Trojkoncert Supersilent, Rashad Becker & Eli Keszler a Palmovka bude jedným z vrcholov jesennej série FRESH AIR


Druhý novembrový utorok bude jedným z vrcholov jesene pre priaznivcov súčasnej hudby. V bratislavskom A4 – priestore súčasnej kultúry sa totiž 8.11. uskutoční koncert jednej z najpozoruhodnejších súčasných škandinávskych kapiel Supersilent. Spolu s touto nórskou zostavou uvidíme aj nemecko-americké duo Rashad Becker a Eli Keszler a slovenskú hudobníčku, ktorá si hovorí Palmovka.

Koncertný večer, ktorý poteší každého milovníka nových zvukov, otvorí vystúpenie slovenskej elektronickej hudobníčky Lucie Udvardyovej známej ako Palmovka. Jej tajomné pulzujúce plochy pred niekoľkými týždňami zaujali aj publikum londýnskej verzie festivalu NEXT.

Zvukový inovátor a jeden z najvyhľadávanejších zvukových inžinierov na poli elektronickej hudby Rashad Becker vydáva začiatkom decembra na kultovej značke PAN nový album. Jeho svieža, novo znejúca hudba poslucháča neprestáva udivovať štrukturálnym vývojom, syntetickým napodobňovaním povedomých zvukov a zároveň strhujúcou a nápaditou kompozíciou. V Bratislave sa Becker po prvýkrát s úspechom predstavil už na festivale NEXT 2015, teraz však zahviezdi vo dvojici s virtuóznym newyorským perkusionistom, skladateľom a umelcom Elim Keszlerom.

Vrcholom večera bude vystúpenie fenomenálnej nórskej skupiny Supersilent, ktorú v súčasnosti tvoria Arve Henriksen (bicie, trúbka, spev a elektronika), Ståle Storløkken (klávesy a elektronika) a Helge Sten, známy tiež ako producent Deathprod (gitara, klávesy a elektronika). Táto formácia sa za posledných bezmála 20 rokov vypracovala na jednu z najvyhľadávanejších improvizačných kapiel na svete, o čom svedčí napríklad aj ich spolupráca s bývalým basgitaristom Led Zeppelin Johnom Paulom Johnesom. Éterické, melancholické aj plné divokej energie, s prvkami jazzu aj zasneného ambientu, no vždy načisto improvizované – vystúpenia Supersilent bývajú výnimočným zážitkom, či už je to na veľkých jazzových a experimentálnych festivaloch, alebo vo vypredaných kluboch. Supersilent vydávajú svoju nezaraditeľnú hudbu na nórskej značke Rune Grammofon, kde zatiaľ vyšlo 13 kritikmi oceňovaných albumov.

Štvrtkový koncert patrí k jedným z vrcholov projektu FRESH AIR, ktorý prebieha v priestore A4 od augusta 2016 až do apríla 2017 a na Slovensko prináša súčasnú (nielen) nordickú tvorbu. Hudobní nadšenci sa ešte môžu 25. novembra tešiť aj na FRESH AIR NIGHT na festivale NEXT 2016. Priaznivci filmovej tvorby si zase prídu na svoje 7.12. pri projekciách Grandma Lo-Fi a Pawel i Wawel. Pre viac informácií o nadchádzajúcich i uskutočnených podujatiach a novinkách navštívte stránku: http://www.a4.sk/freshair.


Projekt Fresh Air: Súčasné trendy v hudbe, kine, divadle a mediálnom umení, bol podporený z grantov Euróspekeho hospodárskeho spoločenstva, Nórskych grantov a štátneho rozpočtu Slovenskej republiky, v celkovej výške 160 430€. Pre viac informácií o fondoch EHP navštívte http://www.eeagrants.sk – „Zachráňme dedičstvo našich predkov“ – „Save the heritage of our ancestors“


A4 – priestor súčasnej kultúry  je multifunkčné nekomerčné centrum súčasnej kultúry v centre Bratislavy (Karpatská 2) orientované na tvorbu, prezentáciu a vzdelávanie v aktuálnych prejavoch súčasného divadla, tanca, hudby, filmu, súčasnej vizuálnej kultúry a umenia nových médií. Projekt A4 – priestor súčasnej kultúry  je vyústením niekoľkoročného úsilia viacerých občianskych kultúrnych organizácií o vytvorenie centra na podporu a prezentáciu aktuálnych umeleckých prejavov v oblasti javiskového umenia („performing arts“) a nových médií, podporujúcich živú a inovatívnu umeleckú tvorbu.