Významní hosté uvedou filmy Powella a Pressburgera


Thelma Schoonmakerová a bratři Andrew a Kevin Macdonaldové přijedou na MFF KV představit filmy zařazené do pocty legendární tvůrčí dvojici.

Světově proslulá střihačka a dlouholetá spolupracovnice Martina Scorseseho Thelma Schoonmakerová je považována za jednu z nejfundovanějších odbornic na dílo Powella a Pressburgera. Držitelka tří Oscarů (Zuřící býk, Letec a Skrytá identita), jež byla ženou Michaela Powella, uvede v Karlových Varech českou premiéru digitálně zrestaurované kopie proslulých Červených střevíčků.

Mezi vážené hosty letošního MFF KV se zařadí i Andrew a Kevin Macdonaldové, vnuci scenáristy maďarského původu Emerica Pressburgera. Andrew Macdonald, uznávaný britský producent, stál za vznikem filmů Dannyho Boyla Trainspotting, Mělký hrob nebo Pláž.

Jeho bratr Kevin Macdonald, držitel Oscara za dokumentární film One Day in September (1999), proslul jako režisér především dramatem Poslední skotský král či thrillerem Na odstřel s Russellem Crowem a Benem Affleckem v hlavních rolích. Je autorem životopisné knihy o svém dědečkovi Emeric Pressburger: The Life and Death of a Screenwriter.