Vratko z Inekafe: Poď si so mnou zalietať na akrobačku


Aktuálne turné Inekafe je učebnicovou ukážkou vernosti medzi kapelou a fanúšikmi. Viacero interpretov by vedelo hovoriť o nástrahách comebackových aktivít, ale v prípade bratislavskej zostavy platia absolútne iné čísla. Vypredané koncerty produkujú elektrizujúcu atmosféru, o ktorej si bude nová fanúšikovska základňa hovoriť minimálne pár desiatok týždňov.

Inekafe sa uložilo na „zimný spánok“ v roku 2006, kedy sa frontman Vratko Rohoň rozhodol pre zmenu v profesionálnom životopise. Ako sám priznal, po tridsiatke si povedal, že nechce byť iba muzikantom a preto rozbehol kariéru pilota. Dnes obsluhuje Boeing, ale po piatich rokoch sa, spolu s kapelou, predsa len vrátil na rockové pódia. „Ľudia si postupne začali pýtať naše koncerty a celý kolotoč sa rozbehol nanovo. No povedali sme si, že muzika bude iba hobby a raz za čas si užijeme spolu koncert. Píšu nám fanúšikovia, prečo neprídeme do Trenčína alebo Žiliny, ale všetko sa stihnúť naozaj nedá. Cez os Banská Bystrica – Košice – Bratislava – Brno – Praha sme sa však snažili prísť k nim bližšie, ako keby sme mali raz za rok vyhlásiť nejaký festival,“ konštatoval Vratko.

Hoci kombinácia zamestnaní pilota a lídra neopunkovej kapely nie je štandardná, základy česko-slovenskej tour postavila recipročne vyvážená dohoda medzi Vratkom a jeho leteckým chlebodarcom, k čomu dopomohol fakt, že obidve povolania kulminujú v rôznych ročných obdobiach. „V letectve je sezóna v lete. V zime je každá aerolinka rada, keď má menej posádok a preto sme si navzájom vyhoveli. Teraz som prepnutý do úlohy speváka a lídra kapely, no uvedomujem si, že o dva mesiace ma čakajú simulátor a skriptá,“ vysvetľoval Vratko.

Mnoho ľudí však má z lietania panický strach. Vratko všetkým ponúka vlastné know-how. „Poď si so mnou zalietať na akrobačku. Vezmeme sáčky a potom uvidíme, čo z toho bude na zemi (smiech),“ odporúčal počas rozhovoru redaktorke denníka Korzár.

Vratko nevychádza z leteckého cviku ani počas turné. Počas zastávky v Košiciach si kapela deň voľna vyplnila vyhliadkovým letom po okolí. „Medzi koncertmi v Košiciach sme si boli zalietať. V kapele sme sa zložili a zaplatili sme si hodinu, ale počasie nám dovolilo stráviť vo vzduchu iba 45 minút. Keď som ako žiak lietal v minulosti v malom dvojmiestnom lietadle na východ, v Košiciach som natankoval a letel po trase Slovenské Nové Mesto, V. Kapušany, Kr. Chlmec, Čierna nad Tisou, okolo Užhorodu cez Michalovce do Košíc. Aj včera sme chceli absolvovať túto trasu, ale počasie nám to nedovolilo, preto sme vybrali inú,“ opisoval svoje zážitky Vratko.

Vzťah Inekafe k východnému Slovensku nevychádza iba z Vratkovej leteckej vášne. V minulosti organizovali sériu festivalov v najjužnejšej, najsevernejšej, najzápadnejšej a najvýchodnejšej obci. Na východe získala tento honor Nová Sedlica. „Na spomínaných koncertoch sme vždy prerobili, ale práve Nová Sedlica nám prirástla k srdcu najviac. Hoci je to logisticky najnezmyselnejšie miesto na Slovensku, neskôr sme robili koncerty iba tam. Do dediny idú dva autobusové spoje denne a mladí ľudia mali často problém dopraviť sa tam, ale vtedy nám to neprekážalo. Brali sme to ako dobrodružstvo, ktoré sme si sami sponzorovali. Jednoducho, čo sme za leto zarobili, na jeho konci sme vrazili do tejto akcie. S niektorými ľuďmi z Novej Sedlice sme v kontakte ešte aj dnes“ poznamenal Vratko.

via GRAND STUDIO, s.r.o. / foto: Zuzana Palková