V Mastnom hrnci namiešaná satira na mocibažnosť


Prvú tohtosezónnu premiéru má na začiatok novembra naplánovanú aj činoherný súbor. Dramaturgia siahla po slovenskej klasike a do repertoáru pribudne komédia Júliusa Barč – Ivana Mastný hrniec. Režijnú taktovku zverilo divadlo do rúk Michala Spišáka, ktorý sa pred rokom podpísal aj pod jeden z najúspešnejších titulov divadla v súčasnosti, komédiu Tom, Dick a Harry.

Ako hovorí Spišák, ponuku režírovať v Košiciach prijal po minuloročných skúsenostiach veľmi rád. „Dohodli sme sa, že to bude opäť komédia, ale tentokrát komédia slovenská. Nie je jednoduché nájsť takú hru. Nie je ich veľa. Spočiatku sa hovorilo o Ivanovi Stodolovi, nakoniec sme siahli po Mastnom hrnci. Ten nie je tak často hrávaný, ale pritom je to tiež zaujímavý text nastavujúci zrkadlo tým mocným,“ dodal Spišák.

Diváci sa môžu tešiť na dej plný satiry na malomeštiactvo, na snahy dosiahnuť politickú kariéru. „Celé je to taký žart o tom, ako niekto, kto sa v živote o politiku nezaujímal, zrazu chce uveriť tomu, že by sa mohol stať ministrom,“ približuje dej Spišák. Barčov príbeh začína vo chvíli, keď rozhlas omylom vyhlási za ministra financií stredoškolského profesora botaniky v malom meste, strhne sa okolo neho pätolízačská hystéria. Každý z popredných mešťanov sa snaží zapáčiť sa dovtedy prehliadanému profesorovi Babíkovi s nádejou, že si niečo uchmatnú z „mastného hrnca“, ku ktorému sa profesor dostal. Satira na malomestskú morálku, ktorej jedinou hodnotou je honba za majetkom a spoločenskou prestížou, neomylne ukazuje na malosť pomerov, kde sa za prácou pre národ skrýva snaha o vlastné obohatenie.

Realizačný tím tvorili ešte scénograf Štefan Hudák, kostymérka Eva Kleinová, autor hudby Daniel Heriban. V hlavných úlohách sa predstavia Stanislav Pitoňák ako Profesor Babík, Dana Košická ako jeho manželka, Juraj Zetyák ako starosta, Táňa Poláková ako Poslancová a ďalší členovia činoherného súboru. Premiéra bude 5. novembra v Historickej budove ŠD.

via Svjatoslav Dohovič / tlačový tajomník ŠD Košice