Wilsonic: Jazzanova profil


Džez vznikol v prvej polovici minulého storočia. Odvtedy ubehol dlhú cestu.

Pre mnohých sa stal posedávajúcim stretnutím v kruhu intelektuálov, ktorí si na pódiách dokazujú, aké dlhé sólo dokážu zahrať na saxofóne. Ale skutočný džez, to je predovšetkým energia a tanec. Ani náhodou nie nuda v kruhu prikyvujúcich hláv.

Možno preto sa džez v deväťdesiatych rokoch spojil s elektronikou a vznikol nový džez, tanečný nu jazz. Už nie v duchu raveových diskoték, ale ako príjemná a tanečná hudba, ktorá si berie z elektroniky, starého džezu, funku, cinematic či etno skladieb. A kto by bol lepším európskym reprezentantom takejto hudby než berlínsky kolektív Jazzanova.

Práve Jazzanova, ktorá sa vo svojej kompletnej zostave predstaví naživo na festivale Wilsonic, je kvalitná hudba pre tanec i počúvanie; hudba, ktorá poteší nielen tancachtivých návštevníkov letných festivalov, ale aj ľudí, čo potrebujú nad hudbou premýšľať.

Máme radi všetku hudbu

Kolektív Jazzanova sa dal dokopy v roku 1995. „Máme radi hudbu, počúvame veľa hudby, starej i novej, a radi hudbu tvoríme, to je vlastne všetko,“ hovorí o kapele Alexander Barck. Takto zvyknú Jazzanova odpovedať na otázku, čo za hudbu vlastne robia. Dnes majú na konte dva vlastné albumy In Between (2002) a Of All the Things (2008). Ten obsahuje aj známe skladby I Can See či Let Me Show Ya.

Okrem dvoch albumov je však kolektív známy aj svojimi remixami. Nový kabát dali trackom projektov ako Truby Trio, 4Hero či Nuspirit Helsinki. Jazzanova vystupujú aj ako zostava dídžejov. Kapela, ktorú vlastne objavil slávny Gilles Peterson, je ale najlepšia kompletná a naživo.

„Vypočítavosť v tom nehrá žiadnu úlohu,“ dodáva v biografii kapely Stefan Leisering. Jazzanova je vždy Jazzanova, nech hrajú jej členovia ako dídžeji, remixujú skladby iných alebo vystupujú ako spoločný projekt. Niekedy to znamená, že neviete presne, kto sa pod označením kapely bude ukrývať. Na Wilsonicu to ale bude jednoduché, prídu všetci jej členovia. Ako budú na festivale znieť? „Chceme ľudí zobrať na hudobný výlet,“ vysvetľuje Alexander Barck. Nech už to je výlet do latinskej či stredoeurópskej hudby.

Muzikanti dozreli

Aj keď sa hudba kapely stala na druhom albume pokojnejšia, neznamená to, že pod jej taktovou si na Wilsonicu nezatancujete. Možno dnes Jazzanova používajú menej samplov a viac pracujú so živými hudobníkmi, no hudba to je stále dobrá. A muzikantsky plnšia, kapela hovorí, že dozrela. Napokon, presvedčíte sa počas festivalu, ktorý sa od 11. do 13. júna uskutoční na bratislavskej pláži Summer Club Incheba.

Wilsonic je mestský hudobný festival, ktorý prezentuje aktuálne hudobné trendy nielen z oblasti elektronickej hudby. Wilsonic je urbánnou oslavou, elegantne spájajúcou svet koncertov s atmosférou klubov a tanečných párty. Wilsonic je udalosťou, ktorá predstavuje originálnu a inovatívnu hudbu z celého sveta, s dôrazom na to najzaujímavejšie z tvorby strednej a východnej Európy, bez rezignácie na atraktívne globálne mená.

via wilsonic.sk