V Divadle Lab budeme mať Smoliara


V dňoch 2.3. a 3.3. 2015 o 19:00 Georges Feydeau opäť ožije na divadelných doskách. Študenti Divadelnej fakulty VŠMU uvedú v Divadle Lab jeho hru Smoliar (Le Dindon) .

Francúzsky dramatik Georges Feydeau sa počas svojho tvorivého obdobia na prelome 19. a 20.storočia, teda aj počas známej Belle Époque, preslávil do detailu premyslenými fraškami, ktoré okrem už tradičnej zámeny postáv a sledu nedorozumení vždy obohatil aj o rôzne kuriózne detaily, ktorých premyslenosť dokáže zaujať dodnes. Feydeau sa stal plodným autorom vo vtedy veľmi bežnom a obľúbenom žánri bulvárnej komédie, ktorý vycibril do detailov neraz až s matematickou presnosťou. Niektoré z jeho hier mali mimoriadny ohlas a nielenže sa zaradili do repertoáru renomovaných parížskych divadiel ako Comédie-Française či Odéon, ale boli s úspechom inscenované po celej Európe.
 
Situačno-konverzačná hra úspešného francúzskeho dramatika Georgesa Feydeaua Smoliar, s humorom nahliada do manželských a mimomanželských vzťahov, aby tak odkryla možné podoby partnerskej nevery a nastavila tak do istej miery úsmevné zrkadlo aj samotnému divákovi. Ústrednými postavami sú ekonomicky dobre situovaní mladí ľudia, ktorí sa v dôsledku nedostatku väčších životných prekážok prirodzene púšťajú do milostných dobrodružstiev. Autor im na ich ceste za rozptýlením a vzrušením kladie adekvátne prekážky, ktoré spúšťajú komický kolotoč nedorozumení a nechcených stretnutí.

Náročná úroveň javiskového a rečového prejavu a promptné tempo hry sú vhodným materiálom pre absolventské predstavenie študentov herectva.
Príďte sa 2.3 a 3.3. pozrieť do Divadla Lab, kde uvidíte kolotoč stretnutí a dynamických dialógov. V inscenácii sa predstavia poslucháči herectva 2. ročníka magisterského štúdia a 1. ročníka bakalárskeho stupňa.

Georges Feydeau: Smoliar
Premiéra: 02. a 03.03.2015, 19:00 hod
Divadlo Lab, Svoradova 4, Bratislava
Divadelná fakulta VŠMU