V Banskej Štiavnici začína 20. ročník filmového festivalu 4 živly


V najbližších dňoch bude Banská Štiavnica patriť hraným, dokumentárnym, animovaným i experimentálnym filmom, venovaným téme HAPPY END. 20. ročník Letného filmového festivalu 4 živly sa udomácni v miestnom kine, kaviarňach a kluboch, ale aj na amfiteátri či nádvorí Starého zámku. Z bohatého programu si bude môcť vybrať dospelé, ale aj detské publikum, ktorému je venovaná samostatná sekcia.

Filmoví fanúšikovia a fanúšičky sa môžu tešiť na rôznorodé tituly z celého sveta – od nemého nemeckého filmu Posledná štácia (Friedrich Wilhelm Murnau, 1924), cez legendárnu hollywoodsku komédiu Byt (Billy Wilder, 1960) či taiwansko-francúzsku snímku Diera (Tsai Ming-Liang, 1998), až po niekoľko celkom čerstvých tohtoročných titulov. Ukrajinská režisérka Anna Kryvenko vo svetovej premiére uvedie dokumentárny film Môj neznámy vojak (2018) a nemecký režisér Phillipp Eichholtz sa vráti do Banskej Štiavnice, kde pred časom nakrúcal svoj film Úlet (2018), premiérovaný na tohtoročnom Berlínskom medzinárodnom filmovom festivale.

Festival 4 živly je známy svojím neformálne vzdelávacím prístupom – väčšine jeho premietaní predchádzajú filmologické úvody, ktoré diela zasadia do kinematografického i dobového kontextu. Organizátori často pozývajú tvorcov, aby o podnetných snímkach diskutovali s publikom, a miesto v programe majú aj prednášky s odborníkmi na témy, ktoré súvisia s filmami, alebo výrazne rezonujú v spoločnosti. Tento rok príde porozprávať slovenská scenáristka a producentka Michaela Sabo, pôsobiaca v Berlíne, o fenoméne takzvaných „web series“, seriálov určených pre internetovú distribúciu. 4 živly sa však okrem vzdelávania chcú aj pýtať. Svoje vedomosti si budú môcť návštevníci a návštevníčky otestovať na Filmovom kvíze Petra Konečného, ktorý pre festival pripravil špeciálnu edíciu svojho obľúbeného formátu.

Detské 4 živly, sekcia (nielen) pre deti a rodičov, ponúknu viacero filmových premietaní, spomedzi nich jedno so špeciálnym živým dabingom. Dvojica dabingových hercov svojím umením priamo v kinosále oživí dej filmu Hrdina a čarodejnica (Raško Miljković, 2018). Pre deti budú pripravené aj dve tvorivé dielne, vedené animátorským tímom seriálu Websterovci (Katarína Kerekesová, 2017). Náučnú prechádzku mestom a workshop tvorby mapiek pripravia tvorcovia a tvorkyne knihy Lakiho mestečko, ktorú môžete aktuálne podporiť v tzv. crowdfundingovej zbierke na portáli Startlab.sk.

20. Letný filmový festival 4 živly v Banskej Štiavnici začína večerným premietaním v stredu 8. augusta a potrvá do nedele 12. augusta 2018. Okrem filmov, prednášky, kvízu či tvorivých dielní, ponúka vo svojom programe aj viacero výstav, interaktívnu svetelnú inštaláciu či večerné párty. Informácie o nich nájdete na webstránke podujatia – http://www.4zivly.sk.