Ultima Vez opäť v Bratislave


10. októbra 2014 odštartuje Medzinárodný festival súčasného tanca Bratislava v pohybe svoj osemnásty ročník. Kompletný program je už potvrdený. Tento rok je festival zameraný na tanečné divadlo a predstaví výnimočné svetové súbory. Pozvanie do Bratislavy po druhýkrát prijala slávna skupina radikálneho choreografa Wima Vandekeybusa, Ultima Vez. V hlavnom programe vystúpia umelci z Belgicka, Českej republiky, Izraela, Maďarska, Nórska, Španielska a Slovenska.
Vstupenky sú v predaji už od dnes.

Festival bude prebiehať počas troch víkendov od 10. do 26. októbra 2014 v priestoroch Slovenského národného divadla, Mestského divadla POH, Divadla elledanse a v priestore A4.
Odštartuje 10. 10. predstavením Baletu Slovenského národného divadla The Tempest na motívy hry Williama Shakespeara, v choreografii oceňovaných slovenských súčasných tanečníkov Jara Viňarského, Stanislavy Vlčekovej a Andreja Petroviča. Tri pôvodné diela, tri výpovede zhmotnené do pohybu. Ľudské telo ako prastará látka, z ktorej sa rodia nové príbehy. Slová v tomto príbehu nie sú dôležité – iba telo a jeho čisto fyzická reč.

Zahraničný program

11.10. Molnár-Dányi-Vadas / Maďarskí tanečníci Viktória Dányi, Csaba Molnár, Zsófia Tamara Vadas a experimentálni hudobníci Áron Porteleki a Ádám Czitrom hovoria v predstavení Skin Me o svojich vzťahoch, láskach, aférach a aby sa k nim dostali bližšie mapujú ich, obnažujú a rozbíjajú. Scény vybudované na tanci a živej hudbe sa približujú k našim životom, sú hravé a odhaľujúce lásku. 

12.10. Niv Sheinfeld & Oren Laor / Duet izraelských choreografov a interpretov Niva Sheinfelda a Orena Laoryho Two Room Apartment používa jednoduchý jazyk tanca a minimalistickú estetiku. Skúma pojem života ako rámec, pričom sa venuje rozmanitým kontextom od tých všeobecných akým je štát, armáda a rodina, až po osobný, ktorý skúma intímny vzťah páru či samotného jednotlivca. Hranice vidí dvojako. Na jednej strane sú to tie, čo sú medzi štátmi, alebo dvoma izbami, a na strane druhej sú to hranice v nás samých – naše vlastné obmedzenia, hranice etiky, hranice, ktoré dávame sami sebe.

17.10. Ultima Vez / Vandekeybus charakterizuje Booty Looting ako „predstavenie o kradnutí toho, čo už bolo ukradnuté.“ Titul inscenácie poukazuje na dvojakú formu akéhosi rabovania. Postavy na javisku reflektujú to, čo sa odohralo už veľmi dávno, využívajú svoju pamäť a „kradnú si“ navzájom spomienky. Znovu oživujú veci minulé, ale zároveň ich menia a mystifikujú.

24.10. Spitfire Company / Čo sa stane keď sa slová hry Václava Havla preložia do slov fyzického a výtvarného divadla? České Spitfire Company sa nenecháva zviazať slovami a reáliami Havlovho absurdného dialógu. Výkony protagonistiek budia v predstavení Antiwords u divákov smiech aj hrôzu. Tému Havlovej hry vystihujú možno naliehavejšie než by to dokázali klasické herecké výkony. V hlavných úlohách sú spolu s aktérkami inscenácie i veľké hlavy od sochárky Pauliny Skavové a hudba Sivan Eldar špeciálne komponovaná pre túto inscenáciu

25.10. Jo Strømgren Kompani / Štyria disidenti z rozpadnutého Sovietskeho zväzu uviazli v pásme medzi Východom a Západom. Nostalgia, poruchy psychiky a zúfalé sociálne pomery majú ďaleko od harmonickej atmosféry. Základná otázka však zostáva – majú pokračovať do neznáma alebo sa majú vrátiť späť tam, kde všetko poznajú? Odpovedajú Nórski Jo Strømgren Kompani v predstavení There.

26.10. HURyCAN / Je te Haime, španielskych choreografov a interpretov Candelarie Antelo a Athura Bernarda Bazina, ktoré uvedie festival na jeho záver, získal cenu za najlepšie tanečné predstavenie na 27. medzinárodnom tanečnom a divadelnom veľtrhu v Huesca v Španielsku.

Vstupenky na všetky predstavenia si môžu diváci kúpiť online na stránke festivalu www.abp.sk už od dnes, 8. júla, alebo na konkrétne predstavenia priamo v divadlách festivalu pred začiatkom predstavenia. Vstupenky na Tempest a Ultima Vez sú v predaji už teraz v pokladniciach SND.