Utečenectvo očami detí v tanečno-divadelnom predstavení Emigrantes


Tanečno-divadelné predstavenie pre „všetky generácie a celú rodinu“ uvedie kultúrne centrum Stanica Žilina-Záriečie v nedeľu 12. decembra o 19.00 h vo svojej novej sále S2. Predstavenie Emigrantes nazerá detskými očami na tému utečenectva – rozpráva o chlapcovi, ktorý musel opustiť dôverne známe miesto nazývané domov. Okrem dospelých v ňom účinkuje aj 5 detí a hudbu k nemu zložila aj na Slovensku čoraz populárnejšia skupina DVA. Projekt vznikol v koprodukcii s pražským Divadlom Archa a okrem Žiliny ho budú môcť vidieť o dva dni neskôr aj diváci v Košiciach.

Inscenáciou Emigrantes VerTeDance formálne nadväzujú na svoje predchádzajúce projekty The Brave a Třiačtyřicet slunce západů, pretože je, rovnako ako obe menované kompozície, postavená na interakcii dospelých tanečníkov s deťmi. Detská bezprostrednosť a spontánnosť ich výrazu je pritom jadrom celej choreografie. Spoločná choreografia a réžia Terezy Ondrovej a Veroniky Kotlíkovej vychádza z hľadania prirodzeného vyjadrenia detí, ktorému sa dospelí tanečníci vo svojej pohybovej a interpretačnej štylizácii prispôsobujú. „Sila choreografie je predovšetkým v jej nenútenosti, v citlivosti, s ktorou vedie deti (a dospelých) k prirodzenému vyjadreniu emócií pohybom. Detský pohyb zároveň kultivuje, avšak celkom bezprostredne, akosi mimochodom. Radosť detských tanečníkov z hry je pritom dojemná, obrazy krásne a odkaz silný,” napísala o predstavení Julie Kočí pre časopis Taneční zóna.

Inšpiráciou k predstaveniu Emigrantes boli jednak reálne príbehy detí z utečeneckých rodín, s ktorými choreografky pracovali v Ateliéri kreatívneho pohybu pri Divadle Archa a jednak rovnomenný komiksový príbeh z pera Shauna Tana.

Choreografia: Veronika Kotlíková, Tereza Ondrová
Režijná spolupráca: Štěpán Pácl
Interpretácia: Andrea Opavská/Tereza Ondrová, Lucia Kašiarová, Petr Opavský, Ondřej Nosálek, Adam Chaloupka/Vojtěch Fülep, Adam Pospíšil, Anna Kukátková, Jasmína Lustigová, Eda Manukjan
Hudba: DVA
Scénografia, kostýmy: Kristýna Täubelová
Svetelný design: Pavel Kotlík
Premiéra: 7. a 8. 1. 2010, Divadlo Archa
(Projekt Emigrantes vznikol v koprodukcii s Divadlom Archa)

Vstupenky na predstavenie si môžete rezervovať mailom na rezervacie@stanica.sk alebo telefonicky na čísle 041 – 56 23 564.

Vystúpenia na Slovensku:
12. 12. Stanica Žilina-Záriečie, Žilina
14. 12. Kasárne Kulturpark, Košice

Web: http://www.vertedance.org/projekty/emigrantes-2010/
Video pozvánka:

via stanica.sk