Wilsonic: Focus on Hungary


Tento rok pripravil okrem nového miesta aj nový tretí deň so vstupom zdarma. Festival na ňom 11. júna predstaví novú hudbu z Maďarska.

Festival Wilsonic sa uskutoční od 11. do 13. júna v priestoroch bratislavskej pláže Summer Club Incheba.

Kým politici riešia, či policajti majú, alebo nemajú záznam zo zásahu proti maďarským futbalovým chuligánom, Wilsonic spája hudbou. Práve preto tento rok privezie do Bratislavy ukážku zaujímavej a mladej maďarskej hudby. Vo štvrtok 11. júna počas nultého ročníka projektu Wilsonic Showcase a v spolupráci s medzinárodným projektom My City predstaví rôznorodú trojicu kapiel, o ktorých ešte budeme počuť. Každá z nich hrá iný typ hudby, no spája ich odvaha hrať inak, ako počuť bežne z rádií. Aj preto je tento rok Wilsonic v duchu Focus on Hungary.

Funky dramáč

Presah drumandbassu do hudby plnej živých nástrojov predstaví štvorica Uno Y Medio. Projekt pozostáva z členov kapely Masfel. Táto budapeštianska kapela bola založená už v roku 1991 a spájala funk a džez s vplyvmi elektronickej hudby, predovšetkým drumandbassom. Uno Y Medio je bližšie tradičnému, klubovému drumandbassu, stále tam však cítiť prvky predchádzajúceho zoskupenia. Ak niekto povedal, že Wilsonic ignoruje drumandbass – jeden z „retro“ trendov klubovej hudby, stačí, ak sa 11. júna príde pozrieť na túto kapelu.

Rock trochu inak

„Geniálny prog-rock z východnej Európy.“ Tak napísali o ďalšej maďarskej pätici, kapele Zagar. Tá má zase bližšie k psychadelickému rocku, ktorý spája s prvkami elektroniky a turntablismu. Kombinuje atmosféru 60. rokov so súčasnosťou a jej debutový album Local Broadcast bol istým z maďarských hudobných časopisov vyhlásený za jednu z 50 kľúčových nahrávok maďarskej hudby. Aktuálny album Cannot Walk Fly Instead dokonca bodoval v maďarských hitparádach. Ich hudba sa údajne dostala aj do populárnych amerických seriálov CSI: New York a CSI: Miami. Budapeštianska kapela pritom bude tento rok predskakovať aj Depeche Mode. Wilsonic sa tak môže pripraviť na ich rockom napáchnutú, občas kolísavú, a niekedy až snovú charizmu a reverby na hlasoch.

Elektrokabaret

Kombináciu elektroniky a nástrojov prinesie na Wilsonic Showcase aj ďalšia budapeštianska zostava Realistic Crew. Kým však Uno Y Medio dáva do drumandbassu prvky funku, Realistic Crew hrá skôr klasickú až popovú hudbu s elektronickými efektmi. Ak sa chcete dozvedieť, ako by mal znieť pop v 21. storočí, treba vidieť práve túto kapelu. Realistic Crew znejú trochu ako maďarský Matthew Herbert, trochu ako elektro-kabaret, trochu ako keď sa deti hrajú s detskými klávesami a trochu ako hudba, ktorá vypredáva festivaly vážnej hudby. Práve ich hudba môže byť jedným z najčudesnejších a zároveň najpríjemnejších prekvapení tohtoročného festivalu Wilsonic, nielen jeho prvého dňa.

Okrem týchto troch kapiel však v rámci festivalu vystúpi aj množstvo ďalších maďarských projektov. Napríklad Esclin Syndo LIVE, známy DJ Bootsie Quartet LIVE či Ferenc Vaspoeri LIVE.

Ak sa chcete tohtoročného festivalu Wilsonic, ktorý potrvá od 11. do 13. júna zúčastniť, stačí si zakúpiť vstupenky vo vynovenom internetovom obchode na http://www.wilsonic.sk. Najnižšie, tzv. členské ceny získa každý registrovaný návštevník wilsonic.sk. Predpredaj ponúka aj sieť Ticketportal. Focus on Hungary vo štrvtok 11. júna je však pre každého zdarma.

Wilsonic je mestský hudobný festival, ktorý prezentuje aktuálne hudobné trendy nielen z oblasti elektronickej hudby. Wilsonic je urbánnou oslavou, elegantne spájajúcou svet koncertov s atmosférou klubov a tanečných párty. Wilsonic je udalosťou, ktorá predstavuje originálnu a inovatívnu hudbu z celého sveta, s dôrazom na to najzaujímavejšie z tvorby strednej a východnej Európy, bez rezignácie na atraktívne globálne mená.

via wilsonic.sk