V Košiciach sa prvýkrát predstaví Galia Ibragimova


Výnimočnú príchuť v podobe zaujímavého hosťa bude mať v stredu 24. februára sedemnásta repríza opery Giacoma Pucciniho Madama Butterfly. V postave Suzuki sa košickému publiku prvýkrát predstaví sólistka Štátnej opery v Prahe, mezzosopranistka Galia Ibragimova.

Pôvodom ruská speváčka vyštudovala moskovskú Hudobnú akadémiu Gnesinnych. Už počas štúdií v rokoch 1992 až 1997 získala viacero prestížnych ocenení. Je laureátkou prestížnych medzinárodných súťaží Vincenzo Bellini v Taliansku (1995) a Belvedere vo Viedni (1996). V roku 1997 zvíťazila v súťaži Angelica Catalani v Taliansku.

Kariéru na divadelných doskách odštartovala ešte ako študentka, keď hosťovala v moskovskom Boľšom teatre, ale aj v divadlách v Kazani, Jaroslavi a Saratove. Od roku 1998 je sólistkou pražskej Štátnej opery. Na tejto scéne sa naštudovala viacero významných postáv – Bizetovu Carmen, Maddalenu vo Verdiho Rigolettovi, Azucenu v Verdiho Trubadúrovi, Amneris vo Verdiho Aide, Suzuki v Pucciniho Madama Butterfly, Oľgu v čajkovského Eugenovi Oneginovi, Alicu v Meyerbeerovom Robertovi diablovi, Gertrudu v Thomasovom Hamletovi a mnohé ďalšie.

Okrem domovskej scény absolvovbala viacero zahraničných hosťovaní. K najvýznamnejším patria operné koncertné turné v USA (Atlanta, Georgia, Washington, 1999), ako Amneris vo Verdiho Aide sa predstavila v Japonsku, kde spievala spolu so známym španielskym tenoristom José Curom v úlohe Radama (2001) a v Holandsku, kde na operných turné spievala Carmen v rovnomennej opere Bizeta, ale aj postavu Adalgisu v Belliniho Normě (2003). Predstavila saj na Wagnerovom festivale v rakúskom Wellse v úlohe roli Waltraut v opere Valkýra (2001), na Opernom festivale v Dubline hosťovala v postav grófky Coigny v Giordanovej opere Andrea Chénier (2002) a na Opernom festivalu v rakúskom Garse spievala Carmen (2003). Účinkovala aj na festivaloch Musica Sacra v Norimbergu a na festivalu v Rheingau, kde spievala sólový part v Requiem Antonína Dvořáka.

Stredajšiu reprízu Madama Butterfly v historickej budove Štátneho divadla v Košiciach bude dirigovať nový šéfdirigent opery Paolo Gatto. Okrem hosťujúcej Ibragimovej sa v ďalších postavách predstavia Yuko Oba ako Čo-čo-san, Jaroslav Dvorský ako Pinkerton, Marián Lukáč ako Sharpless, Ján Rusko ako Goro a ďalší.

via sdke.sk – Svjatoslav Dohovič