Uši dokorán – je tu najaktuálnejšia hudobná klasika


Zabudnite na šedý priemer, nastražte uši a započúvajte sa do originálnych diel súčasnej hudobnej scény. Už 13. ročník medzinárodného festivalu Melos-Étos prináša tento rok naozaj len to najčerstvejšie z umeleckej hudobnej scény. Na podujatí sa totiž uvedú diela po roku 2010, s prevahou ansámblových koncertov a s dôrazom na ázijských autorov.

Festival konajúci sa 7. – 13. novembra 2015, tento rok prináša divákom prierez poetík najrôznejších skladateľov a hudobníkov z domácej ako aj zahraničnej scény. Základnou myšlienkou tohto ročníka je súčasnosť v každom smere. Uvedené diela budú maximálne aktuálne, keďže nebudú staršie ako 5 rokov. Po dramaturgickej stránke budú mať absolútnu prevahu ansámblové koncerty – trend, ktorý napreduje od konca 60-tych rokov, kedy sa hudobníci začali odkláňať od symfonických orchestrov v prospech flexibilnejších špecializovaných ansámblov.
V rámci siedmich večerov sa divákom predstavia tie najlepšie domáce súbory ako Melos Ethos Ensemble, Quasars Ensemble, Mucha Quartet, Sinfonietta Bratislava, Ensemble Spectrum, či barokový súbor Solamente naturali. Zo zahraničných hostí sa môžu diváci tešiť na vynikajúce kvinteto Het Collectief z Belgicka a špeciálne na festival do Európy zavíta kórejský Ensemble TIMF. Týmto výnimočným hosťom organizátori nadväzujú aj na ďalší z trendov súčasnej hudby, ktorou je akcent na tvorbu ázijských autorov. Tá sa odzrkadlí aj v dramaturgii skladateľov festivalu, spomedzi ktorých vystupuje do popredia svetoznámy súčasný skladateľ Toshio Hosokawa. Zaujímavosťou je tiež, že návštevníci festivalu budú svedkami svetovej premiéry diela Tarantino Études od známej kanadskej skladateľky Nicole Lizée.

„Autorka vyrastala v rodine opravára a zberateľa elektronických zariadení a jej detskými hračkami boli prístroje v rôznom štádiu pokazenosti. Je prirodzené, že jej skladateľská paleta obsahuje nástroje ako omnicord, turntables, písacie stroje, zvukové hračky či počítačové hry. Vo svete súčasnej hudby sú tieto nástroje považované za inštrumentálnu zvláštnosť. Bravúra, s akou ich Nicole Lizée využíva a kombinuje s inšpiráciami zo sveta rockovej a počítačovej hudby či filmu, je fascinujúci a robí z nej jednu z najžiadanejších skladateliek súčasnosti,“ vyjadrila sa riaditeľka festivalu Melos-Étos, Oľga Smetanová.

Celkovo sa na festivale osobne zúčastnia zahraniční skladatelia ako Vykintas Baltakas, Bram Van Camp, Péter Eötvös, Serge de Laubier, Junghae Lee, Nicole Lizée, Johannes Maria Staud, Helena Tulve, Pēteris Vasks.
Jednoznačnú prevahu budú mať však slovenskí skladatelia, ktorí sa predstavia poväčšine so svetovými premiérami svojich diel, čím sa otvára jedinečná možnosť konfrontovať ich s aktuálnou svetovou tvorbou. Pre pripravovaný ročník bude príznačný vysoký počet objednávok festivalu, ktoré dostali Miro Bázlik, Peter Zagar, Michal Paľko, Ľuboš Bernáth, Peter Machajdík, Lucia Chuťková či autorská dvojica Jonatán Pastirčák/Ján Šicko.
V svetovej premiére zaznie na tohtoročnom festivale 16 diel a v slovenskej premiére 24 kompozícií súčasných skladateľov.
Program festivalu však nie je iba o súboroch, ale každý ročník prináša aj zaujímavé projekty. Tento rok to bude multimediálny open-air projekt na Hlavnom námestí – Serge de Laubier & Electronic Joystick Orchestra alebo audiovizuálny projekt PLAIN Jána Šicka a Jonatána Pastirčáka. Na doskách Slovenského národného divadla sa odohrá scénické predstavenie Toshia Hosokawu – The Raven, v podaní Quasars Ensemble a Evy Šuškovej. Nebudú chýbať ani sprievodné podujatia ako Majstrovský kurz so svetozámym akordeonistom Teodorom Anzellottim alebo zaujímavé workshopy so skladateľmi Vykintasom Baltakasom, Bramom van Campom, Helenou Tulve a Nicole Lizée.

Viac informácií nájdete na http://www.hc.sk/melosetos