V SNM „pláva“ vyza veľká
V Slovenskom národnom múzeu možno nájsť najväčšiu sladkovodnú rybu. Model vyzy veľkej je súčasťou nedávno otvorenej expozície Zázrak prírody – Biodiverzita Slovenska v SNM-Prírodovednom múzeu na Vajanského nábreží v Bratislave.
Model vyzy veľkej (latinsky Huso huso) inštalovaný v expozícii Slovenského národného múzea-Prírodovedného múzea je 6,4 metra veľký. Nachádza sa len 50 metrov od miesta svojho pôvodného životného prostredia – rieky Dunaj. Definitívne ukončenie ich pobytu v našich končinách sa datuje od postavenia vodnej priehrady Železné vráta medzi Rumunskom a Srbskom. V strednom toku Dunaja bol posledný, zatúlaný jedinec pozorovaný v 50. rokoch 20. storočia.
Obrazový záznam ponúka TV SNM (kliknite na obrázok s prelinkom):
Vyza veľká je najväčším druhom jesetera a považuje sa za vôbec najväčšiu rybu vyskytujúcu sa v sladkých vodách. Žije v Kaspickom a Čiernom mori odkiaľ dospelé jedince tiahnu do veľkých riek na svoje neresiská. Ide o všežravca, ktorý môže vážiť až 1,5 tony a dosiahnuť veľkosť až 8 metrov. Vyza je známa aj vďaka kaviáru, ktorý vraj obľuboval aj slávny maliar Pablo Picasso. Jeho lahodná chuť však spôsobila zníženie počtu vyzy veľkej, ktorá je v súčasnosti zapísaná na Zozname prísne chránených živočíšnych druhov.
Dôvodom inštalácie modelu vyzy v novej expozícii SNM-Prírodovedného múzea je podľa jej autorov snaha priblížiť rozmanitosť živočíšnych druhov, ktoré sa na Slovensku nachádzali v minulosti. „Chceli by sme, aby si ľudia uvedomili, čo Dunaj poskytoval obyvateľom Bratislavy, ale aj celého priľahlého územia pri Dunaji,“ povedal Ján Kautman, autor expozície.
via snm.sk