Veľké striedanie headlinerov na Hip Hop Kempe 2010


Ako sa hovorí, život je zmena. Dôkazom toho nech je aj zmena na najvyšších miestach lineupu tohtoročného Hip Hop Kempu. Miesto jedného z headlinerov Q-Tipa privezie festival Hip Hop Kemp premiérovo do Českej republiky fanúšikmi dlho očakávanú dvojicu Taliba Kweliho a DJ Hi-Teka, alebo inak hviezdnu skupinu Reflection Eternal. Pre niekoho môže byť absencia Q-Tipa sklamaním, pevne však dúfame, že pre väčšinu z vás bude striedanie príjemným prekvapením a skvelou náhradou. Pokiaľ o tom pochybuješ, príď sa presvedčiť na festival!

Q-TIP
Veľmi nás mrzí, že Q-Tip tento rok na našom festivale nemôže vystúpiť. Q-Tip sa zo zdravotných dôvodov rozhodol zrušiť celé svoje letné turné v Európe. Reflection Eternal sú však minimálne adekvátnou náhradou za newyorského rappera. Talib Kweli a Hi-Tek sú totiž súčasným hlasom New Yourku. Každý s nimi chce spolupracovať. Talib do dnešného dňa vydal 8 albumov a Hi-Tek produkoval pre hviezdy, ako sú G-Unit, Nas, Busta Rhymes alebo Snoob Dogg. Pusť si ich single a začne ti behať mráz po chrbte: The Blast, Get by,
Where It Started, Listen… môžeme vymenovať telefónny zoznam ich veľkých hitoviek a stále to nebude dosť. Sú to desiatky videí na YouTube, milióny vzhliadnutí, stovky tisíc predaných albumov. Za Reflection Eternal hovorí história!

TALIB KWELI
Talib Kweli aj Hi-Tek sa stali legendami. Talibov nezameniteľný rapový prejav a texty, ktoré po každom počutí odkrývajú stále nové skutočnosti, mu ponúkajú veľa priestoru pre spoluprácu s inými umelcami. Preto tiež nahral platňu s Mos Defom alebo Madlibom a spolupracoval s umelcami ako Kanye West, Faith Evans alebo UGK. Od prvého albumu s Mos Defom (vystupovali ako Blackstar) z roku 1998 Talib Kweli rástol s dobou. Na každom albume mal podstatné myšlienky, ktoré neskôr citovali alebo si privlastnili iní rapperi. Nehľadiac na to, že sa štýl jeho rapu posunul (od pouličného hajzlíka, cez batôžkára, až k uvedomelému intelektuálovi), Talib sa nikdy neoprostil od svojho jadra – pálčivých sociálnych tém, ktoré nádherne doplňuje jeho čistý hlas, ktorý v kombinácii s bystrými textami tvoria dokonalú symfóniu.

HI-TEK
Hi-Tek sa teší snáď ešte väčšej popularite. Jeho producentská trilógia „Hi-Teknology“ sa honosí desiatkami mien, medzi nimi Common, The Game a Estelle. Na rozdiel od Taliba, ktorý sa posúva s hudobnými trendmi, zostáva Hi-Tek pri starom a kvalitnom zvuku. Nesnaží sa poslucháčov ohlušiť kakofóniou všemožných synťákov a prekombinovaných beatov. Hi-Tek pracuje kvalitne a jednoducho. Nič neznie tak kruto ako keď sa Talib Kweli položí do Hi-Tekových beatov. Čo Talib, všetky tri časti „Hi-Teknology“ dokazujú, že ktokoľvek sa dostane pod krídla tohto producenta, jeho rap začne znieť čisto a úprimne.

REFLECTION ETERNAL
Ako Reflection Eternal spolu Kweli a Tek spolupracujú už od konca deväťdesiatych rokov. Za viac ako desať rokov svojej existencie nahrali dve kritikou oceňované albumy. To posledné vyšlo tento rok v máji, desať rokov po ich debute „Train of Thought“, a nesie názov „Revolutions Per Minute“. Ako titul naznačuje, tak ich rap rozpúta na Hip Hop Kempe revolúciu. V porovnaní s predchádzajúcou platňou je citeľný posun obidvoch umelcov. Nový album je energické a vyvážené. Fanúšikovia budú mať možnosť počuť skladby ako z novej platne, tak staršie hity, ktorých je toľko, že by z toho mohlo byť niekoľko koncertov.

Ako našu povinnosť cítime priviezť fanúšikom to najlepšie zo svetovej hip hopovej scény, do čoho Talib Kweli s Hi-Tekom ľahko zapadajú. Tvojou milou povinnosťou je na festival doraziť a užiť si s nami každoročný sviatok rapu, zavŕšený legendami z kapely Reflection Eternal, ktorá príde prvý krát do Českej republiky po trinástich rokoch svojej existencie.

HIP HOP KEMP – Festivalpark, Hradec Králové
19 – 21. augusta
Info: http://www.hiphopkemp.cz

via hiphopkemp.cz