Twisted: rozhovor s Drahoshom


O tom ako začínal, čo hovorí na takzvanú party krízu, ako sa pozerá na komerčné rádiá a samozrejme prezradí aj čo to o novom printovom magazíne, ktorý chystá a má mať premiéru v marci tohto roku. To všetko a viac sa dozviete v dnešnej newske k sobotňajšej party TWISTED v bratislavskej Radosti , kde Drahosh vystúpi ako headliner.

Ahoj. Čo máš nové?
Ahoj. Mám veľmi veľa nových vecí. Koncom minulého roku sa nám podarilo s Breethom, Peetom a Jozefom Mihalikom založiť digital label OneWay records a tiež sme pod seba získali label UNT, ktorý sa nám celkom pekne rozbieha, už koncom roka sme sa dostali do Top 100 techno trackov na beatporte s trackom od Slováka Bennito V. Ďalšia vec o ktorej sa už dlho pošepkávalo a vytvárala rôzne aj kontroverzne témy je to že s partnerkou z „biznisu“ zakladáme novy printový magazín ktorý uzrie svetlo sveta 1 marca

Aký bol pre teba rok 2010 a aký by si chcel aby bol tento?
Veci sa v poslednej dobe hýbu tak rýchlo, že už ti ani neviem povedať čo bolo v roku 2010. Myslím, že ten rok priniesol zopár dobrých releasov z mojej strany. Tiež ako som spomínal ten label a dúfam že to všetko pôjde dobre aj v roku 2011

Spomínaš si na svoje djské začiatky?
Moje Djské začiatky boli dá sa povedať silno undergroundové, keďže ako neznámy dj som sa zúčastňoval rôznych aj ilegálnych akcii kde sa hral acid techno a rave. Bola to celkom zaujímavá doba.

Vidíš to ani neviem, že ilegálne party boli aj u nás. V ktorých rokoch to zhruba bolo?
Každá party, ktorá nie je nahlásená je ilegálna, takže ono to až také strašné nebolo. Tie parties ktorých som sa zúčastňoval ja sa robili v rokoch myslím 2002 až 2005. Samozrejme to nebolo nič veľké. Aspoň v tej dobe mi to tak nepripadalo, možno teraz by sme boli radi aj za taký počet ľudí na parties.

Hráš už pekných pár rokov. Ako hodnotíš vývoj od kedy si začal hrávať až po dnešnú dobu?
Myslím že patrím medzi djov ktorí nemajú problém sa prispôsobovať aktuálnym trendom .To čo sa hrá teraz a je zvukovo aktuálne mi po všetkých stránkach vyhovuje, či už je to pri samotnom hraní alebo pri tvorbe trackov. Hudba sa ale veľmi rýchlo mení, a určite to nepociťujem iba ja. Je ťažké držať krok a produkciou sa prispôsobovať alebo nebodaj vymýšľať niečo nové.

Zdieľaš názor, že staré zlaté časy sú preč a scénu pohltila akási kríza?
Tými zlatými časmi väčšina ľudí myslí to, keď tu vládlo techno, ale scéna tu už bola aj dávno predtým ako sa stalo techno mainstreamom. Za to že sme tam kde sme teraz nemôže žiadna kríza ale my sami. Promotéri, dji a pochybné bookingové agentúry, ktoré v podstate vôbec nefungujú. Cele to začína a vždy končí pri nás. Bohužiaľ veľa ľudí si neuvedomuje to, že z hudby sa dá aj žiť, či už je to promotérska činnosť, djing, produkcia, booking..atd. Ak si ale toto ľudia neuvedomia a budú robiť akcie takpovediac „sami pre seba“ pri podpriemernom zvuku, podpriemernom osvetlení a úplne demotivujúcich podmienkach pre DJs tak sa to tu nikdy nikam nepohne.

Cítiš že sa zmenili aj ľudia, ktorí chodievajú na akcie?
Niekedy mám pocit že na akcie chodia veľmi mladí ľudia ale keď si to tak spätne premietnem tak aj ja keď som mal zhruba tých 17 tak som na akcie chodil a verím tomu, že ti starší mali na to podobný názor ako väčšina mojich rovesníkov teraz

Kam myslíš, že sa budú parties a sound uberať v budúcnosti? Kto najviac ovplyvní ľudí a ich vkus?
Mam taký pocit, že sa tracky začínajú znova zrýchľovať. Nie ani tempom, ale sú presýtené mnohými zvukmi čo ich robí takpovediac rýchlejšími. Myslím, že v blízkej budúcnosti niekoho asi opäť napadne posunúť pitch a pridať trochu bpm (aspoň čo sa tyká môjho obľúbeného techhouse). Nemám ale vôbec žiadne typy na ľudí, ktorí by mohli výrazným spôsobom ovplyvniť scénu najbližšie roky.

Čo vravíš na vývoj dj techniky a s tým súvisiaci nárast djingom zanietených ľudí? Z čoho hrávaš a prečo?
Bol som silným zástancom technicsu ale keď ti mám pravdu povedať som rad, že je to už za nami. Možno to je len nechuťou z mojich posledných hraní na rozbitých gramofónoch. Myslím, že dnes je oveľa modernejšie hrať z CD, ale toto tu tiež nebude večne. Teraz hrám z CD pretože mi to vyhovuje, ale už som zopár krát premýšľal nad myšlienkou djingu cez ableton, aj keď sa vo mne zatiaľ dlho neudržala  To že čoraz viac ľudí hravá to je priamo spojene s tým, že djing je v dnešnej dobe oveľa jednoduchší a ľudia, ktorí už na Slovensku dlho pôsobia sú týmto často obmedzovaní a myslím že v určitom slova zmysle aj neschopní zabrániť tomu, aby si udržali svoje postavenie. To ale neznamená, že to je zle, zle je len to, že nerobia nič pre to aby si vybudovali znova svoj rešpekt a svojich fanúšikov

Prečo hráš práve ten hudobný štýl ktorý hráš? Aký bol u teba hudobný vývoj?
Baví ma to..hmm hrám to čo aj produkujem. Možno ak by som produkoval trochu viac vokálových vecí tak, aby sa to odrazilo aj v mojich setoch. Čo sa tyká môjho hudobného vývoja tak sú to celkom pekne sínusoidy aspoň čo sa týka tempa.. začínal som pri house a postupne som prešiel cez techno opäť k tomu house a techhouse 

Ako na teba vplývajú ostatné žánre elektronickej hudby? Počúvaš aj inú hudbu ako elektronickú?
Vypočujem si všetko možné, ale moc na to nemám čas keď robím vlastné tracky počúvam demá a promá iných producentov. Takže sa k inému hudobnému žánru ani nedostanem. Jedine tak v rádiu ale to zase nemá ani zmysel komentovať.

Už keď sme pri tých rádiách, myslíš že u nás je ponuka adekvátna a kvalitná?
Neviem ako to funguje v rádiách, ale môj subjektívny názor je taký, že to čo sa hrá ovplyvňuje hŕstka ľudí, ktorí sa zasekli niekde pri, ..neviem ani nazvať ten žáner, možno pop/rock 90tych rokov doplnený „najnovšími“ prevažne minimálne rok starými „dance / house „ skladbami, ktoré sa u nás stávajú následne obrovskými hitmi.

Rešpektujú slovenskú produkciu aj ďaleko za hranicami Slovenska?
Sú určité indície že slovenské tracky začínajú supportovat aj v zahraničí, ale zatiaľ ich je dosť málo. Myslím, že je tu ale dosť veľa talentovaných ľudí, ktorí to posunu ďalej

Skúšal si nejakú party aj organizovať ako promotér? Myslíš, že je to jednoduché, alebo zložité?
Svojho času som organizoval drum&bass akcie a celkom mi to išlo. Páčilo sa mi, že som mal nadhľad, pretože som na daných akciách vystupoval iba ako promotér a nie ako DJ..mohol som si teda dovoliť sledovať celu akciu, venovať sa djom, organizačným povinnostiam, atď. Nemyslím, že organizovať akcie je jednoduché, preto som to aj prestal robiť : neustále hádky s manažérmi djov, investovanie obrovského množstva peňazí dopredu a veľké stresy boli tie hlavne dôvody prečo som s tým prestal. Možno sa k tomu ešte časom vrátim.

A teraz trochu zo života. Aké máš obľúbené jedlo?
Bravčový steak s bylinkovým maslom


Koľko máš vlastne rokov?

27

Party Twisted funguje už druhým rokom stále v Radosť klube. Už si v ňom niekedy hral? Ak áno ako sa ti páčilo?
Áno hral som tam tuším nejakých 5 – 6 krát. Radosť je celkom príjemný podnik aj keď nie je to práve miesto stvorene na nejaké veľké party ošialy.

Máš radšej veľké kluby, alebo malé, a prečo?

Mám rád keď sa ľudia bavia  to je jedno či je to open air, alebo podnik pre 50 ľudí.

Zahráš na Twisted aj nejaké svoje tracky?
Určite áno, mám veľa nových trackov tak to bude určite zaujímavé.

Ďakujeme za rozhovor a tešíme sa na teba 29.01. na Twisted party v Radosti.

Twisted
29/01/2011
Radost club
Obchodná 48
Lineup
Drahosh (OneWay records)
Nasty Noises (myspace.com/nastynoisesspace)
Samoo (idj.cz/samoo)
Start: 21:00
Entry: 3€

via Ear-Gasmic creative team