Vitalij Lyba: Výber z tvorby


V Slovenskom národnom múzeu vo Výstavnom pavilóne Podhradie sprístupnia výstavu obrazov ukrajinského akademického maliara Vitalija Lybu. Výstava, realizovaná SNM-Múzeom ukrajinskej kultúry v spolupráci so Slovenským technickým múzeom, potrvá od 26. januára do 23. februára 2011.

Vitalij Ivanovič Lyba sa narodil 22. apríla 1949 v meste Novoukrajinka na strednej Ukrajine, celý svoj tvorivý život však strávil v najzápadnejšej časti Ukrajiny – v meste Užhorod. Vo svojich dielach sa venuje výtvarnému stvárneniu miest, krajinomaľbe, ale aj sakrálnej tematike. Drevené chrámy charakteristické aj pre severovýchodné Slovensko a Zakarpatskú oblasť Ukrajiny sú častou témou jeho obrazov. Lybove diela sú významne ovplyvnené kresťanstvom a duchovnými motívmi. Jeho maľba Svätá Trojica bola vybraná ako dar, ktorý vtedajší prezident SR Rudolf Schuster venoval počas návštevy Vatikánu najvyššiemu predstaviteľovi Rímskokatolíckej cirkvi pápežovi Jánovi Pavlovi II.

Výber z tvorby Vitalija Lybu bude verejnosti sprístupnený od 26. januára do 23. februára 2011 vo Výstavnom pavilóne Podhradie na Žižkovej ulici 16 v Bratislave denne okrem utorka od 10.00 do 17.00 h.

via snm.sk