Wilsonic pôjde “naživo”


Tento rok sa bude WIlsonic niesť aj v duchu „živých“ vystúpení kapiel a projektov.

Festival Wilsonic sa uskutoční od 11. do 13. júna v priestoroch bratislavskej pláže Summer Club Incheba.

Festival Wilsonic má väčšina ľudí zapísaný ako festival elektronickej hudby. Nie je to úplná pravda. V histórii festivalu sú hudobné skupiny a živá akustická hudba od jeho počiatku. Stačí spomenúť vystúpenia kapiel M83, Donna Regina, Lali Puna, Hood, Nouvelle Vague, Psapp, či Thief a je zrejmé, že Wilsonic sa zameriava nielen na živé hranie z laptopov a rôznych mašiniek, ale aj na vystúpenia kapiel. Tak tomu bude aj tento rok.

Na Wilsonicu ako kapela nezahrá len jeho tradičný maskot, francúzska zostava Nôze, v kompletnej zostave sa predstaví aj slávna berlínska kapela Jazzanova. Aj keď dnes táto kapela už nehráva jednoznačný nu jazz, stále je to kvalitná muzika. Ako kapela sa predstavia aj kanadskí Junior Boys či Briti The Invisible. Za sebou majú spoluprácu s Matthewom Herbertom, rovnako ako Dani Siciliano, ktorá by sa mala konečne predstaviť spolu s Nôze.

Londýnsky kolísavý pop v podaní Trouble over Tokyo sa predvedú tiež v živej podobe. Projekt s charakteristickým hlasom hrajúcim sa vo falzetových polohách vychválili kritici a album Pyramides sa vypredal. Britský denník Guardian o ich skladbách napísal, že takto by znel americký Justin Timberlake, keby sa rozhodol nahrať skladby pre nemecký experimentálny label. A mimochodom, ten hlas v Trouble over Tokyo nie je ženský. Celý projekt je dielom jediného muža.

Dvaja z trojčlenného londýnskeho zoskupenia Akirasú zároveň členmi Various Production, ktorí s veľkým úspechom vystúpili na Wilsonicu minulý rok. Aj keď tvrdia, že hrajú rokenrol, pripraviť sa treba skôr na glitchovú diskotéku, ktorá si asi vo svojej polovici uvedomila, že sa chce zmeniť na popový až folkový koncert. Niektorí kritici dokonca vravia o súčasnom punku vo zvuku lo-fi elektroniky. Akira totiž produkujú hudbu, ktorá sa dá len ťažko označiť inak ako päťslovnou skladačkou nejakých novinárskych termínov.

Kapely sa publiku predstavia aj počas nultého ročníka projektu Wilsonic Showcases. Okrem maďarských zostáv vystúpia aj slovenskí zástupcovia Nové Mapy a The Uniques. V rámci klasického festivalu zahrajú napríklad Noisecut, ktorí si nedávno odniesli cenu za najpopulárnejšiu kapelu v alternatívnych hudobných cenách Radio_Head či známy producent Vlado Ďurajka, ktorý svoj projekt Abuse premenoval na The Autumnist, nahral nový album a poskladal kapelu.

Ak sa chcete tohtoročného festivalu Wilsonic, ktorý potrvá od 11. do 13. júna zúčastniť, stačí si zakúpiť vstupenky vo vynovenom internetovom obchode na http://www.wilsonic.sk. Najnižšie, tzv. členské ceny získa každý registrovaný návštevník wilsonic.sk. Predpredaj ponúka aj sieť Ticketportal. Focus on Hungary vo štvrtok 11. júna je však pre každého zdarma.

Wilsonic je mestský hudobný festival, ktorý prezentuje aktuálne hudobné trendy nielen z oblasti elektronickej hudby. Wilsonic je urbánnou oslavou, elegantne spájajúcou svet koncertov s atmosférou klubov a tanečných párty. Wilsonic je udalosťou, ktorá predstavuje originálnu a inovatívnu hudbu z celého sveta, s dôrazom na to najzaujímavejšie z tvorby strednej a východnej Európy, bez rezignácie na atraktívne globálne mená.

via wilsonic.sk