WIlsonic: Čo budeme hrať?


Festival Wilsonic sa uskutoční od 11. do 13. júna v priestoroch bratislavskej pláže Summer Club Incheba.

Tento rok predstaví nielen hudbu zo strednej a východnej Európy, ale aj z USA, Kanady, Nového Zélandu, Austrálie či Nemecka.

Aký bude Wilsonic?

Festival Wilsonic sa už tradične snaží priniesť to najzaujímavejšie zo súčasnej, nielen elektronickej hudby. Niekedy to sú už osvedčení interpreti, častejšie však kapely, ktoré môžu a pravdepodobne aj zažiaria v blízkej budúcnosti.

V roku 2009 sa preto Wilsonic zameral na predstavenie nových posíl vydavateľstva Warp records či takzvanej „wonky” scény. Privezie však aj súčasnú podobu elektronického rocku, dubstep či zvuk berlínskych klubov.

Warp je stále aktuálny

Nezávislý a dnes už aj kultový anglický label Warp založili pred dvadsiatimi rokmi. Aj keď na pomery elektronickej hudby je tento jej pionier starčekom, vydavateľstvo stále sleduje aktuálne trendy. Po cenených nosičoch na Planet Mu sa dalo dokopy s Britom Timom Shawom alias Tim Exilom.

Tomu práve vychádza album Listening Tree. Jeho klasické pesničky v obale elektronickej hudby napĺňajú predstavu o pope pre 21. storočie. S istou dávkou nadhľadu Tim Exile znie ako Depeche Mode, keby sa rozhodli robiť aktuálnu hudbu.

Wonky je, keď nájdete staré konzoly

Škót a bývalý turtablista Hudson Mohawke práve vydáva šesťskladbové EP Polyfolk Dance. Na ňom, podobne ako jeho kolega z vydavateľstva Warp Rustie, predstavil nový zvuk – wonky.

Wonky scéna je čosi, čo sa zvykne nazývať aj glitchtronica. Je to muzika, ktorá úmyselne pracuje s poškodzovaním digitálneho signálu, je plná rôznych zvukov a pazvukov, efektov a odbočiek, ktoré znejú trochu ako základňa vo vesmírnych sci-fi filmoch i ako fabrika na výrobu automobilov.

Keď na japonský trh uviedli klasické herné konzoly Gameboy, nikto o nich nepremýšľal ako o hudobných nástrojoch. Dnes v duchu wonky a chiptunes znie tá najaktuálnejšia klubová elektronika. V podobnom duchu na Wilsonicu zahrajú aj Viedenčan Dorian Concept, Holanďan Aardvarck či Joker.

Takto znie skutočný návrat k retro hudbe – plný vplyvov ukradnutých z grime, dubstepu či electra, a nie, keď Lady GaGa zistí, že v osemdesiatych rokoch fungovalo disco a new wave.

Dubstep nie je len techno

Posledných pár rokov rezonuje v európskych kluboch dubstep. Wilsonic túto vlnu zachytil už pred rokmi. Do Bratislavy priviezol duo Vex’d, predminulý rok Digital Mystikz a minulý rok dokonca Skreama.

Dubstep bude mať svoje miesto na festivale aj v roku 2009. Londýnčan Christopher Mercer alias Rusko publiku predvedie, že dubstep nemusí byť iba nudná basa a bicie. Dobrý dubstep môže byť aj komplexná a plnohodnotná hudba s vplyvmi hiphopu, bhangry, karibskej hudby, reggea či chiptunes.

Festival Wilsonic v roku 2009 ukáže, že neplatí prirovnanie: dubstep je techno súčasnosti. Ako znie aktuálny dubstep u našich západných susedov pritom prídu predviesť Side9000, Ans i Machine Funck.

Takto znie Berlín

Pred dvadsiatimi rokmi padol berlínsky múr. Východní a západní Nemci sa po rokoch komunistickej totality zrazu mohli navštevovať. O dvadsať rokov neskôr sa Berlín a jeho klubová scéna považuje za jednu z dvoch najzaujímavejších v Európe. Hlavné nemecké mesto prídu na Wilsonic predstaviť Henrik Schwarz, Jazzanova i Moderat.

Nu jazzová Jazzanova príde v kompletnej, až desaťčlennej zostave. Vo veľkej zostave vystúpi aj zoskupenie Moderat, ktoré pozostáva z projektov Modeselektor, Apparat a vídžejov Pfadfinderei. Modeselektor sa Bratislave predstavil už minulý rok ako predskokan pred Underworld. Ak ste ich videli hrať, viete, že to bude úžasné hudobné i vizuálne predstavenie.

Okrem západoeurópskej hudby sa na festivale predstavia aj Junior Boys či Kelley Polar, poľskí nu hiphopoví Napszyklat, ktorých ste pred pol rokom mohli vidieť v bratislavskej A4 či The Dead Sea z Austrálie. Slovenskú hudbu zastúpia napríklad Dušan Vančo alias Foolk aj s novými skladbami, slovenský Ukrajinec Karaoke Tundra či mladučký zázrak Pjoni. Okrem nich i DNC, Isobutane či Kasioboy.

Ak sa chcete tohtoročného festivalu Wilsonic, ktorý potrvá od 11. do 13. júna zúčastniť, stačí si zakúpiť vstupenky vo vynovenom internetovom obchode na http://www.wilsonic.sk. Najnižšie, tzv. členské ceny získa každý registrovaný návštevník wilsonic.sk. Predpredaj ponúka aj sieť Ticketportal.

Wilsonic je mestský hudobný festival, ktorý prezentuje aktuálne hudobné trendy nielen z oblasti elektronickej hudby. Wilsonic je urbánnou oslavou, elegantne spájajúcou svet koncertov s atmosférou klubov a tanečných párty. Wilsonic je udalosťou, ktorá predstavuje originálnu a inovatívnu hudbu z celého sveta, s dôrazom na to najzaujímavejšie z tvorby strednej a východnej Európy, bez rezignácie na atraktívne globálne mená.

via wilsonic.sk