Výlety za umením


Netradičný a náučný. Taký je nový projekt pre deti „Výlety za umením“

Deti zo základných škôl zažijú zaujímavú prehliadku v SNG vďaka VÚB banke

Bratislava, 03. marec 2008 – Možnosť navštíviť Slovenskú národnú galériu budú mať všetky mimo bratislavské školy, ktoré sa prihlásia do projektu „Výlety za umením“. V rámci neho VÚB banka uhradí žiakom 5. – 6. ročníkov základných škôl dopravu a lektorský sprievod, ktorý predstaví mladým návštevníkom galérie rôzne pohľady na umenie. Tie sú prispôsobené detskému vnímaniu, pričom deti môžu objavovať umenie rôznymi netradičnými spôsobmi. Školy sa môžu prihlásiť na stránke http://www.vyletyzaumenim.sk.

Nápad projektu bol odpoveďou na finančné problémy mimo bratislavských škôl, ktoré si často nemôžu dovoliť zaplatiť dopravu a prehliadku galérie v hlavnom meste. Deti zároveň čoraz väčšmi prestávajú vnímať tradičné umenie a trávia väčšinu času za počítačom. VÚB banka sa preto rozhodla ponúknuť týmto školám možnosť pricestovať do Bratislavy a v spolupráci so SNG pripravila pre školákov zaujímavé interaktívne prednášky na rôzne témy z rozličných období výtvarného umenia. Školáci dostanú možnosť pod vedením lektorov pozrieť sa ako vyzerali ich rovesníci pred niekoľkými storočiami, objavovať ako sa menil prepych na umeleckých dielach, aké boli ideály krásy v jednotlivých obdobiach. Vstupné pre pedagógov a deti poskytne SNG zdarma. Tento projekt pripravila VÚB banka v nadväznosti na svoje úsilie o záchranu kultúrneho dedičstva a podporu výtvarného umenia, lásku ku ktorému by rada preniesla aj medzi deti.

„Výlety za umením znamenajú pre nás otvorenie nových možností v oblasti kultúrneho vzdelávania detí. Keďže podobný projekt ešte nebol nikdy na Slovensku realizovaný, veríme, že sa nám podarí pootvoriť deťom dvierka do sveta výtvarného umenia a predstaviť im témy s ním spojené. Budeme sa snažiť, aby si všetky triedy, ktoré prejavia záujem o takýto výlet, mohli pozrieť národnú galériu a vypočuť si zaujímavé informácie. Chceme deťom ukázať, že obrazy a farby vnímané naživo môžu byť omnoho zaujímavejšie ako rozrastajúci sa virtuálny svet. Tešíme sa na malých objaviteľov a prajeme hravý a zaujímavý estetický zážitok,“ vyjadril sa generálny riaditeľ VÚB banky Ignacio Jaquotot.

„Vítame projekt Všeobecnej úverovej banky Výlety za umením, ktorého cieľom je umožniť deťom z bližších i vzdialenejších kútov Slovenska stretnutie s významnými dielami dejín európskeho a slovenského výtvarného umenia. Sme poctení a zároveň veľmi radi, že VÚB oslovila práve nás a pre svoj projekt si vybrala Slovenskú národnú galériu s jej bohatými zbierkami a expozíciami. Som presvedčená, že spoločnými silami sa nám podarí pripraviť pútavý program. Príďte spolu s nami zažiť neopakovateľné chvíľky na stretnutiach s ozajstným umením v Slovenskej národnej galérii. Určite to bude zábava! Tešíme sa na spoluprácu s vami,“ uviedla Katarína Bajcurová, generálna riaditeľka Slovenskej národnej galérie.

VÚB je členom medzinárodnej bankovej skupiny Intesa Sanpaolo, ktorá má zastúpenie vo viac ako 40 krajinách po celom svete. Na Slovensku poskytuje svoje služby prostredníctvom 207 retailových pobočiek a 11 hypotekárnych centier. VÚB zároveň prevádzkuje 34 firemných pobočiek, ktoré predstavujú najširšiu sieť bankových pracovísk špecializovaných výlučne na poskytovanie služieb malým a stredným podnikom a samospráve.

via sng.sk