Výstava fotografií Petry Doležovej


Fotogaléria Trafačka pozýva na výstavu fotografií Petry Doležovej, ktorá tvorí pod pseudonymom „rachel fee“. Vernisáž sa uskutoční v piatok 27.februára o 18:00 hodine.

Petra Doležová sa narodila na Slovensku v roku 1984. Vyrástla v Komárne. V 19-tich sa jej Holandsko stalo druhým domov. Kúzlo fotografie začala objavovať na Praktiku. Umelecké obzory si rozšírila na umeleckej vysokej škole Willem de Kooning Academie v Rotterdame.

„Rozšírili sa mi obzory, pomohlo to ku komunikácii a zisteniu, že mám predsa len slovanskú krv a moji učitelia mi stále pripomínajú, že kreslím alebo fotím úplne inak ako holandskí rodáci.“
Petra charakterizuje svoju fotografickú tvorbu ako divnú víziu určitej reality. Napriek tomu, že sa v jej prácach objavujú prvky surrealizmu, stále všetko stojí pevne esteticky na nohách so štipkou samoty (solitude), jedinečnosti a neopakovateľnosti. Pozorovateľ je konfrontovaný s realitou videného. Mal by sa pýtať, či je to naozaj, na čo sa práve pozerá. Tým sa ho autorka snaží vtiahnuť do sveta jej fantázie. Čo sa zdá na jej fotografiách naozajstné, nie je, čo sa zdá byť nepravé, je skutočné. Realita v dnešnom svete nie je až taká istá. Petra vytvára hru. Komunikuje s publikom. Manipuluje ho.

K jej najväčším úspechom patrí niekoľko ocenení v českej súťaží AMFO 2010, fotografie pre kalendár Alternative photography 2012, sólové a skupinové výstavy, obálka knihy, obaly na CD a niekoľko medzinárodných nezávislých projektov. Zúčastnila sa na vytvorení platformy De ZoEP, ktorá spája umelcov z postkomunistických krajn žijúcich a tvoriacich v Holandsku. Po desiatich rokoch sa vrátila na Slovensko, kde pracuje na nových projektoch.

Výstava bude v priestoroch Fotogalérie Trafačka prístupná do 29.marca. Vstup na výstavu je bezplatný.