Vrcholia prípravy festivalu Šengenský poludník
Viac ako 20 koncertov, 8 mládežníckych orchestrov s 250 účinkujúcimi zo 6 krajín vrátane Slovenska, 9 festivalových miest na Slovensku a jedno na Ukrajine. Taký bude 2. ročník Medzinárodného festivalu mládežníckych orchestrov a zborov Šengenský poludník 2010, ktorý v dňoch 16. až 24. júla organizuje Sláčikový orchester Musica Iuvenalis z Košíc..
,,Festival vznikol v spolupráci s Federáciou Eurochestries z Francúzska, ktorá organizuje podobné festivaly už 20 rokov v celej Európe, Rusku, Čine a Kanade. Hlavným spoluorganizátorom je Mesto Košice. Kultúrnym centrom festivalu je mesto Košice, kde sa uskutoční 10 koncertov a množstvo sprievodných podujatí ako sprievod účastníkov, spoločný koncert zúčastnených súborov v rôznych častiach centra mesta v jednom čase,“ povedal umelecký vedúci Musicy Iuvenalis a hlavný organizátor festivalu Igor Dohovič. Okrem Košíc, kde bude otvárací aj záverečný koncert festivalu sa koncerty uskutočnia aj v Bardejove, Lipanoch, Michalovciach, Humennom, Vysokých Tatrách, Stropkove, Sečovciach a Jasove a v partnerskom meste festivalu, ktorým je tohto roku Užhorod. Vstup na všetky festivalové podujatia je voľný.
,,Vyvrcholením festivalu bude záverečný koncert v košickom Kostole Preminštrátov, na ktorom sa predstaví 150 členný medzinárodný festivalový symfonický orchester. Rozhodli sme sa pripojiť aj k pomoci pre tých, ktorých v tomto roku postihli katastrofálne povodne. Druhý záverečný koncert festivalu sa uskutoční v Škole v prírode v Kysaku a výťažok z dobrovoľného vstupného venujeme na pomoc obciam z tohto regiónu, ktoré prednedávnom zaliala rieka Hornád,“ dodal Dohovič.
V tomto roku sa na festivale predstavia Miešaný zbor “WA-ON” z Japonska, La Orquesta de Jerez „Alvarez Beigbeder“zo Španielska, The boys choir „Ladya”z Ruska, „Alan Hovhaness“ chamber orchestra z Arménska, Academic chamber choir ”CANTUS”z Ukrajiny, Zbor sv. Cecílie pri Dóme sv. Alžbety, Tanečný dychový orchester – Klasik band a Sláčikový orchester MUSICA IUVENALIS zo Slovenska. Program festivalu a niekoľko slov o účinkujúcich nájdete v druhej časti tejto tlačovej správy.
Festivaly pod záštitou Federácie Eurochestries spájajú prostredníctvom festivalových stretnutí a klasickej hudby mladých ľudií vo veku 14-26 rokov z oboch strán Shengenskej hranice. ,,Je to priestor, aby sa vzájomne stertávali, spoznávali svoje tradície, kultúru, vymieňali si skúsenosti, spoločne vytvorili veľký medzinárodný orchester a zbor, s ktorým počas festivalu naštudujú koncertný program. „Koncerty klasickej hudby zaznejú v mestách na miestach, ktoré dokážu výnimočným spôsobom spropagovať tento žáner. Vytvorenie umeleckého centra festivalu v meste Košice je ideálnym spôsobom medzinárodnej propagácie mesta ako Európskeho hlavného mesta kultúry 2013,“ dodal Dohovič.
Festival Šengenský poludník začal písať svoju históriu v minulom roku. Päť zahraničných a jeden domáci súbor sa pred rokom predstavilo na 19 koncertoch v siedmich mestách Košického a Prešovského kraja. Dva koncerty odohral spojený medzinárodný orchester a zbor v zahraničí – jeden v poľskom Krosne, ďalší v maďarskom Miškolci. Spolu ich videlo viac ako 4 tisíc divákov. O veľkom zábere festivalu svedčí aj to, že autobusy s účastníkmi najazdili počas desiatich dní viac ako 5 tisíc kilometrov. ,,Festival na Slovensku je vďaka organizátorom veľkým úspechom, lebo sa dá plne porovnať s ostatnými. Stretli sa tu kvalitné orchestre aj zbory, koncerty boli v dobrých priestoroch a videlo ich veľa ľudí. Sme radi, že sme tento projekt dostali na Slovensko,“ dodal Revolte.
via sdke.sk