Waves Bratislava pozná svoj definitívny program. Predstaví až 128 mien


Už len necelý mesiac zostáva do mestského klubového festivalu Waves Bratislava, ktorý 1.-4. októbra predstaví budúce aj súčasné hviezdy európskej a slovenskej hudobnej scény. Organizátori zverejnili posledné mená aj so silnou domácou zostavou hudobníkov. Pribudli nové programové sekcie a nové priestory. Cena lístkov pritom naďalej ostáva na úrovni 12 eur, avšak len do 20. septembra.

40 nových mien v programe
Zoznam účinkujúcich doplnilo ďalších štyridsať mien, ktoré vytvárajú ekletickú mozaiku žánrov a krajín z celej Európy. Pri všetkých zahraničných hosťoch ide navyše o ich slovenské premiéry. Z Izraela pricestujú napríklad multiinštrumentalista Dani Dorchin a jeho blues-grungoví krajania LFNT. Z Fínska sú to zase LCMDF so svojím príjemne chaotickým elektro-pop-rapom, ktorý ocenil už aj britský The Guardian. Špeciálny fokus na pobaltské krajiny umocnia speváčky Ingrid Lukas, Alise Joste a Mari Kalkun, súčasnú maďarskú scénu zastúpi “dylanovský” pesničkár Zanzinger.

Veľký priestor pochopiteľne dostane aj slovenská hudba. “Nie je to pre nás len povinná jazda v duchu rádiových kvót. Domácu prehliadku umelcov v rámci Waves Bratislava chápeme aj ako výročné zrkadlo vývoja lokálnej scény, takže popri etablovaných domácich menách sa v programe objavujú aj potenciálne nové nádeje,” konštatuje riaditeľ festivalu Tibor Holoda.

Silná domáca zostava
V tejto várke na plagát pribudla exportná elektronika v podaní FVLCRVM, Stratasoul a Jimmyho Pé, raperi Supa, Zverina, Vec & Škrupo, post-punková indie gitarovka Swan Bride, skúsení debutanti Saténové ruky a tiež menej známe ale ambiciózne projekty Buy Her Sugar a Kinsfolk. Novú podobu koncertného programu predvedie Katarzia a príde aj na experimentálnejšiu elektroniku v podaní Triple Sun, Niny Pixel, Nisiru a ďalších. Viaceré slovenské a zahraničné mená budete mať možnosť vidieť aj v rámci priameho prenosu, ktorý vo vybraných kluboch zabezpečí služba Clubstreamer.

Nové programové sekcie
Novinkou tohto ročníka sú aj špeciálne programové sekcie. Okrem hudby z pobaltských krajín v rámci Focus on EE, LV, LT ide hlavne o koncerty, diskusie a networking týkajúci sa visegrádskeho bloku V4MUSIC a tiež platformy CEECRET. Jej cieľom je prezentácia hudobnej scény zo strednej a východnej Európy.

Kompletný a konečný zoznam účinkujúcich si môžete napočúvať v playlistoch na Spotify, Youtube alebo Deezer profile.
Lacnejšie vstupenky len do 20. septembra
Predpredaj vstupeniek už je v plnom prúde. Kto chce využiť sučasnú cenu festivalovej permanentky 12 eur, má šancu ešte do 20. septembra. Potom cena lístkov stúpne na 15 eur a následne na konečných 18 eur na mieste. Od dnes sú však k dispozícii aj denné permanentky v cene 10 eur, na piatok alebo sobotu.

Viac klubov
Dôležitou informáciou je nárast počtu koncertných priestorov, v ktorých festival bude prebiehať. Celkovo ich bude tento rok až trinásť. Pribudli experimentálna Fuga, bistro Lokal UNAS aj galéria Kunsthalle LAB, ktorá zastreší tzv. pop-up pódium Waves Bratislava.

Waves Bratislava sa pridáva k Výzve k ľudskosti
Novinkou je návrat k Starej tržnici, do ktorej bude počas festivalu vstup na koncerty zdarma s možnosťou dobrovoľného príspevku pre humanitárnu organizáciu Magna Deti v núdzi. MAGNA mobilný tím zdravotníkov a sociálnych pracovníkov zabezpečuje deťom a ich rodinám na úteku nutnú zdravotnú pomoc a distribuuje potrebné hygienické balíčky na maďarsko/srbských hraniciach. “Radi by sme sa takouto skromnou formou pripojili k inciatíve Výzva k ľudskosti a vyjadrili našu podporu ľuďom na úteku pred vojnou, násilím a hladom. Ich osudy nám nie sú ľahostajné,” vysvetľuje svoj krok tím Waves Bratislava.