V kaštieli Betliar v lete rozvoniava káva a hrá hudba
Slovenské národné múzeum-Múzeum Betliar neďaleko Rožňavy ponúka v lete sériu koncertov a zaujímavých podujatí. V prvú augustovú sobotu sa návštevníci historického parku pri kaštieli môžu tešiť na koncert bigbandu a prednášku odborníka na kávu Michala Šturca. Okrem toho je počas celej letnej sezóny sprístupnená výstava Tá pravá šálka kávy približujúca históriu, ale aj správny spôsob podávania tohto populárneho nápoja.
Slovenský gurmán a cestovateľ Michal Šturc navštívil kvôli svojmu výskumu kávy kávovníkové plantáže, kaviarne a reštaurácie v takmer 50 krajinách sveta. V sobotu 7. augusta 2010 o 15 hod zavíta do kaštieľa v Betliari, aby v besede venovanej svojím cestám po svete umožnil všetkým kávičkárom premeniť svoju vášeň na skutočné gurmánstvo. Šturcova prednáška priamo nadväzuje na výstavu Tá pravá šálka kávy, ktorá približuje príbeh kávového zrnka od jeho dozrievania na plantáži až po jeho každodennú konzumáciu. Návštevníci majú priamo na výstave možnosť vychutnať si kávu v atmosfére starého obchodíka a štýlovej kaviarne. Výstava je otvorená vo výstavných priestoroch SNM-Múzea Betliar do 20. septembra 2010 zdarma.
Príjemný „kávový“ deň vyvrcholí o 16.30 a 17.45 hod., kedy zaznejú tóny Retro Music Band Orchestra. 11-členný rožňavský bigband pod vedením Alexandra Kovtuna predstaví v hodinovom koncerte pod veľkou magnóliou pred kaštieľom Betliar výber melódií z 30. – 60. rokov 20. storočia. Návštevníci budú mať možnosť posedieť si v tieni stromov historického parku a započúvať sa do tónov charlestonov, swingových melódií a viacerých známych piesní Františka Krištofa Veselého. Koncert určený pre širokú verejnosť je bezplatný.
Slovenské národné múzeum-Múzeum Betliar spravuje 3 stále expozície – kaštieľ v Betliari, hrad Krásnu Hôrku a Mauzóleum v Krásnohorskom Podhradí. Expozícia v priestoroch kaštieľa Betliar je zameraná na život a bytovú kultúru uhorskej šľachty v 18. a 19. storočí. Vznikla z pôvodného mobiliáru a umeleckých zbierok viacerých príslušníkov grófskej rodiny Andrássyovcov, ktorí tu v minulosti žili a pôsobili. Po rozsiahlej rekonštrukcii kaštieľa, ktorá bola ukončená v roku 1994, vznikla nová muzeálna expozícia na interiérovej ploche 2308 m. Tvorí ju takmer 50 obytných miestností, viacero komunikačných a úžitkových priestorov (8 kúpeľní, garderóba, pracovné miestnosti). Dejiny kaštieľa, ktorý bol spočiatku iba jednoduchou prízemnou obrannou stavbou so strieľňami, sa začali odvíjať v 14. storočí. Počas nasledujúcich storočí majitelia menili podobu objektu, ale pôvodný charakter zmenili až úpravy v priebehu 18. storočia a na konci 19. storočia. Múzeum, sídliace v kaštieli od 50. rokov 20. storočia, sa stalo súčasťou „rodiny“ Slovenského národného múzea v roku 1996. V súčasnosti spravuje približne 25 000 ks zbierkových predmetov.
Kaštieľ Betliar obklopuje jeden z najkrajších anglických parkov na Slovensku, v ktorom rastú vzácne cudzokrajné dreviny, ale aj domáce duby a smreky. Darí sa tu aj najväčšej magnólii v Strednej Európe. Park postihlo v nedávnej dobe (v júni 2010) veľké nešťastie, keď víchrica zničila 51 stromov. Momentálne SNM-Múzeum Betliar pracuje na odstraňovaní škôd. Napriek tomu je kaštieľ miestom, kde možno stráviť príjemné chvíle či už v expozíciách alebo v okolí.
Zaujímavosti
V areáli kaštieľa sú uložené aj dve z piatich múmií na Slovensku. Jedna je z stará asi 3000 rokov a pochádza z obdobia Novej ríše. Ide o pozostatky egyptského kňaza slúžiaceho bohovi Amonovi. Druhá, 2000-ročná, je múmiou dieťaťa, ktorá bola mumifikovaná technológiou nazývanou kartonáž.
Významnú časť expozície tvoria historické tlače a rukopisy z obdobia 15. – 20. storočia vo viacerých jazykoch. Spolu je v kaštieli 15 000 zväzkov tlačí a rukopisov. (Najvzácnejšími tlačami sú prvotlače a ostatné tlače 16. storočia.) Početná je zbierka novín a časopisov, ktorá obsahuje európske aj americké tituly od dennej tlače cez rozličné odborné časopisy až po športové, lovecké alebo módne magazíny.
Andrássyovci radi cestovali. Dokladom ich záľuby sú aj suveníry zo zahraničných ciest a poľovačiek – poľovnícke trofeje, egyptská múmia s hrobovým inventárom či výstroj japonského samuraja.
Medzi poľovníckymi trofejami sú aj exotické zvieratá – krokodíl, slon africký, korytnačka obrovská, byvol, nosorožec a iné. V zbierkach nájdeme dokonca aj slonie nohy používané na odkladanie prechádzkových palíc, bojový štít z kože hrocha, či preparované mláďa medveďa.
V parku sa nachádza vodopád, jaskyňa a tri fontány. Jedna z nich v tvare štvorlístka a s bronzovou sochou Psyché sa nachádza pred kaštieľom. Ďalšie dve využívali Andrássyovci ako bazény na kúpanie.
Park v minulosti poskytoval priestor pre rôzne športové aktivity, okrem jazdy na koni, či poľovačiek, to bol tenis a kriket, ktorý si grófi a ich návštevy rady zahrali. Na mieste tenisového kurtu však dnes nájdeme len zelenú lúku s tzv. čínskym pavilónom, kde sa odkladalo športové náčinie.
via snm.sk