wave a electra. Hovorí, že mu ako pätnásťročnému učarovali soundtracky na starom Commodore 64. Tak vlastne znie jeho hudba dodnes.

Austrálsky post rock predstavia stále populárnejší The Dead Sea. Do Bratislavy by mali priviezť ukážku svojej pokojnej, až zasnívanej hudby, ktorá koketuje s ambientom i so znovu nájdeným hudobným žánrom shoegaze.

Ak sa chcete tohtoročného festivalu Wilsonic, ktorý potrvá od 11. do 13. júna zúčastniť, stačí si zakúpiť vstupenky vo vynovenom internetovom obchode na http://www.wilsonic.sk. Najnižšie, tzv. členské ceny získa každý registrovaný návštevník wilsonic.sk. Predpredaj ponúka aj sieť Ticketportal.

Wilsonic je mestský hudobný festival, ktorý prezentuje aktuálne hudobné trendy nielen z oblasti elektronickej hudby. Wilsonic je urbánnou oslavou, elegantne spájajúcou svet koncertov s atmosférou klubov a tanečných párty. Wilsonic je udalosťou, ktorá predstavuje originálnu a inovatívnu hudbu z celého sveta, s dôrazom na to najzaujímavejšie z tvorby strednej a východnej Európy, bez rezignácie na atraktívne globálne mená.

via wilsonic.sk