Vianočný Dobrý trh má gule


Vianočný Dobrý trh sa tento rok, 20. decembra rozšíri zo Starej tržnice do priľahlej „zabudnutej“ uličky Nedbalova, do Central Pasáže a na Laurinskú ulicu. Na Nedbalovej ulici stretnete zaujímavých ľudí z tridsiatich organizácii z neziskového sektora, ktorí vám v priateľskej atmosfére predstavia svoje výnimočné projekty. Nový hudobný stage a susedská burza vyrastú na Laurinskej a Central Pasáž otvorí svoje dvere detskej burze. V rámci programu je pripravených až päť hudobných a kultúrnych stageov, ktoré nájdete na troch miestach, v Starej tržnici, na Nedbalovej aj Laurinskej ulici. Príďte si v sobotu od 10.00 do 20.00 hod. užiť pravú vianočnú atmosféru, nakúpiť originálne darčeky, ochutnať skvelé jedlá, nechať si zložiť báseň, zažiť kultúrny program a stretnúť sa s priateľmi!

Darčeky
Už ste niekomu darovali včelu na adopciu? Na Vianočnom Dobrom trhu v príjemnej vianočnej atmosfére vás určite inšpirujú originálne nápady na darčeky, objavíte tu dizajnérske kúsky, oblečenie, knihy, starožitnosti, prírodnú kozmetiku a veľa ďalších zaujímavých vecí. Zúčastniť sa môžete workshopu balenia darčekov, výroby baliaceho papiera alebo originálnych vianočných ozdôb. Kúpiť si budete môcť aj živý vianočný stromček v črepníku!

Niečo pod zub
V Starej tržnici na potravinovom trhu nájdete tradičné vianočné dobroty, zdravé medy, ručne vyrábané oblátky a vianočné pečivo. V rámci Slow Food Pressburg zóny si budete môcť nakúpiť lokálne potraviny, zeleninu aj ovocie, ktoré nesmú chýbať na štedrovočernom stole. Tešiť sa môžete aj na medzinárodné špeciality, napríklad Poliaci budú v rámci zážitkovej gastronómie variť z ekologických potravín dobroty na ochutnávku. Na poschodí Starej tržnice sa bude konať “kapustnicová párty” – Aliancia Stará Tržnica, kultúrne centrum Banská Sta n ica aj Slow Food Pressburg vás pozývajú do svojich dočasných “obývačiek”, kde vám ponúknu vianočnú kapustnicu a predstavia svoje aktivity. Otvorený bude aj zberný bod Paráda!, v ktorom môžete prispieť na opravu strechy Starej tržnice – či už darovaním svojich nechcených vecí alebo príspevkom, za ktorý si niektorú z už darovaných drobností odnesiete. Chýbať nebude ani tradičné varené vínko, punč a bylinkové čaje, vo vnútri či vonku v gastro zóne na Nedbalovej aj Laurinskej ulici.

Kultúra
Vianočný Dobrý trh ponúkne aj zaujímavý kultúrny program, ktorý sa bude konať na piatich stageoch – v Dobre&Dobré, v TUTO, na poschodí Starej tržnice, na Nedbalovej ulici a na Laurinskej ulici pred Urban House. Počas celého dňa sa môžete zúčastniť predstavení a workshopov zoskupenia žonglérov Jugglair, v rámci zážitkovej zóny na poschodí Starej tržnice si nechať zložiť “báseň na mieru” od Tomáša Hudáka, Michala Baláža, Matúša Opartyho alebo Šimona Ondruša. Predstaví sa aj talentované Paper Moon Trio, Bloom, Wenai, Andrea Bučková či Júlia Kováčiková. Pripravená je aj diskusia s Projekt N a krv vo vás rozprúdia Dji na Urban House a Dobre&Dobré stagoch. Po zotmení sa na Nedbalovej budeme “hrať” so svetlom – pripravený je VJ-ing aj ohňová šou! Doobeda si príďte nakúpiť všetko potrebné na vianočné sviatky a podvečer si príďte s priateľmi vychutnať vysvietenú ulicu.

Kým Ježiško nakúpi, máme bohatý program pre našich najmenších. Na Nedbalovej ulici bude mať Dr. Kresánek živé zvieratká, v TUTO bude prebiehať detský workshop s Greenpeace, tvorivé dielne s Equiteatrom – Za tajomstvami mesta, tvorivé dielničky v téme Zimná krajina fantázie a taktiež divadielka.

Nedbalova ulica – Živá ulica
Počas celej soboty sa budete môcť na Nedbalovej ulici stretnúť s výnimočnými ľuďmi zo slovenských mimovládnych organizácií, ktorí vytvorili veľmi zaujímavé projekty! Práve na tomto mieste sa o nich môžete dozvedieť ešte oveľa viac a prípadne ich priamo podporiť! Nájdete tu napríklad OZ kRaj, Odyseus, Človek v ohrození, Greenpeace, Živica, Čarovný prútik, Dr. Kresánek, Bratislavské Rožky, Vagus, UNICEF, Nota Bene, Amnesty International a mnoho ďalších, ktorí si pre vás pripravili zaujímavý program. Dobrý trh neziskovky podporil poskytnutím “trhového” miesta zdarma, spolu s neziskovými organizáciami sa zapoja do programu na Nedbalovej ulici aj susedia. Galéria Nedbalka pozýva na celodenný program s komentovanou prehliadkou, kde môžete vidieť aj finalistov súťaže Maľba roka 2014 alebo sa prísť pozrieť na vianočný koncert Lotz Trio. S Bike Lab si môžete bicyklovaním vyrobiť cukrovú vatu a OZ Vagus bude zbierať trvanlivé potraviny, z ktorých v dennom centre Domec pripravia raňajky pre ľudí bez domova.

Podporte život v meste
Tento rok máte možnosť kúpiť si dobrovoľnú vstupenku na Vianočný Dobrý trh. Zakúpiť si ju môžete vo forme náramku, ktorého dizajn špeciálne navrhla naša dvorná dizajnérka Ľubica Segečová. Vaša kúpa náramku prispeje k organizovaniu aktivít počas Vianočného Dobrého trhu v susedstve Starej tržnice na Nedbalovej, Laurinskej ulici a v Centrál Pasáži, ktorá sa prvýkrát otvorí aj do Starej tržnice. Dobrý trh je prvý pouličný trh na Slovensku, ktorý ukazuje mesto “inak”, skúma rôzne miesta, ulice, námestia a kladie otázky na využitie nášho verejného priestoru. Minimálne trikrát do roka to je trh, ktorý podporuje nielen lokálnych producentov, pestovateľov, kreatívcov či iniciatívy, ale ktorý dlhodobo na udržateľnej báze spolupracuje so susedmi, susedskými organizáciami a posilňuje susedské prevádzky. Je zároveň pouličným festivalom, ktorý ponúka možnosť ako tráviť voľný čas, pričom ukazuje alternatívu voči mainstreamu. Výskumy potvrdzujú, že Bratislavčania trávia stále viac voľného času v nákupných centrách než v meste. Dokonca aj pešia zóna v úplnom srdci mesta je málo atraktívna, pričom Laurinskou ulicou prejde za deň najmenej chodcov. Dobrý trh chce pre návštevníkov a obyvateľov Bratislavy objaviť nevyužitý potenciál tohto krásneho mestského zákutia.

KULTÚRNY PROGRAM:

1. Schody v Starej tržnici
11:30- 12:00 (schody v Starej tržnici) – Saxofónové kvarteto

2. Stage na poschodí
10:30- 11:00 (Stage na poschodí) – Folklór v srdci Rodinného centra Prešporkovo
10:00- 20:00 (Stage na poschodí) – Jugglair workshopy počas celého dňa

3. Dobre&Dobré
10:00- 15:00 Grammophone Brothers v Dobre&Dobre
15:00- 15:30 (Dobre&Dobré) – Júlia Kováčiková
16:00- 17:00 (Dobre&Dobré) – PaperMoon trio

4. Nedbalova ulica
10:00- 14:00 (Nedbalova) – Funny Fellows
14:00- 20:00 (Nedbalova) – Exitab Label

5. Urban House stage
12:00- 13:00 (Urban House stage) – Aďo Juráček
13:30 – 14:30 (Urban House stage) – Wenai
15:00- 16:00 (Urban House stage) – Lille
17:00 – 18:00 (Urban House stage) – Gonsofus
18:00- 19:00 (Urban House stage) – Bloom
19:00- 20:00 (Urban House stage) – Andrea Bučko a Daniel Fischer

6. TUTO
projekt E-bug pre deti počas celého dňa
10:00- 12:00 Tvorivé dielničky v téme Zimná krajina fantázie, spoplatnené 3,-eurá
11:00- 14:00 divadelné vstupy: Za tajomstvami mesta – Equiteatro
15:00- 16:00 Kam chodí spať včelia kráľovná?

Tešíme sa na vás na Vianočnom Dobrom trhu v sobotu 20. 12. 2014 v Starej tržnici a okolí od 10.00 – 20.00 hod.!

FB event: http://www.facebook.com/events/1553916961493401
FB page: http://www.facebook.com/DOBRYTRH
web: http://www.dobrytrh.sk