Tridsiatu reprízu Carmen ozdobia vynikajúci hostia


Sobotňajšia jubilejná 30. repríza nesmrteľnej opery Georgesa Bizeta Carmen bude v historickej budove ŠD Košice v znamení vynikajúcich hostí. Sólista Slovenského národného divadla Martin Babjak, ktorý sa predstaví v postave Escamilla, sa na dosky košického divadla po trinástich mesiacoch, mladá talianska mezzossopranistka Michela Bregantin bude v postave Carmen v Košiciach debutovať.

Michela Bregantin nie je košickému publiku neznáma. V Košiciach naposledy účinkovala vo februári tohto roka na komornom koncerte s Jaroslavom Dvorským v Slovenskom technickom múzeu. Študovala na Konzervatóriu A. Buzzollu v Adrii a štúdiá ukončila pod vedením sopranistky Luisy Giannini. Zdokonaľovala sa štúdiom s pedagógmi ako Danilo Rigosa, Vilma Vernocchi, Arrigo Pola a na speváckych kurzoch organizovaných v Teatro Opera Studio. Získala viacero medzinárodných ocenení. Jej oficiálnym debutom bola v roku 1999 postava Santuzzy v opere Sedliacka česť. Účinkovala v mnohých mestách Európy, ale aj v Brazílii či Kórei. Často spieva aj chrámový repertoár ako Verdiho Requiem, Rossiniho Petite Messe Solenelle či Haydnovu Nelson Messe. V súčasnosti je členkou Accademie Montegral, kde študuje a pracuje pod vedením Gustava Kuhna.

Martin Babjak nie je v košickom divadle len na jednorázovom hosťovaní. V súčasnosti už naplno spolu s realizačným tímom študuje operu Francesca Cileu Adriana Lecouvrer, ktorá bude mať premiéru v polovici mája. ,,Malo to tri dôvody. Ku Košiciam mám výnimočný vzťah ako k mestu, pretože som tu mal starých rodičov a v mladosti so tu strávil veľa času. Druhým dôvodom je samotné košické divadlo. Historická budova je očarujúca, je to také klasické divadlo, ktoré má nádhernú architektúru aj interiér. A tretím dôvodom, ktorý s tým súvisí bolo to, že ma oslovil riaditeľ opery Peter Dvorský, ktorý tu má vynikajúci tím s mnohými mojimi priateľmi. A keďže som nemal takpovediac žiadne iné zmluvné záväzky, tak som sa rozhodol ponuku prijať,“ približuje Martin Babjak svoje dôvody, pre ktoré sa rozhodol naštudovať v košickej opere postavu Michonneta v Cileovej Adriane.

Spolu s Martinom Babjakom a Michelou Bregantin sa v sobotňajšej jubilejnej repríze Carmen pod taktovkou Igora Dohoviča predstavia Jaroslav Dvorský, Janette Zsigová, Michaela Sušinová, Viera Kállayová, Matúš Tomko, Marián Lukáč, Zdenko Vislocký a Ján Rusko. Martin Babjak si v košickej Carmen zaspieva aj v polovici júna, kedy by sa v hlavnej úlohe mala predstaviť aj Sisa Sklovská.

via sdke.sk